УДК 37.018.262 ( 7/8 )                                                                                

                                                                                                              Світлана Ісаєва,

здобувач кафедри педагогіки

Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

ТОМАС ГОРДОН ПРО

«БЕЗПРОГРАШНИЙ» МЕТОД РОЗВЯЗУВАННЯ КОНФЛІКТІВ

 

В міжособистісних відношеннях неминуче виникають труднощі і конфлікти, вони є природною частиною нашого життя. Широко розповсюджені життєві міркування, що конфлікти – це щось несприятливе і небезпечне, що бажано будь-якою ціною їх уникати і що гарним відношенням між людьми притаманна повна відсутність будь-яких конфліктів. В результаті великої популярності подібних переконань люди намагаються приховувати свої конфлікти від інших і навіть від самих себе. [2, с.89-91]

Методам розв’язування конфліктів присвятив багато своїх праць американський вчений Томас Гордон. Він досліджував різні методи вирішення конфліктних ситуацій у процесі спілкування між людьми. Одним з таких методів є «безпрограшний» метод розв’язування конфліктів. [1, с.218-241]

 «Безпрограшний» метод – це не владний метод; конфлікт вирішується таким чином, що немає ні того, хто переміг, ні того, хто програв. Обидва виграють, тому що рішення прийнятне для обох сторін. Це можливість розв’язування конфлікту шляхом взаємної згоди по остаточному рішенню.

Використовуючи «безпрограшний» метод, різні сім’ї, як правило, знаходять різні рішення однієї і тієї ж проблеми. Це спосіб прийняття будь-якого рішення, прийнятного як для батьків, так і для дитини, але він не є способом отримання єдиного шаблонного рішення, «оптимального» для всіх сімей. Під час використання цього методу неможна говорити про «оптимальне» рішення, однаково придатне для всіх або майже всіх сімей. Саме тому, що рішення, найбільш сприятливе для однієї сімї, може не бути «оптимальним» для іншої. Таким чином, «безпрограшний» метод є методом, за допомогою якого кожні конкретні батьки і їх конкретна дитина можуть розв’язати кожний з їх конкретних конфліктів за допомогою знаходження їх власних конкретних рішень, прийнятних для обох сторін.

Томас Гордон переконаний, що після використання цього методу батьки сприймають його як цілковиту новизну і прозріння, а більшість з них відчувають величезне полегшення, так як цей підхід значно спрощує процес навчання батьків бути більш ефективними у вихованні дітей. Це означає, що підвищення ефективності у вихованні далеко не настільки нездійснима задача, як прийнято вважати. 

На думку Томаса Гордона, причини, чому «безпрограшний» метод вважається настільки ефективним, полягають у тому, що: 1) дитина отримує стимул для виконання рішення; 2) з’являється величезний шанс знайти правильне і якісне рішення; 3)  «безпрограшний» метод розвиває розумові здібності дітей; 4) у взаємовідношеннях проявляється менше ворожості і більше любові; 5) вимагається менше контролю; 6) «безпрограшний» метод дозволяє зайнятися справжніми проблемами; 7) ставлення до дітей стає схожим на ставлення до дорослих; 8) «безпрограшний» метод відіграє роль «терапії» для дитини.

Томас Гордон зазначає, що «безпрограшний» метод стимулює дитину до виконання рішення, так як він побудований на принципі участі: кожна людина більше зацікавлена у виконанні того рішення, у знаходженні якого вона приймала участь, ніж такого, яке їй нав’язали. Хоча цей метод не дає гарантії, що діти завжди охоче будуть виконувати взаємно погоджені рішення конфліктів, він значно підвищує ймовірність цього. Коли рішення прийнято за «безпрограшним» методом, діти відчувають, що рішення почасти належить їм; вони внесли свій вклад у прийняття рішення і тепер усвідомлюють свою відповідальність за його виконання. Батьки, зі свого боку, відкривають в собі здатність довіряти дитині. Коли діти відчувають, що їм довіряють, вони з більшою ймовірністю поводяться таким чином, щоб заслужити довіру.

До того ж, рішення, прийняті за «безпрограшним» методом, мають більш високий шанс бути  виконаними, так як задовольняють інтереси обох сторін.

«Безпрограшний» метод розвиває розумові здібності дітей, тому що спонукає їх думати: він часто нагадує головоломку, яка вимагає «обдумування».

Батьки, які використовують «безпрограшний» метод, відмічають різке зниження ворожості по відношенню до них з боку дітей. Більш того, коли батьки і діти, «розв’язуючи» конфлікт, приходять до взаємно задовольняючого рішення, вони часто відчувають почуття глибокої любові і ніжності. Конфлікт, якщо він вирішений прийнятним для обох сторін чином, зближує батьків і дитину. Вони задоволені не лише тим, що конфлікт вичерпаний, але і тим, що ніхто не програв. Нарешті, кожний з теплом оцінює готовність іншого поважати його інтереси і права. Таким чином, «безпрограшний» метод посилює і поглиблює взаємовідношення між батьками і дітьми.

«Безпрограшний» метод дає можливість менше контролювати проведення прийнятних рішень у життя, так як діти, погодившись на певне рішення, як правило, охоче виконують його, почасти через те, що їх не примушували приймати його.

Метод усуває необхідність застосування влади як з боку батьків, так і з боку дитини. Батьки і дитина не змагаються один з одним, а навпаки співпрацюють під час розв’язання  спільного завдання. Відповідно, дітям немає необхідності використовувати відомі методи подолання батьківської влади.

«Безпрограшний» метод дозволяє зайнятися справжніми проблемами. Цей метод запускає ланцюгову реакцію: дитина отримує «дозвіл» наблизитися до своєї реальної проблеми, яка змушує її поводитися певним чином; як тільки реальна проблема стає зрозумілою, оптимальне рішення конфлікту також виявляється очевидним. «Безпрограшний» метод, фактично, є процесом вирішення проблеми: він дозволяє батькам і дитині зрозуміти, у чому міститься реальна проблема і цим суттєво підвищує шанси знайти її рішення. Тобто, достатньо виявити реальні потреби дитини і знайти рішення, яке відповідає цим потребам і задовольняє дитину, щоб проблема зникла.  

Велику увагу Томас Гордон приділяв необхідності ставлення до дітей як до дорослих. Будучи безпрограшним, метод дає дітям можливість зрозуміти, що батьки рахуються з її інтересами, довіряють її здатності бути уважними до батьківських інтересів. Цей метод, безсуперечно, імпонує дітям, тому що  вони люблять, коли їм довіряють і поводяться з ними, як з рівними.

Томас Гордон називає «безпрограшний» метод «терапією» для дитини.

Він нагадує, що через те, що «безпрограшний» метод призводить до змін у поведінці дітей, його часто вважають потенційно терапевтичним. Адже, після застосування цього методу протягом більш або менш тривалого часу, підвищується шкільна успішність, покращуються відношення з однолітками, проявляється більша відкритість у вираженні почуттів, виникає менше спалахів роздратування і гніву, посилюється відповідальність під час виконання роботи по дому, зменшується вороже відношення до школи, виявляється більша самостійність і більша впевненість у собі, покращується настрій та поведінка і т.п. [1, с.218-241]

Отже, «безпрограшний» метод Томаса Гордона є корисним для розв’язування конфліктів і налагодження стосунків, а тому потребує детального вивчення. 

 

Використана література:

 

1.Gordon Th. P.E.T. Parent effectiveness training. – Three Rivers Press, New York , 2000, 365p.

 2.Мелибруда Е. Умение разрешать проблемы и конфликты. – Григорьева Т.Г., Усольцева Т.П. «Основы конструктивного общения»: хрестоматия, Изд-во Новосибирского университета, изд-во «Совершенство». - Новосибирск, 1997 – 198 с.

 

ВІДОМОСТІ ПРО АВТОРА

 

 

Ісаєва Світлана Дмитрівна

вул. Героїв Дніпра 30 кв.41

м. Київ   04214

Україна

 

контактні телефони:  067 994 06 40 (КИЇВСТАР)

                          095 902 90 06 (МТС)

                         електронна пошта:     Lana.isv@mail.ru