Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Нечай Ю.В., Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Загальнопедагогічна характеристика мотивів творчої діяльності людини

 

Існують різні погляди щодо природи мотивів творчості. Вирізняють внутрішні та зовнішні мотиви творчої діяльності людини.

Внутрішні мотиви творчої діяльності людини:

1. Реалізація генетично закладеної в людині пошукової потреби.

Кожна жива істота, а тим більше людина, з перших днів свого життя активно досліджує середовище, в яке вона потрапила, і намагається її пристосувати для свого існування.

Реалізація природної пошукової потреби (цікавість) примушує аналізувати ситуацію, робити висновки, ухвалювати творчі рішення.

2. Інстинкт самозбереження, продовження роду і виживання.

Дійсно, в екстремальних умовах спостерігається сплеск творчих дій і вчинків, направлених на збереження життя і її продовження. Історія знає масу таких прикладів.

3. Задоволення первинних матеріальних потреб (їжа, дах, одяг і тому подібне)

Значна частина світового патентного фонду містить в собі творчі рішення направлені на задоволення саме цих потреб людини, починаючи від винаходу молотка, дамських колготок, швидкорозчинної кави і кінчаючи космічними поселеннями.

4. Задоволення первинних духовно-соціальних потреб (самоповага, визнання, любов, самореалізація і саморозвиток).

При задоволенні первинних матеріальних потреб, виявляються духовні потреби, засновані на бажанні усвідомити свою роль і свою значущість в цьому житті. Людина починає самоутверджуватися, тобто оцінювати себе, виробляти відчуття самоповаги і чекає такого ж визнання його особи спочатку найближчого оточення, а потім все більш віддаленого. Ця нескінченна потреба, що постійно росте, є одним з могутніх мотивів прояву творчості.

5. Користолюбство, владолюбство, кар'єризм.

Прагнення бути багатим і владним, для деяких є достатньо сильним мотивом розвитку своїх творчих здібностей. Ймовірно, це пов'язано із задоволенням особистої потреби в безпеці і виживанні.

6. Лінь, не бажання витрачати свою енергію, паразитизм.

Багато хто вважає, що лінь і бажання людини паразитувати на навколишньому середовищі, є одній з рушійних сил розвитку людства, особливо на його ранніх стадіях. Втомилася первісна людина шукати корінці для свого прожитку, і, зайнявся землеробством, лінь йому було ганятися за мамонтом - винайшов ловецьку яму, небажання ходити пішки - з'явилася кінна упряжка, автомобіль, паровоз. І так майже у всьому.

Зовнішні мотиви творчої діяльності людини:

1. Задоволення потреби сім'ї, країни, людства в своєму збереженні і розвитку.

Тут можна привести широкий ряд прикладів прояву творчості для задоволення вказаної потреби - від винаходу сімейного, загального вогнища і до супутникового зв'язку, системи Internet. У сучасної людини, цивілізованої країни цей мотив, що породжується суспільною потребою, виражений достатньо виразно.

2.Проходження ідеології, культурі і міфам суспільства.

Кожна особа в тому або іншому ступені схильна до впливу культивованої в даному суспільстві (співтоваристві) ідеології, а так само загальновизнаним в ній міфам і забобонам. Ці елементи стимулюють і спонукають прояв творчої активності людини направленої на задоволення потреби в підтримці і збереженні того співтовариства, в якому він знаходиться.

3. Відчуття моди (стадності), бажання бути не гірше за інших.

Цей мотив особливо розвинений в тих суспільствах, де поняття "Втратити особу" або "бути не таким як всі" означає порушення загальноприйнятих правил і норм, а значить випробовувати не визнання суспільством. Якщо середовище, в яке потрапила людина, є творчим, то і ця людина прагне розвинути свої здібності.

Отже, художня творчість починається із загостреної уваги до явищ світу і припускає «рідкі враження», уміння їх втримати в пам'яті й осмислити.

Важливим психологічним фактором художньої творчості є пам'ять. У художника вона не дзеркальна, виборча і носить творчий характер.

Творчий процес немислимий без уяви, що дозволяє творчо відтворювати ланцюг представлень і вражень, що зберігаються в пам'яті.