Педагогічні науки / 2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Коник О. Г.,

аспірант кафедри педагогіки та управління навчальними закладами

РВНЗ „Кримський гуманітарний університет” (м. Ялта), АР Крим, Україна

ГОТОВНІСТЬ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ ФІЛОЛОГІЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОЇ РОБОТИ В СЕРЕДНІЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ ШКОЛІ ЯК СКЛАДОВА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ

Соціально-економічні перетворення, що відбуваються в суспільних відносинах, у змісті громадського життя зумовлюють необхідність такої організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах, яка б забезпечувала, в першу чергу, розвиток особистості школярів, високу якість отриманих знань, сформованість необхідних умінь і навичок випускників, що вимагає насамперед істотного поліпшення якості роботи педагогів, удосконалення організації науково-методичної роботи в школах, що також підкреслюється в законодавчих та нормативних документах про освіту (Законах України „Про освіту”, „Про вищу освіту”; „Державній національній програмі „Освіта”: Україна ХХІ століття”; „Національній доктрині розвитку освіти”).

Проблема професійно-педагогічної підготовки вчителя постійно знаходиться в центрі уваги дослідників. Так, загальні питання професійної підготовки майбутніх учителів висвітлювали у своїх дослідженнях О. Абдулліна, М. Абдуразаков, А. Алексюк, В. Арестенко, Ю. Бабанський, І. Бех, М. Благов, А. Вербицький, Н. Глузман, О. Глузман, М. Євтух, І. Зязюн, М. Ігнатенко, Н. Кропотова, В. Кузь, М. Овчинникова, О. Падалка, Ю. Пелех, О. Пєхота, І. Підласий, С. Сисоєва, А. Хуторський, О. Цокур, висуваючи такі загальновизнані вимоги до професійної підготовки майбутніх учителів, як: гуманізм, особистісна орієнтація, педагогічна майстерність, орієнтація на педагогічну антропологію.

Принципове значення в контексті проблеми дослідження мають наукові пошуки, спрямовані на формування професійної готовності вчителів-філологів (І. Бакаленко, А. Береснєв, Н. Гез, Т. Гуріна, Т. Гусєва, В. Денисенко, І. Зимня, О. Зуброва, Л. Калініна, І. Самойлюкевич, О. Семеног, І. Соколова, Л. Тишакова, І. Тяллева, G. Dudeney, M. Sprat). Ґрунтовний аналіз означених праць свідчить, що інваріантною складовою загальної структури готовності вчителів філологічних спеціальностей до професійної діяльності є готовність до застосування нових методів, прийомів, інноваційних технологій навчання, вдосконалення організації науково-методичної роботи в загальноосвітній школі.

Зазначимо також, що науково-методична робота вчителя, зокрема й вчителя-філолога це наукове дослідження, метою якого є здобуття власних, тобто авторських висновків і результатів (теоретичного й практичного характеру) в галузі викладання конкретної шкільної дисципліни. Головна мета науково-методичної роботи вчителя-філолога має подвійний характер, а саме: 1) підвищення власної професійної кваліфікації та науково-методичного рівня; 2) забезпечення навчально-виховного процесу науково-обґрунтованими засобами навчання (програмами, планами, підручниками, засобами наочності, комп’ютерними програмами). Обидві сторони основної мети тісно взаємопов’язані та взаємозумовлені. Мова йде, перш за все, про розвиток учителя-філолога як творчої особистості, про переключення його на самостійний пошук методичних рішень, перетворення вчителя в творця й автора інноваційних методик та реалізуючих їх засобів навчання.

Науково-методична робота як цілісна динамічна система складається з двох підструктур навчально-методичної і науково-дослідницької, які тісно взаємопов’язані і взаємозумовлені. Навчально-методична підструктура спрямована на підвищення професійно-педагогічної культури педагогів і комплексне методичне забезпечення навчально-виховного процесу. Науково-дослідницька підструктура стимулює процес створення й упровадження нових педагогічних ідей, технологій навчання і виховання, забезпечує експериментальну перевірку їх ефективності. У сучасному загальноосвітньому навчальному закладі в системі науково-методичної роботи розв’язуються такі основні завдання: поглиблення філософсько-педагогічних знань, які сприяють розбудові й оновленню української загальноосвітньої школи; підвищення рівня теоретичної (предметної) і психолого-педагогічної підготовки; організація роботи по вивченню нових освітніх програм, навчальних планів, освітніх державних стандартів; систематичне вивчення, узагальнення й поширення передового педагогічного досвіду, впровадження досягнень педагогічної науки; збагачення новими педагогічними технологіями, формами й методами навчання та виховання; організація діяльності єдиних дослідницьких колективів, які об’єднують дослідників-педагогів, учнів та вчених; підвищення загального рівня професійно-педагогічної культури, надання допомоги в розвитку якостей і властивостей особистості, необхідних для сучасного педагога.

Вивчення науково-педагогічної літератури й досвіду роботи загальноосвітніх шкіл показало, що існують суперечності між: наявністю емпіричного досвіду організації науково-методичної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах та майже повною відсутністю теоретичних розробок щодо підготовки майбутніх філологів до організації науково-методичної роботи в школі; потребою в успішному функціонуванні науково-методичної роботи в загальноосвітніх школах як відносно цілісної соціально-педагогічної системи та відсутністю такої в реальній практиці цих навчальних закладів; необхідністю оновлення змісту та форм організації науково-методичної роботи й непідготовленістю більшості вчителів філологічних спеціальностей до практичної реалізації потреби; необхідністю теоретичного обґрунтування й методичного забезпечення підготовки майбутніх учителів філологічних спеціальностей до організації науково-методичної роботи в середній загальноосвітній школі та недостатньою розробленістю цього питання в педагогічній науці. Наявність зазначених суперечностей свідчить про гостру необхідність пошуку можливих шляхів їх розв’язання.

Література:

1. Бездухов В. П. Гуманистическая направленность учителя / В. П. Бездухов. – Самара-СПб : Изд-во СамГПУ, 1997. – 172 с.

          2. Овсянникова Л. А. Инновация в школе: Характер и результаты / Л. А. Овсянникова // Народное образование. – 1993. – № 6. – С. 16–27.

3. Семеног О. М. Професійна підготовка майбутніх учителів української мови і літератури: [монографія] / О. М. Семеног. – Суми : Мрія-1, 2005. – 404 с.