УДК 371.315.2, 372.854

Тукало Марія Дмитрівна, молодший науковий співробітник, Інститут інформаційних технологій і засобів навчання

 

особливості застосування компютерних засобів і технологій у методі проектів при вивченні хімії в профільній школі

 

Концепція модернізації сучасної освіти передбачає введення профільного навчання в старшій школі. Основна ж ідея оновлення освіти полягає в тому, що навчання має стати більш індивідуалізованим, функціональним та ефективним.

Традиційний спосіб навчання з кожним роком стає нездатним вирішити поставлені перед школою завдання. Виникає необхідність пошуку нових методів, технологій навчання, які б дозволили підготувати учнів більш високого рівня, зробити їх конкурентоспроможними не тільки в нашій країні, а й за кордоном. Одним з таких методів є проектний метод навчання. Найважливішим компонентом нової моделі шкільної освіти є її орієнтація на практичні навички, на здатність застосовувати знання, реалізувати власні проекти з використанням сучасних комп’ютерно орієнтованих засобів навчання.

Введення профільної старшої школи передбачає навчання дітей, що здійснили свій вибір, мають стимул і певний потенціал до нового рівня засвоєння знань, розвитку пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих здібностей. Метод проектів у цій ситуації займає особливе місце, як основний вид навчальної діяльності. Цілком очевидно, що метод проектів відкриває перед кожним школярем можливості проявити себе, виявити свої здібності, визначити майбутню професійну діяльність. Учневі надаються можливості самому спробувати і випробувати себе в різних сферах, виявити щось близьке і цікаве і сконцентрувати на цьому свої бажання, сили, здібності. Це дозволяє включити в навчальний процес найважливіше: активність, інтерес і свідому самореалізацію головного учасника - учня. І, найважливіше: вся діяльність учня орієнтується на формування його мислення, в основі якого лежить особистий досвід та сучасні засоби навчання.

Хімія – одна із складних природничих дослідницьких наук. Важливою особливістю навчання хімії в профільній школі є тлумачення її як загальнокультурної цінності та інструменту пізнання навколишнього світу і самого себе. Вивчення її в школі сприяє формуванню світогляду учнів. Тому на етапі профілізації навчання необхідним є створення умов для розвитку пізнавальної активності учнів і їх самореалізації через накопичення власного досвіду та застосування сучасних комп’ютерно орієнтованих засобів навчання.

Для проектної діяльності на уроках хімії можна використовувати  дослідницькі, індивідуальні, групові, інформаційні проекти. Проекти можуть мати прикладний характер (презентації, веб-сайти, газети, фільми тощо), деякі з них використовуються для проведення лекцій на уроках хімії (проекти-лекції), можливі виключно дослідницькі роботи. Готуючи матеріал для проекту, учні проводять експерименти в позаурочний час, а захист проектів на уроках узагальнення або вивчення нового матеріалу. Презентація проекту - важливий навик, який розвиває мову, мислення та вміння ефективно використовувати комп’ютерно орієнтовані засоби навчання. Учні знають, що мультимедійна презентація передбачає не тільки демонстрацію продукту, а й обов'язкову розповідь саме про проектну діяльність, етапи виконання проекту, ідеї та способи вирішення проблем.

Використання ж інформаційних та комунікаційних технологій відкриває нові перспективи і можливості для навчання хімії та передбачає застосування їх на різних етапах уроку: для проведення хімічної розминки, на етапі пояснення нового матеріалу, для корекції знань, умінь, навичок. Інформаційні технології роблять уроки яскравими і змістовними, розвивають пізнавальні здібності учнів та їх творчі сили. Найчастіше всі методологічні завдання при вивченні хімії вирішуються через технологію мультимедійних уроків. Учні мають можливість брати активну участь у створенні таких уроків (пошук та систематизація інформації), тим самим, формуючи навички самостійної роботи з предмета, а також навички володіння інформаційними комп'ютерними технологіями. При підготовці до уроків доцільно та ефективно використовувати Інтернет-ресурси, освітні сайти як інформаційне поле для отримання додаткової оперативної, актуальної інформації за відповідною темою.

Так, при вивченні окремих тем можна використовувати електронний навчальний матеріал, відеофрагменти за всіма темами досліджуваного курсу. Завдяки анімації, звуковим і динамічним ефектам, навчальний матеріал стає таким, що легко запам'ятовується та засвоюється. Його використання на уроках хімії дозволяє побачити те, що на звичайному уроці неможливо: змоделювати хімічний процес, провести небезпечну реакцію.

Отже, застосування комп’ютерних засобів і технологій, зокрема, мультимедійних презентацій, забезпечує підсилення інтенсивності уроку, дозволяє вчителю підвищити темп уроку, допомагає покращити логіку міркувань, ефективно здійснювати перевірку засвоєних знань. Все це підвищує рівень навчання і викликає інтерес учнів до предмета. Застосування методу проектів при вивченні хімії в профільній школі дає можливість для прояву індивідуальних творчих здібностей учнів, створює умови для використання отриманих знань в нестандартних ситуаціях, допомагає активізувати евристичну діяльність, підвищити інтерес до навчального матеріалу, посилити практичну спрямованість навчання.

Таким чином, переваги освітньої діяльності в проектній технології з використанням комп’ютерних засобів перед традиційними очевидні та полягають в оперативності, продуктивності, насиченості, можливості швидкої і ефективної творчої самореалізації учнів

Список використаних джерел

1.     Дендебер С. В., Ключникова О. В. Современные технологии в процессе преподавания химии / С. В. Дендебер, О. В. Ключникова М., 2007. 186 с.

2.     . Петухова Б. Метод проектов как средство повышения мотивации учащихся к учёбе / Б. Петухова // Химия: Методика преподавания. 2004. №5. С. 6871.