Політологія/5. Політична соціологія

Продан В., студентка,

науковий керівник: доцент  Богатчук С.С.

Вінницький національний аграрний університет

Особливості сучасної молоді

Сучасна молодь виступає перш за все як суб'єкт суспільного життя, який знаходиться разом з тим у процесі свого становлення. Тому, у державній молодіжній політиці вона повинна виступати в якості рівноправного суб'єкта разом зі суспільством.

Мо́лодь — соціально-демографічна група, відокремлена на основі сукупності вікових характеристик і особливостей соціального стану. Молодість як певна визначена фаза, етап життєвого циклу біологічно універсальна, але її конкретні вікові рамки, пов'язаний з нею соціальний статус і соціально-психологічні особливості мають соціально-історичну природу і залежать від суспільного ладу, культури та властивих даному суспільству закономірностей соціалізації.

Реалізація молодіжної політики повинна передбачати пошук оптимальних шляхів подолання протиріч між інтересами держави і підростаючого покоління. Ігнорування інтересів молоді чи маніпуляція її свідомістю призводили до низької ефективності молодіжної політики.

Сучасна молодь довше навчається в школі та, відповідно, пізніше починає самостійне трудове життя. Ускладнилися й самі критерії соціальної зрілості. Початок самостійного трудового життя, завершення навчання та набуття стабільної професії, одержання політичних прав, матеріальна незалежність від батьків, вступ у шлюб і народження першої дитини — усі ці події, такі, що в своїй сукупності надають людині почуття повної дорослості, та відповідний соціальний статус, настають не одночасно, й сама їхня послідовність і символічне значення кожного з них не однакові в різних соціальних прошарках. Звідси й дискусійність хронологічних, абсолютних вікових границь: нижню границю молодості встановлено між 14 і 16, а верхню — між 25 і 30 роками та навіть пізніше.

Формування особистості молодої людини здійснюється сьогодні під впливом декількох відносно автономних соціальних факторів, найважливішими з який є: сім'я (родина), школа, спільнота однолітків (молодіжні організації, різноманітні неформальні, стихійні групи та співтовариства), засоби масової інформації. Вже сама численність цих інститутів і засобів впливу надає особистості, що формується, значно більший ступінь автономії від кожного з них окремо як ніколи в минулому. Організація виховання і навчання молоді по віковому принципу підсилює цю вікову гомогенність, сприяючи виробленню специфічної «молодіжної» самосвідомості і стилю життя («субкультури») [1].

Основною формою вияву соціальної активності молодого покоління та найефективнішим механізмом взаємодії молоді з державою є молодіжний рух. Назріла гостра необхідність посилення уваги до молодіжного руху з боку держави, розробки науково обґрунтованого плану дій, результати якого стануть відчутні в близькій перспективі. Такий підхід дасть можливість сформувати стратегічну мету українського молодіжного руху, спрямовану на формування відповідального ставлення молоді до свого майбутнього і майбутнього держави [3].

Наразі молодь характеризується такими кількісними й якісними показниками:

·                   юнаки і дівчата віком від 14 до 35 років становлять 15 407 522 осіб — приблизно третина усього населення країни;

·                   70 % молоді мешкає у містах, 30 % — у селах;

·                   близько двох мільйонів молодих сімей, із них близько 600 тис. мешкають у сільській місцевості;

·                   100 тис. осіб офіційно зареєстрованих безробітних;

·                   2 709 161 студентів, які навчаються у 340 вузах І-IV рівнів акредитації;

·                   близько 5 % молоді беруть участь у громадському русі;

·                   молодь — це активний учасник громадського життя суспільства;

·                   найбільш активна демографічна група;

·                   молодь — це третина економічної активності населення [5].

Сьогодні молодь відіграє велику роль у суспільно-політичних перетвореннях, що відбуваються в країні. Вона активно підтримує політичний курс на здійснення демократичних реформ, бере участь у розбудові демократичного суспільства. Саме молоді люди часто ініціюють соціально-економічні, політичні і духовні зрушення, адекватні викликам часу.

Молодь це не тільки навчання, робота, житло й соціальний захист. Це, насамперед, молода нація, у якої є необхідність у самореалізації, в увазі з боку держави. І саме сюди повинні бути спрямовані зусилля органів влади - на патріотичне виховання молоді, формування національної ідеї, підготовку нового покоління Українців [2].

Сучасна соціально-економічна ситуація в Україні вимагає розробки шляхів стабілізації соціальних процесів, забезпечення якісної підготовки управлінських рішень щодо сім’ї, дітей, молоді, гендерної рівності, збереження та зміцнення здоров’я молодого покоління й надання соціальної допомоги сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Такі рішення можливі тільки на підставі комплексного, міждисциплінарного, системного аналізу існуючої ситуації та науково обґрунтованого соціального прогнозу можливих наслідків.

Для українських органів державної влади у здійсненні молодіжної політики та подолання демографічної кризи найголовнішими напрямками діяльності є:

 - забезпечення правової й соціальної захищеності молоді;

 - надання молодому громадянинові гарантованого державою мінімуму соціальних послуг з навчання, виховання, духовного й фізичного розвитку, охорони здоров'я, професійної підготовки й працевлаштування;

 - забезпечення збалансованого поєднання державних, суспільних інтересів та прав особистості у формуванні й реалізації національної молодіжної політики;

 - пріоритет суспільних ініціатив стосовно аналогічної діяльності державних органів та установ при фінансуванні заходів і програм, що стосуються молоді;

 - залучення молодих громадян до особистої участі у формуванні й реалізації програм, що стосуються молоді, суспільства та держави [3].

Той факт, що частина молоді в своєму житті розраховує тільки на себе, одні можуть розцінювати як доказ того, що держава не в змозі турбуватися про підростаюче покоління.

Більше 40% опитуваних молодих людей вважають, що майбутнє залежить від них самих. Головною проблемою майбутнього вони вважають відсутність особистого житла.

Серед молоді 16-17 років вже відчуваються міграційні настрої. Виїхати на постійне місце проживання в іншу країну хочуть 75% опитуваних. Отже, вони все ще не находять в нашій країні можливості для самореалізації: професійної, соціальної, особистої.

Сам факт поширення міграційних настроїв говорить про те, що існує серйозна соціальна проблема, яку, можливо, буде вирішено, якщо економіка країни буде успішно розвиватися [4]. І вирішувати це потрібно на рівні держави.

Література

 

1.                 http://uk.wikipedia.org

2.                 http://usmd.org.ua

3.                 http://www.experts.in.ua

4.                 http://www.khpg.org