Економіка/4 інвестиційна діяльність і фондові ринки

Храпіна Н.Н.,старший викладач Гладкова О.В.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган -  Барановського

Розвиток ринку кредитних деривативів в Україні

Згідно з міжнародною класифікацією та директивами Ради ЄС та більшості міжнародних норм, до яких адаптує своє законодавство Україна, «деривативи» та «похідні» — тотожні поняття, які визначаються як фінансові інструменти, ціна яких залежить безпосередньо або опосередковано від ціни їх базового активу, і які засвідчують для сторін, що уклали угоду, зобов’язання/право на придбання/продаж базового активу або коштів у обумовлений строк за певною ціною і на певних умовах.

Так, кредитнi деривативи, якi являють собою контракти типу своп або опцiон, широко застосовуються на ринках цiнних паперiв. Базовими активами, що покладенi в основу кредитних деривативiв, є банкiвськi кредити i борговi зобов'язання, якi вiльно обертаються на ринку. Контракти з кредитними деривативами передбачають, що покупець компенсує продавцевi частину втрат, пов'язаних iз такими подiями, як неповернення кредиту, банкрутство пiдприємства-позичальника, перенесення дати погашення кредиту та iн. Такий вид деривативiв вiдрiзняється вiд звичайних похiдних iнструментiв тим, що вiн має справу з власне кредитним ризиком, у той час як традицiйнi похiднi iнструменти базуються на ринкових факторах ризику, таких, як курси валют, цiни, iндекси чи процентнi ставки. Можливiсть вiдокремити кредитний ризик вiд активiв i зобов'язань робить кредитнi деривативи привабливими для використання. З iх допомогою можна хеджувати кредитнi ризики, забезпечувати iх диверсифiкованiсть, ставати в коротку або довгу позицiю з бажаним профiлем ризикiв.

Серед перших банкiв, якi почали масово застосовувати кредитнi деривативи, був один iз найбiльших банкiв Нiмеччини - Deutsche Bank. Але центр активностi банкiвських операцiй iз кредитними деривативами перемiстився до США, де вже фактично й утворився мiжбанкiвський ринок кредитних деривативiв, представлений рядом стандартизованих контрактiв: свопи на активи, дефолтнi свопи та опцiони, свопи на сукупний доход, опцiони на кредитний спред та iн.

 Сутнiсть операцiй iз свопами на активи полягає в обмiнi процентними ставками мiж банками. Фактично свопи на активи подiляють на двi угоди. На першому етапi передбачається переуступка прав вимог: активи переходять у власнiсть iншого банку. На другому етапi фiксується процентна виплата вiд банку, що передав вимоги.

Дефолтний своп за своею суттю є механiзмом гарантii повернення банкiвськоi позики. У загальному виглядi схема може мати вигляд тристоронньоi угоди, у якiй задiяно гаранта, банк та позичальника. Фактично банк укладає угоду iз гарантом (iншим банком або фiнансовою компанiєю), згiдно з якою в разi дефолту з боку позичальника гарант виплачує суму зобов'язань позичальника на користь банку, але банк сплачує гаранту певну компенсацiю за те, що останнiй бере на себе ризик.

Своп на сукупний доход також слiд розглядати як кредитний дериватив, особливо в разi, якщо мiж банком та гарантом вiдбувається обмiн сукупними доходами за однаковими сумами кредиту, але за рiзними моделями обрахунку таких доходiв.

Опцiони на кредитний спред є iнструментами, що передбачають роботу банку iз зобов'язаннями позичальника, якi оформленi цiнними паперами (векселями або облiгацiями). Застосування таких iнструментiв на українському ринку є сумнiвним, оскiльки iснує достатньо нормативних обмежень щодо процесу сек'юритизацii банкiвських боргiв. Тому виникає проблема саме утворення ринку сек'юритизованих фiнансових активiв.

Ефективнiсть застосування кредитних деривативiв за багатьма факторами залежатиме вiд створення в Украiнi вiдповiдного ринку. Вихiдним моментом створення ринку кредитних деривативiв в Украiнi має стати встановлення чiткого регуляторного середовища. Оскiльки основними учасниками ринку кредитних деривативiв є банки, а об'ектом торгiвлi - кредитний ризик, взятий на себе банкiвською системою, дуже важливою з даного питання є позицiя Нацiонального банку Украiни. Для розвитку ринку кредитних деривативiв в Украiнi необхiдно розглянути також питання оподаткування операцiй з даними iнструментами, судового захисту державою виконання кредитних деривативiв, формування системи рейтингових агентств, створення саморегулiвних органiзацiй учасникiв ринку похiдних фiнансових iнструментiв, вироблення за iх участю стандартiв укладання угод iз кредитними деривативами та iн.

Поштовхом до розвитку ринку кредитних деривативiв в Украiнi могли б послужити створення спецiалiзованого iнтернет-майданчика чи органiзацiя торгiв на однiй iз бiрж. Висока прибутковiсть операцiй iз кредитними деривативами на етапi становлення ринку кредитних деривативiв залучить банкiвськi установи до процесу його формування.

Таким чином, розвиток ринку кредитних деривативiв дозволить зробити кредитування банками реального сектора бiльш рацiональним, гнучким, гармонiйним. Новi економiчнi вiдносини, пов'язанi з обiгом кредитних деривативiв, дозволять досягти оптимального розподiлу кредитного ризику, причому, не обов'язково в нацiональних межах, i збiльшити обсяги кредитування реального сектора навiть за iснуючого рiвня капiталiзацii банкiвськоi системи без перевищення граничного значення ризику.

Література:

1. А. Баронський "Ринок цінних паперів в Україні" //"Фінансова Україна" 22 червня 2005 р.

2. Наталя Шафран, Вiталiй Шапран"Цiннi папери Украiни", N20 (258), 29 травня 2003 року 

3. 2.http://www.zib.com.ua