Жоголєва Н.В., Байсара Л.І.

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара

 

ПІДХОДИ ДО УРАХУВАННЯ ГЕНДЕРНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРИ ВИКЛАДАННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ

 

Завдання розвитку, вдосконалення, оптимізації методів викладання іноземних мов завжди було та залишається однією із найбільш актуальних проблем української освіти. У зв’язку із зростаючою потребою вивчення іноземної мови на перший план виходить питання про відповідність організації навчального процессу статевим та віковим особливостям дітей.  Розробка ефективних методів вивчення іноземної мови базується на досягненнях лінгвістики, психології, педагогіки та суміжних дисциплін.

Серед багатьох факторів, які впливають на систему навчання, фактор статі займає важливе місце. У сучасних лінгвістичних дослідженнях все більшу значущість отримує аналіз ролі кожної із півкуль у здійсненні мовної функції, а також аналіз особливостей міжпівкулевої взаємодії у забезпеченні мовної діяльності при виченні іноземної мови.  Теорія функціональної асиметрії мозку має данні, які свідчать про те, що особливості латералізації та взаємодії правої та лівої півкуль впливають на формування мовних здібностей та  детерміновані статтю [5]. У сучасній освіті не враховується гендерноий аспект, адже не є розробленими навчальні програми у цьому напрямку.  У зв’язку із цим виникає необхідність дослідити гендерні особливості вивчення іноземної мови на початковому етапі навчання. У нашій роботі ми розкриваємо такі поняття як функціональна асиметрія мозку, гендерна соціалізація, білінгвізм.

Об’єкт: гендерний аспект при виченні іноземної мови.

Предмет: фактори та умови, які сприяють продуктивному навчанню іноземоної мови дітьми молодшого шкільного віку із урахуванням їх гендерних особливостей.

Гіпотеза: якщо в процесі викладання не враховувати гендерні особливості сприйняття, то успішність засвоєння передбаченого для вивчення у початковій школі матеріала у рамках предмету «Іноземна мова» у хлопчиків та дівчаток буде різною.

Мета дослідження: встановити та описати гендерні особливості, які проявляються в процессі навчання молодших школярів основним ярусам структури мови (лексика та граматика) та виявити специфіку опанування ними комунікативними навичками в основних видах мовленевої діяльності (мовлення, аудіювання, читання, письмо) на матеріалі англійської мови.

Завдання:

1.     розглянути гендерні особливості латералізації функцій головного мозку.

2.     дослідити гендерний аспект функціональної асиметрії у мові.

3.     вивчити специфіку мозгових механізмів опанування іноземної мови.

4.     проаналізувати гендерні особливості психофізичного та соціального розвитку у молодшому шкільному віці.

5.     дослідити гендерні особливості латералізації функцій головного мозку в онтогенезі.

6.     скласти низку рекомендацій по врахуванню гендерних особливостей під час вивчення молодшими школярами іноземної мови.  

Для перевірки поставленої гіпотези ми провели тестування по основним ярусам іноземної мови у чотирьох видах діяльності серед молодших школярів. На першому етапі ми вивчили особливості програми іноземної мови молодших школярів. На наступному етапі ми виділили серед третьокласників тих, хто не відрізнявся за кількістю пройденного матеріалу, та розділили їх по статевій належності на дві групи. На наступному кроці ми протестували їх на ефективність завсвоєння матеріалу з англійської мови та порівняли отримані результати за допомогою критерія t-Стьюдента.

         Теоретико-методологічну основу дослідження складає напрямок, який пов’язує гендерні особливості у пізнавальній сфері із функціональною спеціалізацією півкуль (Т.П. Хризман, В.Д. Єремєєва, Г.М. Бреслов); праці, які містять аналіз ролі кожної із півкуль та особливостей міжпівкулевої взаємодії у здійсненні мовних функцій на рідній мові ( А.Р. Лурія, Е.Г. Сімерницька, Е.А. Костандов); типологія індивідуально-психологічних особливостей засвоєння іноземної мови.

ФАМ є найважливішою детермінантою індивідуально-психологічних розбжностей та може зумовлювати групові розбіжності, у тому числі ті, що пов’язані із статтю [1].  М.Р. Брайден вважає, що неспівпадіння результатів тестування чоловіків та жінок зумовлено не тільки розбіжностями у церебральній організаії, але й різною стратегією у розподіленні уваги та обробці інформації. При цьому жінки характеризуються більшою варіабільністю. Автор вважає, що в структурах правої півкулі, які контролюють зорово-просторові функції у чоловіків, у жінок можуть бути локалізовані другорядні мовні механізми, які використовуються при складних та незнайомих стимулах [3]. Це поясняє перевагу жінок у мові та відставання у невербальних здібностях. Схильність до використання вербльної стратегії у невербальних тестах у жінок відмічена і іншими авторами. [5].

Експерименти, які були проведені із метою встановити розбіжності у міжпівкулевій організації при вербальній діяльності, показали, що вже у дітей молодшого шкільного віку використовуються протилежні патерни коркової організації. Відповідно, ми можемо припустити, що передумови до формування лівопівкулевої домінантності у мові частково реалізуються у дошкільному віці, причому існують індивідуальні варіанти розвитку [7]. Так, більш дозріла ліва півкуля дівчаток більш пристосована до сприйняття вербальної інформації, у той час як відстаюча у розвитку ліва півкуля хлопців не так ефективно виконує цю функцію.  На цьому етапі розвитку права півкуля у хлопчиків грає найважливішу роль у їх розвитку [4].

Особливості міжпівкулевої взаємодії при переробці слухо-мовної інформації є важливим фактором у визначенні здібностей до іноземної мови. Саме опора на лівопівкулеве сприйняття інформації призводить до більш низької шкільної успішності у дітей із недозрілою лівою півкулею та перевагою правопівкулевої стратегії сприйняття інформації [6]. Дуже важливо, які стратегії використовує дитина при пізнавальній діяльності та наскільки гнучко вона може переходити із лівопівкулевих стратегій на правопівкулеві в залежності від значущості діяльності що змінюється, від її змістових акцентів. Таким чином, можна припустити, що існують гендерні особливості індивідуальних типів латералізації функцій в корі мозку при збереженні загального принципу переважаючої латералізації мови у лівій півкулі. Існує також гіпотеза про те, що школа переоцінює лівопівкулеве мислення [2].

У ході нашого дослідження ми довели первагу дівчаток в усному мовленні, читанні, письмі, а також граматиці. Значущі розбіжності не були відмечні при виконанні завдань на аудіювання  та лексичну подстановку. Отримані результати є взаємопов’язаними та взаємозумовлюючими. Так, вміння правильно відображати письмово звукову форму слів є запорукою повноцінного читання. Ось чому хлопчики, які мають складності із дотримуванням послідовності при написанні слів, не так гарно як дівчтка виконують завдання на читання. Хлопчики також рідше дотримуються правил граматики, що впливає на усні та письмові відповіді. Серед можливих причин цих гендерних особливостей вивчення англійської мови необхідно виділити недостатньо розвинуту ліву півкулю у хлопчиків у порівнянні із дівчатками. Через це їм складно виконувати завдання, які передбачають спирання на логічне, послідовне сприйняття, швидкість мови.

Традиційні методи вивчення англійської мови у великій мірі спираються на логічне, послідовне сприйняття мови, що призводить до значних розбіжностей иіж результатами хлопчиків та дівчаток [6]. Більш швидкий розвток лівої півкулі у дівчаток, а також наявність допоміжних мовних центрів у правій півкулі, сприяє їх ефективному вивченню іноземної мови у школі [2]. Велике значення мають також розбіжності у вихованні дівчток та хлопчиків у звязку із їх статевою належністю. Так, із дівчинками батьки більше розмовляють, у той час як хлопчикам частіше дають ігри, які мають за мету візуально-просторове та логічне мислення. Якщо розглядати особливості виховання дівчаток та хлопчиків у молодшій школі, то ми можемо відмітити акцент у навчанні дівчат на уважність, послідовність, дотримання правил. У той час як у хлопців більше винагороджується спонтанна активність, креативність [7].

Згідно з теорією    А. Анастазі, за допомогою зміни методу работи ми можемо подолати фізіологічні обмеження, та процесс навчання, відповідно, полягає у зміненні методів работи. Ось чому під час навчального процессу необхідно робити акцент не на ліву півкулю, а на праву півкулю хлопців. Так як зорові функції є значно розвинутими у хлопців і у великій мірі випереджають логічні функції лівої півкулі. Праву півкулю також більш ефективно використовувати під час гри, для підтримки уваги учнів. Інформація яка потрапила через зоровий канал правої півкулі, залишить більший слід у пам’яті молодших учнів, ніж лівопівкулеве навантаження [2].

 

Бібліографічні посилання

                                                    

  1. Бианки В. Л., Филиппова Е. Б., Асимметрия мозга и пол, Спб.: СПб. Ун-т, 1997, 328с.
  2. БресловГ.М. Хасан Б.И. Пол и образование. - М., 1987. -  225с.
  3. Виноградова Т. В., Семенов В. В. Сравнительное исследование познавательных процессов у мужчин и женщин: роль биологических и социальных факторов // Вопросы психологии. 1993. с. 63-71.
  4. Гендерные исследования и гендерное образование в начальной школе: Материалы Международной научной конференции. Ч. 2. Иваново,  - 2002. с. 124–125.
  5. Горошко Е. И. Функциональная асимметрия мозга, язык, пол: Аналитический обзор. Харьков: ИД «ИНЖЭК», 2005. – 245с.
  6. Кабардов М. К. Роль индивидуальных различий в успешности овладения иностранным языком: Автореф. канд. дис. М., 1983.
  7. Хризман Т. П. Функциональная ассиметрия мозга и её связь с развитием речи у детей.  М., 1980. – 230с.