Доцільність проведення фінансового аналізу для ефективного управління сільськогосподарськими підприємствами

 

Анотація. Проведено дослідження питання важливості фінансового аналізу для ефективного управління підприємством, залежності стабільного розвитку від проведення аналітичних досліджень з використанням методів фінансового аналізу.

Ключові слова. Фінансовий аналіз, управління, ефективність, прибутковість, стабільність.

Annotation. Research of question of importance of financial analysis is conducted for an effective management an enterprise, dependences of stable development on the leadthrough of analytical researches with the use of methods of financial analysis.

Keywords. Financial analysis, management, efficiency, profitability, stability.

Вступ. В сучасних умовах економіки України важливим питанням постає ефективність управління, тобто успішного знаходження методів та прийомів ведення господарської діяльності підприємства з метою отримання найбільш можливого прибутку та високого рівня  рентабельності діяльності.

Вирішити цю проблему покликаний фінансовий аналіз діяльності. Він дає точну та важливу інформацію, за допомогою обрахунку показників та визначення ефективного рівня тих чи інших факторів. Економіст чи менеджер на підприємстві отримає таким чином змогу вибрати найбільш вдалий шлях подальшого розвитку підприємства та прийме ефективне рішення.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Дослідженням важливості фінансового аналізу в процесі управління підприємством займалися такі вчені аналітики як: Й. М. Петрович, І. О. Будіщева, І. Г. Устінова, А. А. Мазарак, Л. О. Лігоненко, Н. М. Ушакова, Є. В. Мних, В. Я. Міщенко, И. А. Бланка, А. В. Грачева, В. В. Ковалева, О. Н. Валкова, А. Д. Шеремет, Р. С. Сайфуліна, Е. В. Ненашева. Але і досі серед дослідників немає остаточної думки з питання важливості та економічної доцільності показників фінансового аналізу та окремих моментів його проведення, тому тема потребує подальшого дослідження.

Мета статті. Метою написання статті є дослідження важливості економічного або фінансового аналізу діяльності підприємства та його вплив на ефективність прийняття управлінських рішень менеджерами підприємства.

Виклад основного матеріалу. Аналіз (без прив’язки його до господарської діяльності і виділення в самостійну науку) існує з незапам’ятних часів, будучи вельми ємним поняттям в основі всієї практичної і наукової діяльності людини.

Аналіз є процедурою уявного розчленовування об’єкта або явища на частини; процедурою, зворотною аналізу, є синтез, з яким аналіз часто поєднується в практичній або пізнавальній діяльності [3, с. 55].

Основним питанням для розуміння змісту фінансового аналізу та ефективності результатів його здійснення є концепція підприємницької діяльності як системи рішень використання ресурсів (у тому числі капіталу) для отримання прибутку. Для управління операційною діяльністю керівництву підприємства необхідно мати значну кількість різноманітної інформації. Одним із її джерел є фінансовий аналіз.

Основною метою фінансового аналізу є отримання невеликого числа ключових (найбільш інформативних) параметрів, що дають об’єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його доходів і видатків, змін у структурі активів і пасивів, в розрахунках з дебіторами і кредиторами.

Результати фінансового аналізу сприяють зростанню інформованості адміністрації підприємства інших користувачів економічної інформації про стан об'єктів, які цікавлять.

Фінансовий аналіз, як метод пізнання економічних процесів і явищ, займає важливе місце в системі управління підприємством.

Основними функціями фінансового аналізу є [1, с. 15–16]:

– об’єктивна оцінка фінансового становища об’єкта аналізу;

– виявлення чинників і причин досягнутого стану;

– підготовка і обґрунтування управлінських рішень, що приймаються в сфері фінансів;

– виявлення і мобілізація резервів поліпшення фінансового становища діяльності.

Фінансовий аналіз поділяють на зовнішній та внутрішній. Задачами зовнішнього аналізу є:

·                   оцінка майнового стану,

·                   аналіз фінансової стійкості платоспроможності підприємства,

·                   аналіз ефективності вкладеного капіталу за показниками форм фінансової звітності.

Рис. 1. Фінансовий аналіз і його місце в системі економічного аналізу [3, c. 55].

Як бачимо, автори об’єднують фінансовий аналіз з бухгалтерським обліком та аналізом господарської діяльності, це означає, що аналогічно бухгалтерському обліку він надає надзвичайно важливу інформацію про реальний стан справ на підприємстві, та показує на можливі шляхи покращення становища та пошуку резервів.

Основною метою фінансової діяльності є отримання певної кількості найбільш об’єктивних параметрів (показників), що дають достовірну і обґрунтовану характеристику результатам його діяльності та фінансового стану.

Це стосується насамперед зміни структури капіталу, активів та пасивів, складу прибутків і збитків та ін.

Отримані в результаті фінансового аналізу найбільш інформативні показники діяльності підприємства дають об’єктивну картину його фінансового стану. При цьому аналітика та фінансового менеджера може цікавити як поточний фінансово-економічний стан, так і прогноз на перспективу. Метою управління будь – яким підприємством, зокрема і сільськогосподарським, є забезпечення умов для отримання бажаних фінансових результатів при підтриманні необхідного рівня його фінансового стану. Фінансовий стан господарства характеризує ефективність його фінансового управління та управління в цілому.

В основу аналізу фінансового стану має бути покладена система взаємопов’язаних показників бухгалтерської та фінансової звітності банку.

Фінансовий аналіз дозволяє оцінити ступінь досягнення визначених цілей управління, тобто його ефективність. Мета дослідження фінансових результатів діяльності підприємств – виявлення резервів зростання прибутковості та формування на цій основі рекомендацій щодо подальшої діяльності.

Відповідно до цього проведемо фінансовий аналіз СТОВ ім. Мічуріна, яке знаходиться у Вінницькій області, Шаргородського району.

Аналіз фінансового стану проведемо за допомогою наступної групи показників: показники ліквідності, тобто здатності підприємства перетворити активи в грошові кошти для забезпечення платоспроможності; показники платоспроможності, тобто коефіцієнти, що покажуть вже наявний стан платоспроможності підприємства за його зобов’язаннями; показники ділової активності, тобто коефіцієнти, що покажуть швидкість обороту на підприємстві оборотних активів (чим менший термін обороту, тим ефективніше працює підприємство, тим воно є активнішим на ринку); показники рентабельності діяльності, тобто здатність підприємства отримати певний рівень прибутку, оскільки вони показують величину прибутку отриману на покриття витрат, при врахуванні обсягів випуску та реалізації продукції.

На прикладі даної таблиці спробуємо оцінити важливість проведення подібного роду аналітичних досліджень.

Таблиця 1.

Аналіз фінансового стану СТОВ ім. Мічуріна

 

2008 р.

2009 р.

2010 р.

Відхилення (+,-)

Показники ліквідності

Коефіцієнт покриття

2,92

3,08

2,94

0,02

Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,28

0,44

0,30

0,02

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,04

0,06

0,01

-0,03

Чистий оборотний капітал, тис. грн

2179

2499

2700

521

Показники платоспроможності

Коефіцієнт платоспроможності (автономії)

0,65

0,74

0,78

0,13

Коефіцієнт фінансування

0,53

0,35

0,28

-0,25

Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами

0,66

0,68

0,66

0,00

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

0,66

0,59

0,55

-0,11

Показники ділової активності

Коефіцієнт оборотності оборотних активів

0,87

0,86

0,74

-0,13

Тривалість обороту оборотних активів, днів

420

424

494

74

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

14,70

14,17

12,91

-1,79

Тривалість обороту дебіторської заборгованості, днів

25

26

28

3

Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів

6,69

6,09

4,32

-2,38

Коефіцієнт оборотності власного капіталу

1,24

1,13

0,92

-0,33

Показники рентабельності

Рентабельність активів, %

120,20

68,61

111,32

-8,88

Рентабельність власного капіталу, %

22,44

14,29

33,35

10,92

Рентабельність продукції, %

24,44

16,95

27,23

2,79

Рентабельність продажу, %

20,31

13,59

21,88

1,57

 

Обраховані показники таблиці свідчать, що підприємство збільшило суму чистого оборотного капіталу у 2010 році проти 2008 року на 521 тис. грн. це означає, що господарство може збільшити виробництво продукції шляхом фінансування оборотних коштів та стимулювати виробництво.

Коефіцієнт покриття підвищився на 0,2, коефіцієнт швидкої ліквідності також підвищився на 0,2 у 2010 звітному році проти 2008 базисного року. Коефіцієнт абсолютної ліквідності навпаки знизився на 0,03 у звітному періоді діяльності підприємства. Це показує, що на підприємстві зменшилися грошові кошти у вільному вигляді, тобто гроші в касі та на рахунках, отже, підприємству необхідно їх поповнити, так як вони забезпечують розрахункові відносини одразу і не виникає кредиторської заборгованості, а це в своє чергу є позитивним моментом для інвесторів та банків.

Здійснивши аналіз платоспроможності підприємства, можна свідчити про те, що коефіцієнт платоспроможності підвищився на 0,13, отож підприємство має більше можливостей розрахуватися за свої борги перед кредиторами. Коефіцієнт фінансування знизився з 0,53 у 2008 році до 0,28 у 2010 звітному році. Коефіцієнт забезпечення власними оборотними засобами не змінився і становив 0,66  у 2010 та 2008 роках. Знизився коефіцієнт маневреності власного капіталу на 0,11.

Коефіцієнт оборотності оборотних активів у 2010 звітному році зменшився на 0,13. Збільшилась кількість днів, протягом яких обертаються оборотні активи на 74 дні. Таку зміну необхідно ефективно вирішити, оскільки збільшення тривалості обороту гальмує розвиток підприємства.

Також зменшились коефіцієнти оборотності дебіторської заборгованості, матеріальних запасів, а також оборотності власного капіталу підприємства.

Все це свідчить про зниження ділової активності діяльності підприємства, збільшення днів, протягом яких обертаються активи, якими володіє підприємство, а отже необхідно визначати на більш гливому рівні причину і приймати негайно відповідні міри безпеки для підприємства.

Тривалість обороту дебіторської заборгованості також підвищилась на 3 дні у 2010 звітному році (28 днів) проти 2008 базисного (25 днів).

Рентабельність активів підприємства знизилась на 8,88% у 2010 році проти 2008 року, що свідчить про те, що знизилась ефективність їх використання. Підвищилась рентабельність власного капіталу на 10,92%, рентабельність продукції на 2,79%, рентабельність продажу н 1,57% у звітному 2010 році проти 2008 базисного року діяльності підприємства.

Внутрішній (управлінський) фінансовий аналіз більш глибоко досліджує причини складання фінансового становища, ефективність використання основних і залучених коштів, взаємозв’язок показників об’єму, собівартості і прибутку [2, c. 208].

Ефективність проведеного фінансового аналізу залежить від застосованих методик аналізу джерел формування прибутку і факторів, що впливають на її величину. Однак ці методики не завжди точно відображають співвідношення і взаємозалежність структурних елементів формування прибутку з точки зору їх стабільності.

Висновки. Як бачимо фінансовий аналіз надав змоги виявити деякі слабкі сторони підприємства, вказав причини їх виникнення, показав перспективні шляхи вирішення цих проблем, а головне вчасно надав таку життєво необхідну інформацію управлінському апарату підприємства. Це дасть змогу управлінцям різних ланок ефективно та дуже швидко прийняти оптимальні рішення, а отже вивести підприємство від можливих ускладнень.

Важливо також відмітити, що на нашу думку, потрібно впровадити проведення обов’язкового фінансового аналізу для підприємств сфери агропромислового виробництва, особливо це стосується безпосередніх виробників продукції рослинництва та тваринництва.

 

Список використаних джерел:

1.                 Кожанова Є. П., Отенко І. П. Економічний аналіз: Навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни- X.: ВД “ІНЖЕК”, 2003. – 208 с.

2.                 Поясник О. М, Сажинець С. Й. Значення фінансового аналізу в управлінні діяльністю підприємства // електронний ресурс: [http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/5444/1/84.pdf]

3.                 Руда Р. В. Аналіз фінансового стану підприємств та його значення в сучасних умовах // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. – 2009. – № 3. – С. 54-59

4.                 Городня Т.А., Кобзєва С.В. Аналіз фінансового стану та вдосконалення контролю за фінансовими показниками підприємства // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.1. – С. 183-187

5.                 Шифріна Н.І. Експрес-аналіз фінансового стану підприємства // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2011. - №35. – С. 191-194

6.                 Череп О.Г., Падалко А.І. Особливості аналізу фінансового стану підприємств з метою запобігання їх неплатоспроможності // Економічний простір. – 2011 . - №47 . – С. 293-298