Амеліна Ю.С.

Асистент кафедри обліку і аудиту Дніпропетровського державного аграрного університету

 

ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ З ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА

            На сучасному етапі розвитку економіки важливе місце посідає інформація. Рівень забезпечення інформацією безпосередньо впливає на показники успішності та відповідності сучасним потребам будь-якого сектору економіки.  Не винятком є і сільське господарство, а також органічне виробництво, як невід’ємна його складова.

         Питання інформаційного забезпечення у органічному виробництві висвітлили у своїх працях Швиденко М.З., Мокрієв М.В. [9], Берлач Н.А. [1] та Майовець Є.Й. у співавторстві з Білецькою Н.В. [4].

         Поряд з розвитком самого органічного виробництва розвивалося і його інформаційне забезпечення. Для фермерів-початківців та аграріїв, що вже твердо обрали для себе шлях органічного виробництва, потрібна інформація, яка розкривала б аспекти законодавчої підтримки усього процесу виробництва органічної продукції, починаючи з етапу отримання статусу виробника органічної продукції та закінчуючи етапом реалізації сертифікованої органічної продукції кінцевому споживачу. Тому логічно усі інформаційні потреби у сфері органічного виробництва сільського господарства класифікувати, виділивши такі блоки: ознайомчий, нормативний, екологічний, економічний, технологічний, спеціалізований.

         Ознайомчий блок представляє інформаційні потреби, які виникають у виробників та споживачів на початковому етапі ознайомлення з органічним виробництвом взагалі, тобто це інформація, яка дає відповіді на питання щодо зародження ідей про органічне виробництво, перші практичні експерименти щодо даного питання, загально-інформативні статті. Нормативний блок включає різноманітні нормативно-правові акти, що регулюють сферу органічного виробництва, як в Україні, так і за кордоном. Екологічний блок – це інформація, яка висвітлює екологічний бік і переваги процесу виробництва органічної продукції, зокрема, варіанти мінімізації негативного впливу на ґрунти. Економічний блок інформаційних потреб задовольняється даними про фінансово-економічні показники підприємств органічного виробництва. Технологічний блок – це блок інформації щодо різноманітних технологій у різних напрямах органічного виробництва. Спеціалізований блок  інформації спрямований на пошук даних щодо вузьких профільних аспектів процесів, пов’язаних з органічною продукцією агровиробників, або щодо діяльності, безпосередньо пов’язаної з органічним середовищем, наприклад, «зелений туризм». Сюди також можна віднести усю інформацію, що не ввійшла до інших блоків.

У ст. 20 Закону України «Про органічне виробництво» від 21 квітня 2011 року визначено, що: «Інформаційне забезпечення виробництва органічної продукції та сировини здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики» [3]. Таким органом є Міністерство аграрної політики та продовольства України, на офіційному сайті якого в мережі Інтернет у розділі «Корисна інформація» можна знайти гіперпосилання на ресурси з питань органічного виробництва, зокрема, «Федерації органічного руху України» [5]. Даний ресурс дає змогу ознайомитися з роботами вчених-ідеологів світового органічного руху, зокрема, органічного землеробства, серед яких є роботи А. Подолінського, Р. Штайнера, Е. Пфайффера, з основними аспектами правової бази органічного виробництва в Україні, яка включає в себе Закон України «Про органічне виробництво», «Державну цільову програму розвитку українського села на період до 2015» та інше. Потужним джерелом інформації з органічного виробництва є «Журнал «ORGANIC UA» [6].

          «ORGANIC UA»  є українським спеціалізованим виданням з питань виробництва органічної продукції та сировини в Україні. Офіційний сайт журналу представляє архів номерів журналу, який оновлюється на постійній основі. У журналі публікуються різноманітні статті, які охоплюють широкий масив інформації про сертифікацію, ринки збуту, персональний досвід виробництва «органіки» як українських, так і закордонних аграріїв. У розділі «Заходи» регулярно обновляється інформація про виставки органічної продукції та практичні семінари, де учасники органічного руху мають змогу поділитися власними розробками із зацікавленими, а також виробники знаходять можливості збуту своєї продукції. Для більш поглибленого вивчення процесів сертифікації, технології виробництва та збуту продукції органічного сільського господарства потрібно звернути свою увагу на науковий доробок вітчизняних вчених, статистичні та економічні показники, що характеризують конкретний, обраний вид органічної діяльності.

Дістати інформацію з питань сертифікації органічних земель та продукції в Україні можна, прочитавши спеціальний розділ Закон України «Про органічне виробництво», а також на офіційному сайті сертифікаційної компанії «ОРГАНІК СТАНДАРТ». У даному  ресурсі широко представлені дані щодо інспекції та сертифікації органічних виробництв згідно міжнародних та європейських стандартів, зокрема, і аграрного напряму [7]. У розділі «Посилання» через гіперпосилання можна перейти до ресурсів найвідоміших у світі виставок органічної продукції та сировини, зокрема, у Німеччині, США та Польщі. Основний вплив на правила та вимоги щодо органічної продукції в Україні мають Кодекс Аліментаріус та Постанови Ради ЄС. Узагальнену форму даної інформації можна знайти у «Довіднику стандартів ЄС щодо регулювання органічного виробництва та маркування органічних продуктів» за редакцією  Є. Милованова [2].

Важливим осередком статистичної інформації щодо площ органічних земель та об’ємів реалізації органічної сільськогосподарської продукції в світі є офіційний сайт Міжнародної Федерації Органічного Аграрного Руху [8]. Дана організація щорічно (починаючи з 2006 року) видає статистичні збірники, в яких в повній мірі відображений сучасний стан органічного виробництва сільськогосподарської продукції. Наймасштабніше дослідження федерація провела у 2009 році, у якому було досліджено усі континенти та усі види діяльності у розрізі органічного сільського господарства, і в 2011 році видала підсумковий звіт, інформацію з якого використовують як науковці, так і виробники. У даному звіті можна знайти різноманітні рейтинги – з обсягів реалізації певного виду органічної продукції (злаків, кави, молока та ін.), або за розмірами площ земель, зайнятими органічним рослинництвом. Звіт складається з тематичних презентацій, які є у вільному доступі, таблиць, підсумкових звітів різних країн світу, графіків та мап. У 2011 році у презентаціях були представлені ключові результати дослідження світового органічного руху, використання органічних земель у рослинництві та органічного виробництва за регіонами. У графіках зображено об’єми виробництва та реалізації органічних зернових та рейтинги країн з найбільшою часткою органічних сільськогосподарських земель, з найбільшими ринками органічної продукції та найбільшою кількістю споживання органічної продукції на душу населення. У формі мап подано інформацію про площі органічних сільськогосподарських земель за частинами світу.

         Винятковою можливістю є функція сформувати будь-який звіт за широкою базою даних з органічного виробництва за країною, та обраними ознаками (обсяг реалізації, продажу і т.д.), яка є на сайті «Organic world». А у розділі «Офіційна міжнародна статистика» представлена інформація більш конкретного економічного змісту – розміри доходу від різних напрямів аграрного виробництва, рівні цін на окремі види продукції та ін. Даний розділ об’єднує статистичні дані трьох офіційних органів, зокрема «Євростат», який узагальнює дані щодо сільського господарства по усій Європі.

Бібліографія

1. Берлач Н. Становлення  органічного  сільського  господарства  в Україні:  адміністративно-правовий аспект / Н. Берлач // Право України. – 2010. – № 4. – С. 314-320.

2. Довідник стандартів ЄС щодо регулювання органічного виробництва та

маркування органічних продуктів / За ред. Милованова Є. та ін. – Львів: ЛА “Піраміда”, 2008. – 204 с.

3. Закон України «Про органічне виробництво» від 21 квітня 2011 року [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=38338

4. Майовець Є.Й., Білецька Н.В. Значення інформаційного  забезпечення в державному управлінні аграрним сектором України // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. – Вип. 19.4 – С.273-278.

5. Офіційний сайт Федерації органічного руху України [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://www.minagro.gov.ua/

6. Офіційний сайт журналу «ORGANIC UA» [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://www.organic.ua/

7. Офіційний сайт сертифікаційної компанії «ОРГАНІК СТАНДАРТ» [Електронний ресурс]/ Режим доступу:http://organicstandard.com.ua/

8. Офіційний сайт Міжнародної Федерації Органічного Аграрного Руху: [Електронний ресурс]/ Режим доступу:http://www.ifoam.org/

9. Швиденко М.З., Мокрієв М.В. Концептуальні засади побудови автоматизованої системи моніторингу показників соціально-економічного розвитку АПК України// АргоІнКом. – 2010 – №10-12.