Экономика сельского хозяйства/12

 

 

Агрес Оксана Григорівна

здобувач кафедри фінансів та кредиту

Львівського національного аграрного університету, м. Львів, Україна

 

До питання ефективності використання земельних ресурсів в сільському господарстві

Земельні ресурси є найважливішою частиною зовнішнього середовища, невід’ємною та основною умовою життя і функціонування суспільного виробництва, а також базисом кредитно-фінансової системи нашої країни – з них формується 95% обсягу продовольчого фонду й дві третини фонду товарів споживання, вони є первинним чинником виробництва та економічного зростання [1, 47].

Мета дослідження - висвітлити шляхи ефективного використання земельних ресурсів. Одним із найефективніших є раціональний розподіл обмежених земельних ресурсів для досягнення максимального задоволення потреб суспільства.

Ефективність використання сільськогосподарських угідь поділяється на: технічну, структурну та економічну. Технічна ефективність визначається здатністю одержати максимальний обсяг продукції при заданому наборі ресурсів (урожайність, вихід валової продукції тощо). Структурна ефективність передбачає можливість оптимізувати використання ресурсів для одержання заданого обсягу продукції (її собівартість, фондоозброєність тощо). Економічна ефективність базується на поєднанні двох попередніх видів і базується на порівнянні одержаних результатів із витратами (прибуток, рентабельність і т. ін. ) [2, 238].

Сучасна державна політика використання земельних ресурсів в Україні не забезпечує збереження родючості ґрунтів як основи стабільного функціонування виробничих аграрних систем і національної продовольчої безпеки. Родючість ґрунтів впливає на ефективність виробництва сільськогосподарської продукції та її собівартість, має велике природоохоронне значення. У європейських країнах, де якість ґрунтів не краща за українські, урожайність основних  сільськогосподарських культур у 2-4 рази вища, ніж в Україні, й стабільна по роках, що свідчить про належну культуру землеробства, дотримання технологічних та економічних вимог землеробства. Виробництво валової продукції сільського господарства з розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь в Україні останніми роками становило в середньому 270 євро, тоді як в країнах ЄС – понад 2 тис. євро. Це свідчить про надзвичайно високу землемісткість вітчизняного сільського господарства, яка в середньому у 8 разів перевищує аналогічний показник у країнах Євросоюзу [4, 10].

На нашу думку, для підвищення ефективності використання земель необхідне:  якісне правове забезпечення, застосування системного підходу до основних типів ґрунтів, їх агротехнічних особливостей, системи сівозмін, враховуючи розміри господарств та їх організаційно - правові форми, рівня удобрення й розподілу добрив з метою відтворення родючості ґрунту, створення умов для розвитку тваринництва при повноцінному забезпеченні кормами, що в цілому пов’язано з формуванням і високоефективним використанням виробничих ресурсів.

У вирішенні даних питань значну допомогу можуть надати економіко – математичні методи. Математичні моделі, які розробляються відповідно до конкретних вимог, надають змогу кожному виду наявних і створюваних у процесі виробництва ресурсів, а також кожному виду продукції виконувати найвигідніші з позиції конкретного об’єкта завдання й одержувати реальні оцінки, надають можливість встановити оптимальне поєднання галузей та  сільськогосподарських культур, які вирощують на різних типах ґрунтів, а також вибрати з можливих варіантів найкращу схему сівозміни на кожному із таких типів [3, 22].

Отже, в умовах наростаючого антропогенного впливу людства на природу, в тому числі на земельні ресурси, одним із пріоритетних завдань є раціональне використання сільськогосподарських угідь. Це завдання полягає в інтенсивнішому використанні угідь даного виду, що передбачає науково обґрунтоване застосування засобів хімізації, меліоративних заходів, сівозмін, виведення з користування або тимчасове консервування кислих та солонцюватих ґрунтів тощо.

Список використаної літератури:

1.     Березюк С.В. Сучасні проблеми землекористування в сільському господарстві // Економіка АПК. – 2011 - №5 – с.47-53.

2.     Корчинська О.А. Родючість ґрунтів: соціально – економічна та екологічна сутність: монографія / Корчинська О.А. – К.: ННЦІАЕ, 2008. – 238 С.

3.     Мрачковська Н.К. Формування та ефективність використання земельних ресурсів // Економіка АПК. – 2010 - №9 – с. 21-25.

4.     Уланчук В.С. Шляхи підвищення ефективності використання земельних ресурсів у сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 2009 - №9 – с. 10-14.