УДК 631.15:658.27

Суска А.А.

Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва

 

ПІДХОДИ ДО СИСТЕМАТИЗАЦИЇ ЕКОНОМІЧНИХ КАТЕГОРІЙ КОНКУРЕНЦІЇ

 

Анотація.  В науковій статті запропоновані і обґрунтовані методичні підходи щодо систематизації відомих економічних категорій, які характеризують таке явище, як конкуренція та визначено роль і місце в ієрархічній структурі понять конкуренції, відносно нової, економічної категорії конкуренції – конкурентний потенціал.

 

 Ключові слова: конкурентний потенціал, конкурентоспроможність, конкурентні переваги, конкурентна стратегія, конкурентний статус, конкурентні позиції.

 

 Вступ.

 

Аналіз результатів вітчизняних і зарубіжних досліджень показує, що єдиних підходів щодо термінології, а тим більш щодо систематизації, бодай в плані важливості (ієрархії), значної кількості понять (економічних категорій), якими намагаються характеризувати таке складне і багатостороннє явище як конкуренція, не існує.

Систематизація категорій конкуренції по ступені важливості (ієрархії), яку пропонують автори в даній роботі, дозволяє визначитися з доцільною послідовністю кроків при діагностиці конкурентоспроможності підприємства (фірми), починаючи з нижчих щаблів ієрархічної піраміди категорій конкуренції.

 

Аналіз останніх досліджень и публікацій.

 

В публікаціях останніх років конкуренції як основному регулятору економіки в ринкових умовах приділяється значна увага.

В загальному розумінні конкурентоспроможність визначає здатність витримувати конкуренцію у порівнянні з аналогічними об’єктами [1]. Майк Портер визначає поняття конкурентоспроможності підприємства, як порівняльні переваги по відношенню до другої фірми [2]. Забезпечення конкурентоспроможності підприємства – запорука його комерційного успіху, але проява стану конкурентоспроможності підприємства, проходить, в першу чергу, через наявність конкурентних переваг» [3]. Тобто, при такому підході конкурентоспроможність є похідною від конкурентних переваг, безумовно, якщо не сформовані ті чи інші конкурентні переваги не можливо говорити про конкурентоспроможність підприємства. Автором теорії конкурентних переваг вважається американський економіст Майкл Портер. Він визначав, що «.конкурентні переваги - це переваги фірми в певній сфері діяльності або у випуску товару, в порівнянні з тими фірмами, які конкурують» [4]. В роботах Жан – Жака Ламбена визначається, що конкурентна перевага «.. це ті характеристики і властивості товару або фірми, які створюють певні переваги щодо своїх прямих конкурентів»  [5]. В свою чергу, конкурентні переваги можуть бути досягнуті як результатами діяльності фірми (внутрішні можливості фірми), так і положенням фірми на ринку (здатність фірми ефективно реалізувати ці переваги на конкретному ринку). В більшості досліджень щодо такого явища як конкуренція,  результати діяльності фірми визначається поняттям « конкурентна позиція». Відомий російський економіст Г. Л. Азов визначає,що «конкурентна позиція»  - це позиція, яку та чи інша компанія займає у своїй галузі, відповідно до результатів своєї діяльності із своїми перевагами і недоліками в порівнянні з конкурентами» [6]. Тобто, під конкурентними позиціями розуміють уже досягнуті результати діяльності фірми, що можуть впливати або навіть визначати на її положення на ринку - «ринкові позиції». В той же час, практика ринку знає багато прикладів, коли успішні фірми в плані якості продукції, обсягу виробництва, «пасуть задніх» в порівнянні з фірмами, які більш «авторитетні», «просунуті» на даному ринку, що може визначатися багатьма факторами, і, в першу чергу, маркетинговою діяльністю, іміджем, торговою маркою, термінами діяльності на даному ринку тощо. Таке явище в теорії конкуренції отримало назву «конкурентний статус». І. Ансофф визначає конкурентний статус як «позицію фірми в конкуренції, як певний вимірювач положення фірми на ринку» [7,8]. На думку А.П. Градова, « конкурентний статус повинний характеризувати передумови досягнення фірмою того чи іншого рівня конкурентних переваг» [9]. Тобто, конкурентні переваги як підґрунтя конкурентоспроможності підприємства, в свою чергу формуються за наявності конкурентних позицій і певного конкурентного статусу фірми. Деякі автори трактують конкурентні переваги як «конкурентні відмінності», як високу компетентність організацій в певній сфері, яка проявляється в тому, що підприємство щось робить краще ніж його конкуренти [10].

 

Постановка завдання.

 

Метою даної наукової статті є визначення методичних підходів щодо систематизації економічних категорій конкуренції плані їх важливості і підпорядкованості (ієрархії).

 

Результати.

 

Дані дослідження дають можливість уявити певну ієрархію тих понять, що характеризують таке складне та багатопланове явище як конкуренція. На нижчому ієрархічному рівні стоять конкурентні позиції фірми – досягнення, результати діяльності фірми, та конкурентний статус фірми – можливості щодо реалізації цих результатів на конкретному ринку.  Саме вони є основую формування конкурентних переваг -  сукупності характеристик і властивостей товару або фірми, що мають переваги над конкурентами та можливостей щодо їх реалізації на конкретному ринку. Конкурентні переваги і акумулюються в інтегральний показник, що визначається поняттям конкурентоспроможність і посідає найвищий ієрархічний рівень (рис.1.1).

 

 

 

 


                                                                                       

 

 

 

 

 

 


                      

 

 

 


Рисунок 1.1 - Ієрархія понять конкуренції за результатами аналізу відомих досліджень

 

Наведена градація ряду понять, які характеризують конкуренцію дозволяє побудувати модель процесу діагностики конкурентного стану підприємства. Такий процес доцільно починати з етапу порівняльного аналізу результатів діяльності підприємств – конкурентів, потім переходити до  етапу визначення  ринкових умов ефективної реалізації можливих переваг, в площині цих двох реалій формувати систему характеристик, які дають конкурентні переваги фірмі і визначати інтегральний показник конкуренції – конкурентоспроможність.

При сучасних стратегічних підходах до управління, коли кожне підприємство повинно піклуватися про виживання і розвиток в довгостроковій перспективі, для визначення і прогнозування конкурентоспроможності підприємства повинна бути знайдена така діагностична характеристика, яка могла б показати можливості реалізації внутрішніх  і ринкових (маркетингових) можливостей фірми в певних умовах розвитку ринкової ситуації. Таку характеристику фірми в багатьох дослідження визначають як конкурентний потенціал підприємства (фірми). Конкурентний потенціал є  відносно новою економічною категорією, в якій дослідники намагаються поєднати теперішні конкурентні переваги підприємства як в плані внутрішніх можливостей фірми так і в плані наявних переваг в ринковому положенні  з перспективою реалізації цих можливостей в майбутньому. Тобто, можливість оперувати такою характеристикою конкурентного положення фірми як конкурентний потенціал, а також діагностувати цю характеристику дає змогу підприємству прогнозувати ступінь досягнення поставлених стратегічних цілей.

Тобто в стратегічному розумінні конкурентний потенціал це наявні конкуренті переваги   підприємства (внутрішні переваги - потенціал підприємства  і зовнішні переваги  - переваги щодо положення на ринку) над підприємствами даної сфери бізнесу та можливості  використання і розвитку цих переваг в майбутньому для забезпечення стійкої конкурентної позиції на ринку. В плані стратегічних підходів щодо управління конкурентоспроможністю підприємства, автор статті пропонує наступну ієрархічну схему понять, що характеризують, на сьогодні,таке явище як конкуренція (рис. 1.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1.2  - Ієрархія понять конкуренції (пропонується авторами)

 Висновки.

 

Кінцевими результатами даних  досліджень, на думку авторів, є:

- побудована ієрархічна структура понять конкуренції на основі відомих результатів досліджень;

- запропоновані методичні підходи до діагностики конкурентоспроможності підприємства на основі наведеної  ієрархічної структури понять конкуренції;

- запропоновано і обґрунтовано ранг (місце), відносно нової, економічної категорії конкуренції – конкурентний потенціал – в ієрархічній структурі понять;

Література:

 

1. Управленческое консультирование / Под ред. М.Кубра. – 2-е изд. Перераб. В 2-х т.: Пер. с анг. – М.: СП «Интерэксапорт», - 1992  - 612 с

2. Портер Майкл Е. Стратегія конкуренції / Майкл Е. Портер: Пер. с англ. А. Олійник, Р. Спільський. – К.: Основа,1997. – 390 с.

3. Балабанова Л.В. Маркетинговый аудит в системе сбыта: Моногр. /Л.В. Балабанова, А.В.Балабаниц.-Донецк: ДонГУЭТ, 2003.-188 с

4. Портер Майкл Э. Конкуренция / Майкл Э. Портер: Пер. с англ.: Уч. пос. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2000. – 495 с

5. Ламбен  Жан – Жак  Стратегический маркетинг. Европейская перспектива. / Жан – Жак Ламбен  Пер. с французького. СПб.: Наука, 1996 – 176 с.

6. Азоев Г.Л. Конкуренция: Анализ стратегия и практика. / Г.Л. Азоев. – М.: Центр экономики и маркетинга, 1996. – 248 с.

7. Ансофф И.Стратегическое управление. / И. Ансофф: Сокр. пер. с англ.//Науч. ред. и авт. предисл. Л. И. Евенко. – М.: Экономика, 1989. – 519 с. , 

8. Ансофф И. Новая корпоративная стратегия. / И. Ансофф – СПб.: Питер Ком, 1999 – 416 с.

9. Экономическая стратегия фирмы / Под ред. проф. А.П. Градова, СПб.: Спец. лит-ра, 1995. – 415 с.

10. Дикань В. Л. Обеспечение конкурентоустойчивости предприятия. /     В. Л. Дикань:  Монография. – Х.: Основа, 1997. – 560 с.