К.т.н. Шконда В.В.

Донецький інститут Міжрегіональної Академії управління персоналом, Україна

Роль інформаційно-комунікаційних технологій в стратегії економічного розвитку України

 

Сучасне суспільство називають постіндустріальним, постекономічним, інформаційним, оскільки йдеться про багатосторонні і кардинальні зміни у розвитку цивілізації.

На важливість інформатизації економіки і суспільства вказують зусилля щодо їх розвитку національних рухів і програм під егідою Організації Об’єднаних Націй. В цьому зв’язку для України є спеціальні Програми розвитку ООН, прикладом якої є програма „Інноваційний трамплін: інформаційно-комунікаційні технології задля добробуту України”. Такі програми визначають стратегію розвитку інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) та виокремлюють шляхи їх практичної реалізації. Вони сприяють підвищенню частки інформаційного продукту до 12% загального валового продукту.

Проте в розвинутих країнах світу цей показник перевищує 20% [1].

Розглядаючи інформаційний потенціал українського суспільства, слід зазначити істотне  підвищення (у декілька разів) активності Інтернет-аудиторії, розширення інформаційних мереж вищих навчальних закладів. Приймаючи до уваги важливість створення справжнього інформаційного суспільства, слід зазначити, що Україна першою серед країн СНД приєдналася до європейської освітньо-наукової мережі GEANT, що охоплює понад трьох тисяч науково-дослідних і навчальних закладів, три млн. індивідуальних користувачів з понад 30 європейських країн. Окремі вищі навчальні заклади створюють систему дистанційної освіти на базі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.

Формування та розвиток ІКТ вимагає поєднання розробки і реалізації відповідних національних програм з налагодженням і поглибленням міжнародного співробітництва в цій галузі. Такий підхід передбачає взаємодію загального, міжнародного з національним і сприяє швидкому оволодінню ІКТ та їх широкому впровадженню.

Характерною ознакою сьогоденного етапу розвитку ІКТ є цифрова трансформація всіх їх складових. Цифрові технології стають важливою рушійною силою підвищення продуктивності економіки, збільшення її конкурентоспроможності, покращення рівня життя.

Слід зазначити, що нові ІКТ швидко виходять за межі розвинутих країн, охоплюють нові держави, впроваджуються у різноманітні сфери суспільного життя. Так, сьогодні Інтернет налічує близько 1 млрд. користувачів, кількість яких протягом найближчого часу зростає до 2 млрд. Обсяг торгівлі через Інтернет обчислюється кількома трильйонами доларів і у найближчий час цей показник сягне 10 трлн. доларів, що є еквівалентним усій економіці Сполучених Штатів Америки [2].

Дуже важливим в стратегії економічного і соціального розвитку є розробка довгострокових програм, спрямованих на потужний розвиток Інтернет-індустрії та створення на їх базі „Електронної держави”. Для цього потрібно широке використання ІКТ, передусім Інтернету, на всіх рівнях державного управління, обєднання локальних державних мереж в інтегровану мережу, уможливлення інтерактивної участі громадян України через Інтернет в управлінських процесах. Прикладом успішного впровадження ІКТ є інтегрована інформаційна система органів влади, система інформаційних ресурсів, система захисту, урядовий веб-портал, базова система, висококваліфіковані, компетентні кадри, які забезпечуватимуть функціонування системи.

Аналіз світового досвіду розвитку такого постіндустріального процесу, як інформатизація, свідчить про її широке використання та зростання потреб в освоєнні і впровадженні ІКТ.

Інформаційні технології розглядаються як потужний важель економічного зростання України. Для цього необхідні значні стратегічні інвестиції у комп’ютерну і комунікаційну інфраструктуру, програми досліджень і розробок, освітню галузь.

Дуже важливим завданням щодо розвитку ІКТ є ідентифікація і застосування спільних норм і стандартів, передання ноу-хау, надання технічної допомоги для подолання цифрового розриву між різними країнами.

Досвід країн світу щодо застосування передових інформаційних технологій свідчить, що національним пріоритетом є інвестиції в ІТ-сектор. Акцент повинен робитися на освіті, проектно-дослідних роботах, створенні широкополосної структури звязку.

ІКТ мають вагоме значення для пріоритетного розвитку нових галузей (електронна промисловість, зв’язок та інші); для модернізації традиційних галузей економіки і соціальної сфери.

Впровадження ІКТ вимагає від фахівців різного профілю, що працюють в окремих галузях економіки і соціальної сфери,  високого рівня інформаціної культури, яка сприяє якнайшвидкій реалізації інформаційних технологій в практику діяльності сучасного суспільства. Отже ІКТ роблять стратегію економічного і соціального розвитку більш змістовною, цілеспрямованою, конкурентоспроможною та реальною. В цьому полягає основа для успішного розвитку інформаційного суспільства в Україні.

 

Література:

 

1.     Яценко О. До саміту – з національними ініціативами // Урядовий курєр, 2003. – 9 грудня.

2.     Чухно А. Актуальні проблеми стратегії економічного і соціального розвитку на сучасному етапі // Економіка України, 2004. - №5. – С.14-22.