Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

 

                                                 К. э. н. Прокопьев А.И.

 

          Одесский национальный политехнический университет, Украина

 

                     Сучасні аспекти розвитку сфери туризму

 

      У світі вже давно визначено високо ефективність туризму для розвитку країни. Адже туризм може забезпечити значний внесок в економіку держави, сприяє створенню нових робочих місць, знайомить відвідувачів з культурним. Історичним надбанням того чи іншого етносу та природним середовищем його існування.

      Розвиток національного ринку туристичних послуг та його сегментації забезпечує індустрія туризму, що полягає у створенні тур продукту та цого реалізації через туристичні підприємства того чи іншого функціонального призначення. Успішному функціонуванню туристичної індустрії сприяє ефективна система організації її діяльності, тобто використання комплексного підходу до вирішення проблеми організації відпочинку для суб’єкта туризму – туриста. Проте ефективним розвиток туристичної індустрії буде тоді, коли до цього будуть залучені висококваліфіковані фахівці, які володіють необхідним багажем знань у цій сфері, на основі яких можна вести справді професійну діяльність.

      Туризм серед інших галузей невиробничої сфери національної економіки більшою мірою схильний впливу зовнішніх факторів. Вплив глобальної фінансової кризи на національну туристичну індустрію не є винятком. Криза торкнулася туристичну індустрію не тільки в національному, а й світовому масштабі. За даними Всесвітньої туристичної організації, більшість регіонів світу у другій половині 2008 демонстрували падіння темпів зростання міжнародного туризму. Туристичний ринок увійшов в кризу раніше за інших галузей.

      Ринкові відносини, які зараз складаються на вітчизняному економічному просторі, стимулюють можливості відходу від традиційного управління підприємством, обумовлюють неминучість і економічну доцільність переходу від управління як такого до менеджменту і маркетингу, вимагають створення системи ефективних алгоритмів прийняття управлінських рішень з урахуванням зміни ринкової кон’юктури, а також за допомогою інтеграції туристичних підприємств.

      Розглядаючи стан туристичної сфери в Україні, перш за все, необхідно зазначити її сприятливі умови і багаті рекреаційні ресурси для лікування та відпочинку населення, розвитку туризму і спорту. Унікальні пейзажі, чудові ландшафти, національні парки, заповідники, мінеральні і термальні води створюють всі передумови для формування в Україні високорозвиненого, конкурентоспроможного рекреаційно – туристичного комплексу. Конкурентоспроможність і ефективність роботи української сфери туристичних послуг не може бути забезпечена без урахування сформованих у світі тенденцій глобалізації та міжнародної інтеграції підприємств туристичної індустрії.

      Стратегія розвитку повинна орієнтуватися як на максимальне використання наявного туристсько – рекреаційного потенціалу, так і на додаткові можливості зростання ефективності, які відкриваються в умовах глобалізації і міжнародної інтеграції.

      Вітчизняні туристичні підприємства, стискаючись з проблемами забезпечення конкурентоспроможності туристичних послуг, а також з світовою фінансовою кризою, не використовують вироблений зарубіжними туристичними фірмами досвід в області інтеграційних процесів.

На сьогоднішній день існує перша і єдина Асоціація лідерів тур бізнесу України (АЛТУ), яка є неприбутковим добровільним недержавним об’єднанням підприємств і організацій, які здійснюють діяльність у туристичній сфері, створену х метою сприяння розвитку всіх видів туризму в Україні, гармонізації відносин між державними органами і суб’єктами туристичної діяльності, забезпечення захисту прав та представництва спільних інтересів суб’єктів туристичної діяльності в державних органах та органах місцевого самоврядування.

      Підприємтсва, які залучені  до цієї асоціації, об’єдналися з метою створення дієвої організації, здатної сформувати сприятливі умови для діяльності туристичних компаній, удосконалення законодавчої бази вітчизняної туристичної сфери і забезпечити на цій основі створення широких можливостей для задоволення потреб вітчизняних та іноземних туристів.

      Досягнення цієї мети є можливим лише за умови усвідомлення всіма учасниками туристичної діяльності, і в першу чергу, органами державної влади та місцевого самоврядування, ролі і місця туризму в забезпеченні якості життя населення, постійному соціально-економічному розвитку країни.  Саме тому одним з основних напрямів діяльності Асоціації є широка інформаційна та просвітницька діяльність. Формування галузевих інтеграційних і партнерських обєднань. У тому числі АЛТУ. Служить необхідним, але недостатньою умовою для забезпечення ефективного функціонування туристичної галузі в умовах фінансової кризи.

      В сучасних умовах суб’єктам туристичної діяльності потрібно усвідомити необхідність і ефективність подібних об’єднань для вирішення загальних проблем, що виникають в період несприятливих етапів розвитку економіки.

 

                                                  Література

 

1. Чорненька Н.В. Організація туристичної індустрії: Навчальний посібник 3-тє вид., доповнене і перероб, -К: Атіка, 2008. -392с.