Денисюк О.М.,Татунь І.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут,Україна

ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ БЮДЖЕТНОЇ УСТАНОВИ

Перехід до ринкової економіки обумовив реформування бухгалтерського обліку в Україні з виділенням фінансового та управлінського,  введення нового плану рахунків та формування фінансової звітності відповідно до вимог національних та міжнародних стандартів. Це, у свою чергу, викликало необхідність здійснення фінансового аналізу за методичними підходами, властивими ринковій економіці.

Проблемам фінансового аналізу з різних точок зору у своїх працях приділяли увагу такі українські фахівці,  як А. Поддєрьогін,  М.  Білик,  К.  Ізмайлова,  О.  Кононенко,  Н.  Верхоглядова, Н. Шморгун, Т. Боголіб, С. Салига, Н. Нестеренко та інші. 

Для аналізу діяльності бюджетної установи необхідно використовувати спеціальну методику, засновану на класичному аналізі фінансово-господарської діяльності з використанням моментів,  що враховують особливості українських бюджетних установ. Основні завдання, для вирішення яких необхідне проведення фінансового аналізу бюджетних установи –  це максимізація доходів;  активізація структури капіталу та забезпечення   його фінансової діяльності; побудова ефективного механізму управління бюджетною організацією; використання бюджетною організацією ринкових механізмів залучення фінансових коштів.

 Бюджетна установа - це орган, установа чи організація, передбачена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, яка повністю або частково утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів. Для  забезпечення діяльності установ  і виконання покладених на  них функцій складається кошторис доходів і витрат. Кошторис доходів і видатків бюджетної установи, організації - є основним плановим документом, який підтверджує повноваження щодо отримання доходів та здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання нею своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень [1, С.59-60]. 

Під час проведення аналізу виконання кошторису установ за функціональною та економічною класифікацією видат­ків досліджується їх динаміка, склад та структура. Здійснюється порівняння видатків за наступними напрямами: фактичні видатки з видатками, які затверджені кошторисом;  касові видатки з видатками, які затверджені кошторисом;  касові видатки з фактичними видатками [2, С.26].

 Предметом такого аналізу є фінансові ресурси установ, їх формування та використання. Основні прийоми аналізу, які можуть бути використані:

-  горизонтальний аналіз -  порівняння  кожної  позиції  звітності  з  попереднім  періодом. Такий аналіз дає  можливість  визначити  роль  бюджетного фінансування  за загальним і спеціальним фондом;

вертикальний аналіз - визначення структури фінансових показників  з оцінюванням впливу  різних  факторів  на  кінцевий  результат.  Такий  аналіз  дає  можливість  визначити найвагоміші складові  в балансі бюджетних установ, але найбільш вагоміше його використання в аналізі складових доходів і витрат Кошторису;

трендовий аналіз - порівняння кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів та визначення тренду.  На  основі  екстраполяції  можливо  не  тільки  визначити перспективне  значення  основних  показників,  а  також  спрогнозувати  перспективний   аналіз фінансового стану бюджетних установ;

порівняльний аналіз - внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності за окремими показниками самих установ, а також міжгосподарський аналіз показників цих установ порівняно  з показниками  конкурентів  або  із  середньогалузевими  та  середніми показниками;

факторний  аналіз -  визначення  впливу  окремих факторів на  результативний  показник детермінованих або  стохастичних прийомів дослідження;

-  маржинальний  аналіз -  метод  оцінювання   і  обґрунтування  управлінських  рішень  на  основі причинно-наслідкового  зв'язку  обсягу  продажу,  собівартості  наданих  бюджетними  установами послуг;

-  аналіз  відносних  показників (коефіцієнтів) -  розрахунок  відношень  між  окремими  позиціями звіту або позиціями різних форм звітності, визначення взаємозв'язків показників. 

При формуванні системи показників необхідно враховувати особливості звітності бюджетних установ. Особливу увагу необхідно  звернути на формування доходів установ  за двома фондами - загальним і спеціальним.  Значення аналізу надходжень  і використання коштів  за загальним  і спеціальним фондами визначається тим,  що  за  його  допомогою  здійснюється  контроль  за  правильністю  їхнього  утворення,  а  також вишукуються  резерви  по  зміцненню  матеріально-технічної  бази  установи  і  додаткових  фінансових ресурсів [3, С. 175-176].

Отже, завдяки аналізу здійснюється кількісна та якісна характеристика тих змін і відхилень від планових показників, які відбуваються в установах, з'ясовуються їх причини, виявляються резерви та розробляються превентивні заходи з метою усунення виявлених негативних тенденцій на майбутнє.

Література:

1.     Горбатовська Ю.Г. Регламентація обліку і аналізу доходів і видатків загального фонду бюджетних установ / Ю.Г. Горбатовська // Формування ринкових відносин в Україні. - 2010. - №7-8. - С. 59-61.

2.     Бугаєнко В.Г. Дослідження системи інформаційного забезпечення державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ / В.Г. Бугаєнко // Економіст. - 2010. - №1. - С.24-28.

3.     Яришко О.В., Ткаченко Є.Ю. Фінансовий аналіз діяльності бюджетних організацій / О.В. Яришко, Є.Ю.Ткаченко // Вісник Запорізького національного університету. - 2008. - №1(3). - С.174-180.