Економічні науки / 3.Фінансові відносини

Тарасюк В. О.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Діяльність міжнародних фінансових організацій для розвитку України

Діяльність міжнародних фінансових організацій набуває вагомішого значення і для України. Україна бере участь у діяльності провідних міжнародних валютно-кредитних та фінансових організацій (МВФ, МБРР, ЄБРР). Співпраця України з цими організаціями є важливим джерелом залучення додаткових фінансів до національної економіки.

 Розвиток співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями досліджували такі вчені, як: Н.Т. Моринець, В.А. Василенко, Н.Т. Балатова, Г.О. Мар'янович, М.Г. Нікітіна, І.Л. Сазонець та інші.

Міжнародні фінансові організації набувають дедалі більшої вагомості у міжнародних економічних відносинах, оскільки через мережу цих організацій проходить значна частка світових інвестицій, відбуваються купівля та продаж валюти для фінансування експорту й імпорту. Особливо важлива діяльність цих організацій для країн, які здійснюють перехід до ринкових відносин і готові використати як управлінський досвід МФО, так і власні можливості [1].

Основними завданнями МФО є:

      сприяння розвитку міжнародної валютно-фінансової співпраці;

      розширення та збалансоване зростання обсягів міжнародної торгівлі з метою досягнення високого рівня зайнятості та реальних прибутків;

      зміцнення виробничого потенціалу країн-членів;

      сприяння стабілізації валют та уникнення їх конкурентної девальвації;

      участь у створенні багаторівневої системи платежів та усунення валютних обмежень [2].

МФО активно сприяють процесові глобалізації через лібералізацію міжнародної торгівлі й усунення валютних обмежень для країн-позичальників.

Розробляючи державні концепції і програми соціально-економічного розвитку та виходячи з пріоритету внутрішнього ринку, держава також має зважити на підвищення показника ВВП країни від зовнішньої торгівлі [2].

Потреба України у підтримці міжнародних фінансових організацій викликана наступним: по-перше, Україна як держава поки що фактично не має реального доступу на міжнародні фінансові ринки. Зовнішнє фінансування вона може отримати переважно з офіційних джерел. А головне офіційне джерело – це МВФ. І, навіть, можливе однобічне фінансування з боку таких країн, як США, Японія, зазвичай, пов'язана з домовленостями з Фондом. По-друге, політика Фонду, яка проводиться в Україні, спрямована на стабілізацію соціально-економічної ситуації в Україні. Кредити, що залучаються від МВФ, використовуються для підтримки курсу національної валюти та для фінансування дефіциту платіжного балансу України і покликані пом'якшити економічні труднощі у процесі проведення економічних реформ, які дають змогу забезпечити у перспективі економічне зростання у країні. Без проведення програми економічних перетворень фінансова підтримка з офіційних джерел не має сенсу, бо в цьому разі позичкові кошти використовуватимуться на фінансування тільки поточних проблем платіжного балансу, які без реформування економіки знову нагромаджуватимуться і перетворюватимуться у додатковий тягар. Значною мірою завдяки співробітництву з МВФ наша країна спромоглася залучити значні кредитні ресурси Світового банку[1].

Розглянемо стратегію співпраці України з МФО. Основні цілі: економічний і соціальний розвиток держави; стабілізація виробництва; економічне зростання.

Завдання: зміцнення фінансового сектора; сприяння створенню та розвитку дрібних та середніх підприємств; підтримка структурної перебудови великих підприємств; створення сприятливого інвестиційного клімату; залучення прямих іноземних інвестицій та заохочення спільного фінансування проектів.

Засади: прискорення ринкової трансформації, забезпечення фінансової стабілізації та інтегрування України в Європейський Союз; відповідність умов кредитування України МФО пріоритетам її економічного та соціального розвитку;

спрямування ресурсів на забезпечення сталого економічного зростання, здійснення структурних перетворень, формування розвиненого внутрішнього ринку і припинення практики їх використання для фінансування поточних витрат; мобілізація та ефективне використання внутрішніх фінансових ресурсів, сприяння надходженню прямих іноземних інвестицій; дотримання економічно обґрунтованих та загальновизнаних меж і порогів рівня зовнішньої заборгованості відповідно до міжнародних критеріїв платоспроможності держави [3].

 Для того, щоби співпраця України з МФО була якомога ефективнішою і сприяла економічному зростанню, державна економічна політика зобов'язана:

      підтримувати конструктивні відносини з приватними кредиторами і не бути уразливою до зовнішніх обставин завдяки обережному, завбачливому управлінню своїм зовнішнім боргом і резервами;

      прийняти економічно й фінансово обґрунтовану програму, яка б конкретизувала кількісні показники і передбачала заходи, спрямовані на її реалізацію для досягнення позитивних результатів;

      спрямувати свою економічну і фінансову політику на стимулювання економічного зростання, стабілізування цін, поліпшення добробуту та забезпечення здорового довкілля;

      не маніпулювати обмінними курсами та не нехтувати міжнародною валютною системою. Валютний курс впливає на конкурентоспроможність компаній та співвідношення експортно-імпортних цін;

      сприяти становленню та розвитку міжнародних ринків товарів і послуг, модернізації та підвищенню ефективності діяльності підприємств державного і
приватного секторів країни створивши відкриту, конкурентну та справедливу систему управління закупівельними операціями МФО [2].

З метою підвищення ефективності співпраці з міжнародними фінансовими інституціями потрібно:

      розробити стратегію співпраці України з МФО, удосконалити механізми управління державним боргом, збільшити питому вагу середньо- і довготермінових кредитів;

      істотно поліпшити кадрове забезпечення сфери міжнародних валютно-кредитних відносин;

      сприяти законодавчому формуванню бюджету розвитку та створенню Українського банку реконструкції й розвитку як фінансового інструмента реалізації політики економічного зростання на основі конкурсного кредитування інвестиційних проектів.

Міжнародні фінансові організації мають велике значення для покращення економічного становища України. Співпраця України з МФО сприяє поліпшенню макрофінансових показників стабілізації, формуванню конкурентного ринкового середовища, стабілізації національної грошової одиниці, активізації інвестиційного процесу, розвитку приватного підприємництва.

Література:

1.Бідник  Н.Б.  СПІВПРАЦЯ УКРАЇНИ З МІЖНАРОДНИМИ ФІНАНСОВИМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ ЯК ЧИННИК ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ДЕРЖАВИ  // Науковий вісник НЛТУ України. – 2009. -№19. –с. 153-157.

2.Заярна Н.М., Барткевич О.М. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ЇХ ЗНАЧЕННЯ У ПРОЦЕСІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ Науковий вісник НЛТУ України. -  2007.-с.184-189

3.www.rbc.ua