Экономические науки / Финансовые отношения

Остапюк А.В.

Луцький національний технічний університет, Україна

Науковий керівник: к.е.н., ст. викладач Поліщук В.Г.

 

Перспективи використання похідних фінансових інструментів в Україні

 

Глобалізація фінансів і фінансового ринку сприяла структурним змінам, що виникли в національних і міжнародних фінансових системах протягом останніх двох десятиріч. Як наслідок, фінансовий ринок став мінливішим і більш непередбачуваним, що дало поштовх до розвитку фінансових інструментів, зокрема фінансових деривативів.

В Україні для розвитку ринку похідних фінансових інструментів необхідно на законодавчому рівні, спираючись на міжнародні стандарти та нормативні акти, чітко визначити їх місце, економічне значення, інфраструктуру, систему обліку й оподаткування операцій з деривативами. Підвищення ефективності функціонування ринку похідних інструментів неможливе без чіткого визначення основних напрямів його вдосконалення та подальшого розвитку.

Основними напрямами вдосконалення розвитку ринку деривативів є наступні.

1. Запровадження політики державної підтримки та регулювання операцій з деривативами. Державна підтримка є основною передумовою розвитку ринку похідних фінансових інструментів. Одним із головних проектних документів, що буде формувати державну політику щодо розвитку операцій з деривативами у фінансовому секторі до 2015 року, є “Стратегія розвитку фінансового сектора України до 2015 року”.

Для усунення наявних недоліків державного регулювання потрібно знизити адміністративні бар’єри та спростити процедури державної реєстрації випусків цінних паперів, запровадити на законодавчому рівні поділ інвесторів на кваліфікованих та некваліфікованих.

2. Удосконалення нормативної бази, яка б відповідала загальноприйнятим стандартам діяльності ринку похідних. Подолання існуючих проблем ринку похідних фінансових інструментів України більшість експертів і дослідників пов’язують з необхідністю удосконалення законодавства, а також встановлення більш жорсткої відповідальності за порушення вимог цього законодавства.

Залишаються актуальними питання вдосконалення правового регулювання ринку деривативів в Україні, розроблення проектів нормативних документів, які могли б ефективно регулювати операції з деривативами. Таким чином, планується усунути використання деривативів у схемах, спрямованих на оптимізацію податків. Також необхідно розробити єдину систему критеріїв, які ліквідують відмінності у визначенні одних і тих самих економічних категорій, що можуть бути розмежувальними ознаками при визначенні економічної сутності угоди за деривативами.

3. Удосконалення системи оподаткування операцій з деривативами. Потрібно звернути увагу також і на те, що створення в Україні умов для розвитку та функціонування ринку похідних інструментів сприяє не лише вирішенню питання про підтримку макроекономічної рівноваги, а й збільшенню податкових надходжень до бюджету.

Існує достатня кількість невирішених питань у сфері оподаткування операцій з деривативами. По-перше, обов’язкові платежі до бюджету за валютні операції робить всі безготівкові валютні операції, в тому числі валютні деривативи, досить дорогими. По-друге, потребують урегулювання проблеми з оподаткуванням операцій з похідними інструментами. Для цього до Верховної Ради України був внесений законопроект про внесення змін у законодавчі акти, які регулюють оподаткування операцій з деривативами.

4. Подальший розвиток інфраструктури фондового ринку, підвищення прозорості операцій на фондовому ринку та вдосконалення діяльності торговельних майданчиків. Для цього слід вжити заходів, спрямованих на: консолідацію діючих бірж та інших організаторів торгівлі; скорочення обсягу операцій на неорганізованому ринку; створення повної інформаційної бази за основними індикаторами фондового ринку.

5. Підвищення рівня поінформованості та кваліфікації персоналу банків і корпоративних інвесторів щодо можливостей інвестування на ринку деривативів. Для реалізації цього напряму необхідно проводити заходи щодо інформування потенційних інвесторів про їхні права та можливості для інвестування фінансових ресурсів; визначати цільові аудиторії та розробляти методичні рекомендації з цих питань для кожної з цільових груп потенційних інвесторів; проводити аналіз причин, що найбільш негативно впливають на формування співробітниками банків та інвесторами негативного ставлення до інструментів фінансового ринку та реалізувати заходи щодо їх усунення. Потрібно забезпечити роз’яснення економічним агентам можливостей ринку деривативів для зменшення ризиків зміни цін та можливостей хеджування ризиків; визначити для нових фінансових інструментів правила обігу, механізм захисту прав власників, розподіл ризиків, пов’язаних з діяльністю посередників.

6. Відміна прямої заборони на проведення операцій з валютними деривативами для суб’єктів валютного ринку наразі неможлива. Для цього першочерговим завданням є вирішення проблем законодавчого, інституційного характеру, державного регулювання операцій з валютними деривативами.

Розвиток ринку валютних деривативів доцільно здійснювати в декілька етапів. На першому етапі доцільно запроваджувати позабіржові валютні деривативи. Для цього необхідно: підготувати фахівців банків щодо використання валютних деривативів; скасувати внески до пенсійного фонду, які пов’язані з торгівлею іноземною валютою; скасувати законодавчу заборону на проведення операцій з біржовими валютними деривативами; організувати нагляд за обігом позабіржових валютних деривативів.

На другому етапі запроваджуються біржові валютні деривативи, що є стандартними за формою інструментами. Для реалізації завдань другого етапу необхідно: розробити підходи до оцінки біржових валютних деривативів; розробити методичну базу та правила торгівлі біржовими валютними деривативами; удосконалити інфраструктуру фондового ринку; розробити політику державної підтримки та регулювання операцій з біржовими валютними деривативами.

Для подальшого розвитку ринку деривативів необхідно всебічно та глибоко проаналізувати уроки світової кризи фінансової системи та існуючі в Україні проблеми та недоліки розвитку похідних фінансових інструментів і максимально враховувати їх при подальшій розбудові ринку похідних інструментів України. Отже, широке запровадження деривативів в Україні стане можливим у середньостроковій перспективі після вирішення всіх проблем та при забезпеченні відповідних умов розвитку валютного, фондового ринків та економіки України в цілому.

 

Література:

1. Пискулов, Д. Ю. Хеджирование  валютных рисков [Текст] / Д. Ю. Пискулов, А. В. Тупицына // Международные банковские операции. – 2008. – № 4. – С. 77–79.

2. Примостка, Л. Роль і функції строкового ринку в економічній системі [Текст] / Л. Примостка, О. Береславська // Вісник НБУ. – 2004. – № 8. – С. 16–17.

3. David, Mendele. Credit Derivatives: an Overview [Text] / Mendele David. Federal Reserve Bank of Atlanta, Economic Review, Fourth Quarter 2007.

4. Miro, Zivkovic. New Financial Products: Derivatives [Text] / Miro Zivkovic // Materials of Financial Technology Seminar. Kyiv, 27-29 January 2010.

5. Satyajit, Das. Credit Derivatives, CDOs and Structured Products [Text] / Satyajit, Das. 3d edition.Wiley, 2005.