Економічні науки / 3.Фінансові відносини

Чвартацький Д.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

УКРАЇНА В ПРОЦЕСІ МІЖНАРОДНОГО РУХУ КАПІТАЛУ

Проблема дослідження міжнародного руху капіталу є однією з нагальних проблем сучасної світової та української економіки. Як показує сучасна світова практика, успішний розвиток економіки не можливий без ефективної організації міжнародного руху капіталу. З точки зору реального економічного змісту міжнародний рух капіталу є визначальним елементом ефективного функціонування світової економіки, розвитку форм і умов міжнародних господарських зв’язків. Проблема вивчення міжнародного руху капіталів важлива не тільки для розвитку виробництва і поглиблення міжнародних економічних відносин, але й для сприяння і поліпшення політичних, соціально-культурних та інших відносин між країнами [3].

Дослідження феномену міжнародного руху капіталу як економічної категорії знаходить своє відображення у роботах теоретичного та практичного характеру. Серед авторів таких праць ми можемо назвати наступних науковців: Балагурак У., Буряк П., Гнатенко Ю., Гупало О., Довбенко М., Мочерний С., Передрій О., Сливоцький А., Філіпенко А. та інші.

Мета роботи полягає у спробі аналізу сутності та впливу міжнародного руху капіталу на розвиток української економіки. Поставлено завдання проаналізувати фактори, що впливають на рух капіталу, дослідити їх вплив на розвиток національної економіки України.

Головними суб’єктами міжнародного руху капіталів є транснаціональні корпорації. Транснаціональні корпорації – це корпорації, виробнича і торговельно-збутова діяльність яких винесена за межі національної держави. Вони активно використовують об’єктивні тенденції міжнародного поділу праці і зростаючі процеси щодо інтернаціоналізації світу та сприяють установленню нових схем у всесвітньому поділі праці [1].

Розглянемо сучасні тенденції експорту та імпорту капіталу в Україні. Так, у І півріччі 2010 р. в економіку України іноземними інвесторами вкладено 1782,8 млн. дол. США прямих інвестицій, що становить 66,0% від надходжень І півріччя попереднього року. З країн ЄС надійшло 1179,0 млн. дол. (66,1% загального обсягу), з країн СНД – 418,7 млн. дол. (23,5%), з інших країн світу – 185,1 млн. дол. (10,4%). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 534,0 млн. дол. Таким чином, приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, втрат, курсової різниці тощо за І півріччя 2010 р. становив 495,8 млн. дол., що складає 21,0% від рівня відповідного періоду попереднього року. Проте, зросли обсяги капіталу з Російської Федерації – на 323,4 млн. дол., Кіпру – на 150,7 млн. дол., Люксембургу – на 101,6 млн. дол., Казахстану – на 97,4 млн. дол. та Франції – на 78,2 млн. дол. За рахунок продажу капіталу нерезидентам інших країн та вилучення інвестицій зменшились обсяги капіталу інвесторів зі США на 89,6 млн. дол., Греції – на 45,5 млн. дол., та на 77,8 млн. дол. за рахунок курсової різниці та вилучення капіталу – інвесторів зі Сполученого Королівства [2].

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні, на 1 липня 2010 р. склав 40402,1 млн. дол., що на 1,2% більше обсягів інвестицій на початок 2010 р., та в розрахунку на одну особу становив 880,7 дол. США. Інвестиції надійшли зі 126 країн світу. До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає понад 81% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр – 9079,2 млн. дол., Німеччина – 6618,6 млн. дол., Нідерланди – 3929,0 млн. дол., Російська Федерація – 2877,2 млн. дол., Австрія – 2591,1 млн. дол., Сполучене Королівство – 2228,1 млн. дол., Франція – 1708,9 млн. дол., Віргінські Острови, Британські – 1333,9 млн. дол., Швеція – 1298,6 млн. дол. та Сполучені Штати Америки – 1214,6 млн. дол. [2].

На підприємствах промисловості зосереджено 13027,6 млн. дол. (32,3% загального обсягу прямих інвестицій в Україну), у т.ч. переробної – 11639,0 млн. дол. та добувної – 1088,0 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості у металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів вкладено 5641,1 млн. дол. прямих інвестицій, у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – 1772,0 млн. дол., машинобудування – 1096,8 млн. дол., хімічну та нафтохімічну промисловість – 1064,9 млн. дол., виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 752,6 млн. дол. У фінансових установах акумульовано 13010,4 млн. дол. (32,2%) прямих інвестицій, на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку – 4378,4 млн. дол. (10,8%), в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям, – 4285,9 млн. дол. (10,6%) [2].

Отже, у І півріччі 2010 р. відбувся приріст прямих іноземних інвестицій в економіку України. Шість провідних іноземних інвесторів забезпечують надходження більше половини накопичених іноземних інвестицій (Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Сполучене Королівство). Левова частка інвестицій була направлена в підприємства промисловості. Також зросла кількість інвестицій направлених в підприємства, що здійснюють фінансову діяльність.

Таким чином, ми можемо констатувати той факт, що в Україні підприємницький капітал істотно переважає над позичковим. Обсяги прямих інвестицій переважають над портфельними. Негативними наслідками є – погіршення платіжного балансу, звуження ринків праці та робочої сили в національній економіці. Позитивними наслідками міжнародного руху капіталу для країн-імпортерів є впровадження досконалішої техніки і технології, передових форм організації виробництва, зменшення безробіття, приплив іноземної валюти, прискорений розвиток наявної економічної системи або її вдосконалення. Негативні наслідки цих процесів – поступова втрата контролю за частиною підприємств, галузей, посилення іноземного впливу у сфері військово-стратегічних та політичних інтересів [4].

Аналізуючи специфіку міжнародного руху капіталу встановлено, що в останні роки спостерігається пошук нових форм і методів аналізу та накопичення певного позитивного досвіду. На сучасному етапі розвитку міжнародного руху капіталу відповідні процеси відбуваються дуже швидко і динамічно. Світові інвестиційні потоки щороку зростають, географія їх постійно розширюється, а Україна є активним учасником міжнародного руху капіталу. З кожним роком обсяги інвестицій з країн світу в різні галузі господарства України зростають. В зовнішньоекономічній діяльності переважає ввезення підприємницького капіталу над позичковим. Але обсяги порівняно з іншими країнами світу невеликі. В зв'язку з цим перед українськими науковцями, управлінцями та практиками стоїть завдання знайти нові шляхи і способи залучення додаткових капіталів в країну, з метою розвитку вітчизняної економіки, які б сприяли становленню її інвестиційної моделі розвиту. Хоча Україна з кожним роком збільшує обсяги інвестицій за кордон, вони все ж таки залишаються незначними.

Отже, формування ефективної політики в сфері міжнародного руху капіталу сприятиме становленню України як високорозвиненої, стабільної та процвітаючої держави.

Література

1.   Гупало О. Г. Міжнародна економіка: Навч. посіб. / О. Г. Гупало, У. Д. Балагурак, П. Ю. Буряк, Ю.Г. Гнатенко. – К. : «Хай-Тек Прес», 2007. – 368 с.

2.   Інвестиції зовнішньоекономічної діяльності у І півріччі 2010 року. Експрес-випуск. 16.08.2010 р. № 194 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua

3.   Левчук О. В. Тенденції міжнародного руху капіталу та місце в них України / О. В. Левчук, О. В. Зубишена // Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція [Електронний ресурс]. -Режим доступу: http: // intkonf.org/levchuk-ov-zubishena-ov-tendentsiyi-mizhnarodnogo-ruhu-kapitalu-ta-mistse-v-nih-ukrayini

4.   Марченко М. Ю. Інтеграція України в процеси міжнародної міграції капіталу (автореф. дис. канд. екон. наук: 08.05.01 / М. Ю. Марченко / Донец. нац. ун-т. – Донецьк, 2002. – 20 с. – укp. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http: http://www.lib.ua-ru.net/inode/34879.html