Скулкіна Раїса Андрїївна

Класичний Приватний Університет

Науковий керівник

ст. викл. Урусова З.П.

 

Сутність грошових потоків

Кожен суб’єкт здійснює господарську діяльність (виключаючи ті суб’єкти господарської діяльності, які зареєстровані, але не діють фактично). Здійснення практично всіх видів господарських операцій підприємства генерує певний рух його активів не тільки у вигляді їх надходження і витрачання, але і виді трансформації однієї їх форми в іншу. Цей рух активів функціонуючого підприємства, здійснюваний при їх постійному обороті, є безперервний в часі процесом і визначається поняттям "поток активів" [1.с.27].

Якщо поток активів приймає грошову форму то він називається грошовим потоком. На базі цього розглядають грошові потоки як рух грошових коштів, вказуючи, що рух грошових коштів, одержуваних і витрачаються підприємством в наявній і безготівковій формі, називають у фінансовому менеджменті грошовими потоками [2. c.34]. Не заперечуючи проти того, що рух грошових коштів можна вважати грошовими потоками, необхідно уточнити, що при цьому грошові потоки можуть включати і рух окремих фінансових інструментів, які прирівнюються до грошових коштів.

Грошовий поток характеризує рух активів в грошовій формі, розглядаючи оборот грошових коштів як в готівковій, так і в безготівковій формі. В безготівковій формі грошових коштів цей поток включає в себе оборот і окремих фінансових інструментів. [4. c. 91]

Тому по своїй суті грошовий поток, необхідно розглядати як рух активів у грошовій формі, включаючи і окремі фінансові інструменти, який перетинає межу підприємства. Тобто грошовий поток передбачає зміни „власника” грошових коштів (суб’єкта, яка ними розпоряджається).

Причина виникнення грошових потоків очевидна. Підприємство не може бути самодостатнім. Для забезпечення своєї діяльності воно має взаємодіяти з численними іншими суб’єктами: іншими підприємствами, державою, найманими працівниками, фінансовими інститутами, приватними особами тощо. Взаємодія ця передбачає обмін одних благ на інші. Уже давно людство прийшло до розуміння, що найбільш ефективний цей обмін у грошовій формі. Через це взаємостосунки між підприємством і іншими суб’єктами уже давно прийняли грошовий характер. Причому спроби внести в грошові взаємостосунки елементи національної або ідеологічної специфіки приречені на провал [1.с.49] , безуспішні численні спроби створення тотальних планових систем, в яких грошам відводиться допоміжна роль засобу розрахунків, повністю скомпрометували себе різні бартерні схеми, що припускають повсюдний натуральний обмін між економічними суб'єктами.

Таким чином причиною виникнення грошових потоків є діяльність підприємства, а якщо розглядати більш точно – неможливість діяльності підприємства без взаємостосунків з іншими підприємствами, які здійснюються в грошовій формі.  Тому у фінансах будь-який актив або господарська операція оцінюються перш за все з погляду величини і спрямованості грошових потоків, породжуваних активом або операцією. Транзакція, що не робить впливу на грошові потоки підприємства, не представляє інтересу для фінансів. Проте дуже важко навести приклад операцій, що не спричиняють за собою змін в грошових потоках.

Грошові потоки  є формою кругообігу грошей в господарстві. Вони виступають формою економічних взаємозв’язків на різних рівнях.  Крім того, грошові  потоки забезпечують обіг оборотних коштів підприємства. Адже, як відомо в процесі діяльності оборотний капітал з грошової форми переходять в товарну  і потім знову в грошову. Отже, грошові потоки є інструментом, який забезпечує кругообіг оборотного капіталу підприємства. Чітка організація розрахунків між постачальниками і покупцями безпосередньо впливає на прискорення оборотності оборотних коштів і своєчасне надходження коштів. У підприємства виникають взаємини з персоналом, що виконує виробниче завдання, що також спричиняє розрахунки з працівниками підприємства, з органами соціального забезпечення й інших організацій і особами. Усі ці розрахунки здійснюються в грошовій формі.

 

 

Література:

1. Петряєва З.Ф. Фінансовий аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. / Харківський держ. економічний ун-т. — Х.: ХДЕУ, 2009. — 164 с.

2. Стасюк Г.А. Фінанси підприємств: Навч. посібник. - Херсон: Олді-плюс, 2004. – 480 с.

3. Турило А.М., Кравчук Ю.Б., Турило А.А. Управління витратами підприємства: Навч. посібник.- К.: Центр навчальної літератури, 2006.- 120 с.

4. Чуй І. Р. Фінансовий стан підприємства і механізм його стабілізації // Фінанси України, – 2009, - №11, – с. 31-35.

5. Шваб Л.І. Економіка підприємства: Навч. посібник для студентів вищих навч. закладів. - К.: Каравела, 2004. – 564 с.