Симонович А.В.

Класичний Приватний Університет

Фінанси підприємств

Фінанси підприємств - це економічні, грошові відносини, що виникають в результаті руху грошей і утворюються на цій основі грошових потоків, пов'язані з функціонуванням створюваних на підприємствах грошових фондів [1 с.105].

Фінансові відносини підприємств можна об'єднати в чотири групи --- це відносини: з іншими підприємствами і організаціями; усередині підприємства; усередині об'єднань підприємств: з вищестоящою організацією, всередині фінансово-промислових груп, а також холдингу; з фінансово-кредитною системою - бюджетами і позабюджетними фондами, банками, страхуванням, біржами, різними фондами.

Фінансові відносини з іншими підприємствами і організаціями включають відносини з постачальниками, покупцями, будівельно-монтажними та транспортними організаціями, поштою і телеграфом, зовнішньоторговельними та іншими організаціями, митницею, підприємствами, організаціями і фірмами іноземних держав. Фінансові відносини всередині підприємства охоплюють відносини між філіями, цехами, відділами, бригадами тощо; відносини з робітниками і службовцями. Відносини зі страховим ланкою фінансової системи складаються з перерахувань коштів на соціальне і медичне страхування, а також страхування майна підприємства [4 с.109].

Найважливіша сторона фінансової діяльності підприємств - формування і використання різних грошових фондів. Через них здійснюється забезпечення господарської діяльності необхідними коштами, а також розширеного відтворення, фінансування науково-технічного прогресу, освоєння і впровадження нової техніки, економічне стимулювання, розрахунки з бюджетом, банками.

Грошові фонди підприємств можна розділити на п'ять груп: перша група - фонди власних коштів - статутний капітал, додатковий капітал, резервний капітал, фонд накопичень, цільові фінансування й надходження, нерозподілений прибуток, інші, друга група - фонди позикових коштів - кредити банків, комерційні кредити , факторинг, лізинг, кредитори, інші; третя група - фонди залучених коштів-фонди споживання, розрахунки по дивідендах, доходи майбутніх періодів, резерви майбутніх витрат і платежів; четверта група - фонди, утворені за рахунок декількох джерел, - необоротні активи (джерела - власні і позикові), оборотні активи (джерела - власні кошти, кредит, кредиторська заборгованість, залучені), інвестиційний фонд (джерела - прибуток, амортизаційний фонд, позикові кошти), валютний фонд (джерела - власні і позикові кошти), інші; п'ята група - оперативні грошові фонди - для виплати заробітної плати, для виплати дивідендів, для платежів до бюджету, інші [2 с.116].

Один з напрямів управління фінансами підприємства - це ефективне управління потоками грошових коштів. Повна оцінка фінансового стану підприємства неможлива без аналізу потоків грошових коштів. В даний час більшість підприємств мають недолік оборотних коштів. У той же час багато з них працюють з прибутком. Одне із завдань управління потоками грошових коштів полягає у виявленні взаємозв'язку між цими потоками і прибутком, тобто чи є отриманий прибуток результатом ефективних потоків грошових коштів або це результат будь-яких інших чинників [3 с.119].

Існують такі поняття, як «рух грошових коштів» і «потік грошових коштів».

Під рухом грошових коштів розуміються всі валові грошові надходження і платежі підприємства.

Потік грошових коштів пов'язаний з конкретним періодом часу і являє собою різницю між усіма надійшли і виплаченими підприємствами грошовими коштами за цей період.

Існує два методи розрахунку потоку грошових коштів: Прямий і непрямий.

При прямому методі розрахунок потоку здійснюється на основі рахунків бухгалтерського обліку підприємства ; при непрямому - на основі показників балансу підприємства і звіту про фінансові результати.

При непрямому методі основа для розрахунку - нерозподілений прибуток, амортизація, а також зміни активів і пасивів підприємства. Тут збільшення активів зменшує грошові кошти підприємства, а збільшення пасивів - збільшує і навпаки [5 с.120].

 

Список використаної літератури

1.                 Фінансовий менеджмент: Підручник./Під ред. Н.Ф. Самсонова-

М.:ЮНІТІ, 1999.

2. Ковальов В.В. Фінансовий аналіз: Управління капіталом. Вибір інвестицій. Аналіз звітності, 2-ге видання - Фінанси і статистика, 1997.

3. Моляков Д.С., Шохін Е.Ж. Теорія фінансів підприємств. – М.: Фінанси і статистика, 2000.

4. Трєнєв Н.І. Управління фінансами. - ML: - Фінанси і статистика, 1999.

5. Хорі Док. В. Основи управління фінансами. – М,: Фінанси і статистика, 1999.