Сакун Л.М., Щербак Р.Г.

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Реалізація регіональної інвестиційної політики

на прикладі Полтавської області

 

У сучасному світі прискорених трансформацій, новітніх технологій, глобалізації і наджорсткої конкуренції органи місцевого самоврядування просто змушені приділяти першорядне значення інвестиційній політиці.

Інвестиції в економіку становлять основу розвитку і міста, і регіону в цілому. Обсяги вкладених інвестицій визначають темпи розвитку та безпосередньо впливають на підвищення рівня добробуту населення як основного завдання регіональної влади. Тому серед ключових завдань економічного розвитку регіону є підвищення ефективності інвестиційної діяльності [1].

Центральні та місцеві органи влади повинні усвідомити ті переваги, які приносить іноземний капітал для приймаючої території, передбачити і намагатися мінімізувати ті загрози, що можуть виникнути внаслідок діяльності нерезидентів. У результаті на різних рівнях влади виникає потреба у розробці стратегічної програми залучення інвестицій, яка повинна передбачити принципи співпраці із зовнішніми партнерами, заходи щодо створення сприятливого бізнес-клімату, конкурентні переваги територій, інструменти постінвестиційного супроводу проектів. Підвищення потреби у використанні інвестицій пов'язане з тим, що вони не тільки забезпечують зовнішнє фінансування розвитку економіки, а й надають маркетинг і канали реалізації, управлінський досвід, можливості навчання персоналу, збільшуючи, таким чином, конкурентоспроможність експортних галузей економіки.

Обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в Полтавську область, на 1 липня 2011р. склав 563,8 млн. дол. США, що на 6,5% більше від обсягу на початок 2011р., та в розрахунку на одну особу населення області становив 379,5 дол. США [2].

У січні-червні 2011р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 46,9 млн. дол. США прямих інвестицій. Із країн ЄС надійшло 15,7 млн. дол. США (33,4% загального обсягу), із країн СНД - 1,4 млн. дол. США (3,1%), з інших країн світу - 29,8 млн. дол. США (63,5%). У той же час з області вилучено 12,8 млн. дол. США капіталу нерезидентів. Інвестиції в Полтавську область надійшли із 46 країн світу. Основними країнами-інвесторами є: Швейцарія з обсягом 317,9 млн. дол. США, Кіпр - 79,4 млн. дол. США, Велика Британія - 69,4 млн. дол. США, Нідерланди - 27,8 млн. дол. США, Російська Федерація - 20,5 млн. дол. США, США - 10,4 млн. дол. США. На ці країни припадає 93,1% загального обсягу прямих інвестицій, вкладених в область. Капітал нерезидентів найбільше зріс на промислових підприємствах (на 39,9 млн. дол. США). Перевага іноземними інвесторами надана підприємствам добувної промисловості, в які внесено 364,1 млн. дол. США, або 64,6% іноземного капіталу в області. Серед галузей переробної промисловості суттєві обсяги інвестицій вкладено у виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів - 51,9 млн. дол. США, або 9,2%. На підприємствах торгівлі; з ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку акумульовано 59,3 млн. дол. США (10,5% прямих іноземних інвестицій), на підприємствах, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання послуг підприємцям - 19,3 млн. дол. США (3,4%), фінансову діяльність - 14,5 млн. дол. США (2,6%). Обсяг прямих інвестицій з Полтавської області в економіку країн світу на 1 липня 2011р. становив 1,9 млн.дол. США. Прямі інвестиції вкладено в економіку Польщі, Кіпру, Російської Федерації та Угорщини. Більшість (64,9% загального обсягу) прямих інвестицій здійснено підприємствами переробної промисловості [2].

Національними інвестиційними проектами в Полтавську область є: будівництво вітроелектричної станції потужністю 50 МВт у м. Глобине; будівництво сміттєпереробного заводу у м. Лубни; реконструкція енергоємного обладнання системи водопостачання та водовідведення в м. Кременчуці. Крім цього, плануються до реалізації регіональні інфраструктурні проекти: будівництво мостового переходу в Кременчуці; будівництво заводу з переробки 150-160 тис. тонн сміття на рік у м. Кременчуці; стратегія модернізації системи теплопостачання комунального підприємства «Теплоенерго» в м. Кременчук; створення технопарку в м. Полтава.

Перелік окремих інноваційно-інвестиційних проектів, що пропонуються до реалізації в Полтавській області зведено в таблицю 1.

Таблиця 1 - Перелік окремих інноваційно-інвестиційних проектів

в Полтавській області

Найменування інвестиційного проекту та його ініціатор

Роки початку і закін-чення реалізації проекту

Обсяг інвести-цій, тис. грн.

Джерела фінансування

Очікувані результати

Державний бюджет, тис. грн.

Місцевий бюджет, тис. грн.

Кошти інвестора, тис. грн.

1. Екологічний проект "Комплексна програма модернізації істотного зниження техногенного впливу на навколишнє середовище"

 

2010-2014р.р.

20000000

-

-

20000000

ПАТ «Укртат-нафта»

Модернізація установки уловлювання легких фракцій вуглеців при наливі і зберіганні нафтопродуктів, будівництво блоку очищення вуглецевого газу від сірководню, будівництво закритих очисних споруд, біологічного очищувача змішаних стічних вод, які відкачуються на випарник

2.Модернізація існуючих збагачувальних установок на переробних потужностях Полтавського гірничо-збагачувального комбінату в м. Комсомольськ

2010-2014р.р.

1696000

000

-

-

1696000

000 Велико-бри-танська компанія Ferrexpo plc

 

Збільшення виробництва залізорудних окатишів на 35%

 

3. Будівництво мостового переходу через річку Дніпро з інфраструктурою. Кременчуцький міський виконком

до 2014р.р.

2400000

2400000

-

 

Задоволення транспортних потреб міста, держави (включено до переліку ділянки транснаціональної магістралі Харків - Кишинів)

4.Реконструкція діючих систем водопостачання, водоочищення, водовідведення. Кременчуцький міський виконавчий комітет

до 2020р.р.

261975

20496

205741

8938

Поліпшення якості питної води та екологічного стану регіону в цілому.

Складено на підставі [2-4]

У сучасній ситуації інвестиції виступають найважливішим засобом забезпечення умов виходу України зі стану економічної кризи, здійснення структурних зрушень у національному господарстві, упровадження сучасних досягнень технічного прогресу, підвищення якісних показників господарської діяльності на мікро- і макрорівнях. Активізація інвестиційного процесу є одним з найбільш діючих механізмів подальших соціально - економічних перетворень. Тому, створення сприятливих умов для залучення інвестицій – одне з першочергових завдань для подальшого розвитку Полтавської області.

 

Література:

1. Про схвалення концепції Державної цільової економічної програми розвитку інвестиційної діяльності на 2011-2015 роки. Розпорядження Кабінету міністрів України від 29 вересня 2010 року № 1900-р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.in.gov.ua/index.php?get=564.

2. Статистичний щорічник Полтавської області за 2010 рік, Ι частина. – Полтава: Головне управління статистики у Полтавській області, 2011.

3. Програма соціально-економічного і культурного розвитку міста Кременчука та утримання його соціальної сфери, житлово-комунального господарства на 2009 рік, затверджена рішенням позачергової XXII сесії міської ради V скликання від 22 січня 2009 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kremen.gov.ua/nvestits_219.

4. Стратегічний план економічного розвитку міста Кременчука, розроблений експертним комітетом зі стратегічного планування за підтримки проекту «Економічний розвиток міст», затверджений рішенням XIII сесії міської ради V скликання від 24 квітня 2008 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rada-poltava.gov.ua/investment.