Доц. Бабчинська О. І., Сахаров В. В.

Київський національний торговельно-економічний університет

Вінницький торговельно-економічний інститут

Шляхи вдосконалення роботи українського менеджера за допомогою сучасних технологій освітньої роботи з управлінським персоналом

Досить часто ефективність роботи підприємств залежить від якості управління ними. Недоліки у виробництві чи збуті продукції прийнято вважати, насамперед, помилкою менеджера, а вже потім наслідком несприятливої ринкової кон’юнктури. У зв’язку з цим важливим завданням для власників підприємств є необхідність забезпечити такий рівень роботи керівного персоналу, який би міг забезпечити максимально ефективне управління підприємством, тобто такий стан, коли підприємство максимізує доходи при мінімальних витратах. Отже, метою даного дослідження є визначення шляхів вдосконалення роботи українських менеджерів. Актуальність теми полягає у необхідності підвищення прибутковості підприємств, що працюють на українському ринку шляхом підвищення фаховості роботи їх керівників. Варто розуміти, що для ефективного управління підприємством, менеджеру недостатньо знань, отриманих в університеті. Великою помилкою є оцінка рівня спеціаліста по диплому, отриманому в університеті. Прикладом цього може слугувати той факт, що засновник компанії Apple Стів Джобс не мав вищої освіти. Крім того, знання, що отримуються в університетах носять здебільшого теоретичний характер, а робота менеджера передбачає здебільшого практичну складову. Менеджер постійно стикається з нестандартними ситуаціями практичного характеру. Тому першочергової необхідності набуває не тільки загальна ерудиція менеджера, а і його вміння швидко орієнтуватися в ситуації та приймати правильні рішення, які сприяли б розвитку компанії, в якій він працює. На даному етапі історичного розвитку, в Україні склалася ситуація, відповідно до якої менеджери мають змогу отримувати знання щодо своєї спеціальності не тільки в спеціалізованих вищих учбових закладах, а і користуючись послугами спеціальних організацій – провайдерів тренінгових послуг. Провайдерами тренінгових послуг можуть виступати певні фірми або неурядові громадські організації. Для стажування менеджерів проводяться спеціалізовані змагання. Прикладом такого змагання є  GlobalManagement Challenge від GMC Junior [4]. Згідно умовами даного конкурсу, команда менеджерів, що зареєструвалася у ньому отримує в управління віртуальну компанію. Метою є підняття ціни акцій даної компанії. Переможцем визнається та група, яка підняла ціну на акції віртуальної компанії до найвищого рівня. Саме проведення даного конкурсу в Україні свідчить ро бурхливий розвиток менеджменту в Україні. Неодмінним елементом навчання будь-якого спеціаліста є самоосвіта. Для менеджера важливо вивчати не лише спеціалізовані наукові видання, а й літературу публіцистичного характеру. В плані загального особистого розвитку корисними для управлінських кадрів є такі автори, як Роджер Доусон, Наполеон Хілл, Роберт Кійосакі. Отже, виходячи з вищезазначеного необхідно виділити наступні фундаментальні основи вдосконалення роботи менеджера через застосування освітніх технологій:

1)     отримання спеціалізованої освіти у вищому навчальному закладі;

2)     участь у конкурсах з управління віртуальними компаніями;

3)     самоосвіта.

Можна виділити такі основні шляхи вдосконалення роботи менеджера на підприємстві:

1)     фінансування власниками компанії коштів на навчання управлінського персоналу. У будь-якій великій корпорації ( Nokia, Siemens, Monsanto та ін.) закладаються в кошторисі витрат закладаються кошти на навчання персоналу задля подальшого вдосконалення його роботи. Це забезпечує для фірми наявність висококваліфікованих кадрів, а самим працівникам надає можливості для подальшої самореалізації;

2)     самоменеджмент, як невідємна складова у роботі менеджера;

3)     достойна заробітна плата;

4)     гідний соціальний пакет на підприємстві;

5)     чітка система стимулів і мотивацій на підприємстві.

         Отже, шляхами вдосконалення роботи українських менеджерів є якісна самоосвіта при застосуванні принципів самоменеджменту та участь у різних освітньо-практичних конкурсах та проектах. Ці шляхи в поєднанні з гідною зарплатою та соціальним пакетом однозначно стимулюють менеджерів до якісного виконання своїх обовязків та підвищення ефективності керівництва.

 

Список використаних джерел:

1.   Організація праці менеджера: навч. посіб. / Г. Л. Чайка. - К. : Знання, 2009. - 420 с.

2.Інтерактивні технології підготовки менеджерів  : навч. посіб. / С. П. Шевчук, В. А. Скороходов, О. С. Шевчук. - К. : Професіонал, 2009. - 232 с. : іл. - Бібліогр.: с. 201-207.

3. Психологія управління : навч. посіб. для студ. вузів / Л.М. Карамушка.- К. : Міленіум, 2010. - 344 с.

4. http://www.gmcua.com/ru.