Экономические науки / 6. Маркетинг и менеджмент

Грабик Р. В.

наук. керівник асист. Бєлкін І. В.

Використання маркетингових комунікацій та інтернет-реклами

Ситуація на світовому ринку маркетингу характеризується насамперед кардинальними змінами в маркетинговій стратегії компаній. Конкуренція змушує компанії витрачати зусилля не тільки на створення принципово нових, унікальних товарів і послуг, але й  на створення унікальних технологій їх просування. Активізується пошук економічних та ефективних способів спілкування зі споживачами, без чого неможливий успіх і навіть існування компанії. Прийняття рішення щодо структури маркетингових комунікацій є найважливішою проблемою в процесі розробки комунікаційної стратегії і одним із головних завдань планування маркетингових комунікацій в організації. Стратегія маркетинової діяльності фірми передбачає постановку цілей та побудову функціонуючої системи використання Інтернет - реклами та комунікацій.

          Вивченням питання розвитку та використання маркетингових комунікацій та Інтернет - реклами в маркетинговій діяльності підприємств займаються багато науковців, серед яких: Г. Д. Ковальов, Т. В. Дейнекін, В. М. Заплатинський, М. Міск, К. Курбаков, А. Романов, Б. Одінцов та інші.

          Мета полягає у дослідженні принципів постановки цілей і прийняття рішення щодо структури маркетингових комунікацій та Інтернет - реклами, а також їх використання в процесі розробки комунікаційної стратегії підприємства.

          Маркетинг у Інтернеті в основному відповідає класичній концепції маркетингу на підприємстві. Він охоплює всі елементи системи маркетингової діяльності, а саме: отримання та аналіз маркетингової інформації (дослідження ринку, покупців та зовнішнього середовища), участь у ціноутворенні, просування продукції або послуги,зв'язки з громадськістю, рекламу, брендінг, організацію збуту та роботу з посередниками.

          При розробці комунікаційної стратегії підприємств необхідно враховувати різні чинники, які впливають на вибір організацією комунікаційних інструментів та їх співвідношення в комунікаційному наборі ( цільовий ринок, кон'юнктура, життєвий цикл продукту, рівень конкуренції, фінансові обмеження організації, галузева специфіка тощо). Отже, прийняття рішення щодо структури маркетингових комунікацій є найважливішою проблемою в процесі розробки комунікаційної стратегії і одним з головних завдань планування маркетингових комунікацій в організації [1].

          Стратегія маркетингової комунікації фірми передбачає побудову надійної та чітко функціонуючої системи комунікації. Виділяють такі етапи розробки комунікаційної стратегії: визначення мети і завдань; вибір стратегії; визначення комплексу комунікацій і його структури; розробка і затвердження бюджету комунікативних засобів; аналіз результатів комунікації.

          Сукупність дій з організації реклами, стимулювання продажу, взаємин із громадськістю тощо, тобто програма маркетингових комунікацій, визначається з урахуванням цілей підприємства, які залежать від його загальної політики [2].

Найважливішими є такі цілі:

- підвищення популярності;

- створення певного іміджу;

- зміцнення звичайних зв'язків з постійними клієнтами;

- збільшення числа споживачів, "відвойованих" у конкурентів;

- залучення нових клієнтів за допомогою збільшення початкового попиту;

- збільшення непрямим чином ефективності роботи торговельного персоналу.

Слід зазначити, що стратегічний підхід до маркетингової комунікації передбачає певне врахування самої стратегії маркетингової діяльності, принципових властивостей будь - якої маркетингової комунікації як системи та особливостей її розвитку з урахуванням умов і цілей розвитку конкретного підприємства[3].

          Одним із високоефективних засобів Інтернет - реклами є веб - сайт, успіх якого забезпечують різноманітні фактори, серед яких: регулярне оновлення (новизна, різноманітність, своєчасність висвітлення заходів, необхідних для задоволення інформаційних потреб відвідувачів); відвідуваність; зовнішній вигляд; корисна інформація; інтерактивність; дизайн; просування; формування партнерств; формування чіткої клієнтської бази; чіткі канали навігації; швидкість завантаження та ін.

          Найбільш поширеним видом реклами в Інтернеті є банерна реклама як засіб залучення нових клієнтів та інструмент іміджевої реклами.

          Особливостями Інтернет - комунікації є те, що Інтернет дозволяє динамічно відслідковувати і корегувати хід комунікативної кампанії (наприклад, відредагувати семантичне ядро або оперативно змінити інформаційні матеріали), а тому здійснюється її коригування [4].

          На нашу думку, оптимальне використання Інтернет - реклами та постановка цілей дозволяє підвищити ефективність маркетингових комунікацій в мережі Інтернет. Слід зазначити, що при побудові стратегії маркетингової комунікації в мережі інтернет необхідно особливу увагу приділити вибору оптимальної комбінації носіїв комунікацій. Розробка стратегії Інтернет - комунікації припускає індивідуальний підхід до кожної компанії, залежно від маркетингової політики, цілей тощо.

          На даний момент, комунікації в Інтернет та інтернет рекламах використовуються більшістю компаній, здебільшого як елемент комплексу заходів зі створення сприятливого іміджу. У країнах Західної Європи Інтернет давно посів гідне місце в системі комунікацій і є досить ефективним інструментом впливу, а тому можна цілком обгрунтовано говорити про те, що в перспективі й українській компанії почнуть активніше застосовувати Інтернет та інтернет - рекламу.

          Отже, використання сучасних можливостей Інтернету є важливим напрямом ефективного проведення маркетингових досліджень, рекламування власного продукту та його продажу через систему електронної торгівлі, оперативного консультування клієнтів та розміщення інформації про ресурси в мережі інтернет.

 

Література:

1. Кожухівська Р. Б. Цілі маркетингових комунікацій і використання Інтернет – реклами // Актуальні проблеми економіки - 2010. - №7 (109) - С. 120 - 126.

2. Язвінська Н., Касперович Я. Маркетингова веб - стратегія підприємства - данина моді чи вимога сучасності?// Маркетинг в Україні - 2011. - №2 - С. 51 - 55. 3. Чумаченко А. Важливість правильного позиціонування бренду в соціальних медіа // Маркетинг в Україні - 2011. - №2 - С. 47 - 49.

4. Мельниченко С., Ведмідь Н. Технології Інтернет - маркетингу на підприємствах санаторно - курортного бізнесу // Вісник КНТЕУ - 2009. - №6 - С. 94 - 103.