Клименко В.П

Науковий керівник: Фостолович В.А.

Вінницький національний аграрний університет

НЕОБХІДНІСТЬ АВТОМАТИЗАЦІЇ АУДИТУ, В УМОВАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНИХ ВИМОГ

 

Розглянуто історію розвитку коп’ютерного аудиту. Визначено причини виникнення та існування застосування ком’ютерних технологій в аудиті, та окреслено завдання.

Постановка проблеми. В динамічних ринкових умовах, коли економічна та політична ситуація в країні є нестабільною, для керівника підприємства надзвичайно важливе значення має наявна достовірна інформація про фактичний його фінансовий стан. Володіючи такою інформацією керівник підприємства має можливість прийняти виважені управлінські рішення, які будуть основані на спрогнозованих даних та результатах якісної оцінки. Отримати таку інформацію керівник підприємства може шляхом проведення на підприємстві незалежної форми контролю аудиту. В умовах міжнародної співпраці наявність підтвердженої аудиторським висновком фінансової звітності є необхідною умовою. Розвиток суспільства за останній період характеризується такими стадіями науково-технічного прогресу, як індустріалізація, комп’ютеризація та інформатизація. Нові комп’ютерні технології в аудиті сприятимуть удосконаленню інтелектуалізації аудиту та науковому обґрунтуванню його висновків.

Аналіз останніх досліджень. Питання необхідності автоматизації аудиторської перевірки вивчало багато вітчизняних та зарубіжних науковців та практиків, а сампе:  Гуцаленко У.О,  Кудрицький Б.В, Івахненков С.В, Василюк М.М, Чайка В, Сигова О.В, Бондаренко О.В, Акєнтьєка О.Б, Вакаров М.В, Щербан М.Д, Сиротинська А.П.

Завдання досліджень. Метою роботи є визначити та вивчити першопроходження, та встановити шляхи удосконалення аудиторських перевірок шляхом автоматизації контролю.

 Результатами дослідження нами відмічено, що історія розвитку аудиту налічує вже не одну сотню років, і як будь-який інший вид діяльності, аудит еволюціонував, розширювався перелік видів аудиту і аудиторських послуг, вдосконалювались методи, змінювались підходи.

            До середини 80-х років великі аудиторські фірми самостійно напрацьовували і використовували методики аудиту з допомогою великих універсальних ЕОМ, сфера використання яких була досить обмеженою. З розвитком мікрокомп'ютерної техніки виникли нові концепції організації та проведення аудиту, і саме тому аудиторські організації різних країн почали друкувати вказівки щодо аудиту в середовищі  електронної обробки даних (ЕОД)  і техніки застосування власних комп'ютерів під час перевірок [1].

         У кінці ХХ ст. серед західних аудиторів поширюється лозунг «Усім аудиторам одного разу доведеться стати компютерними аудиторами».

Застосування компютерних технологій, як основного інструменту аудитора, вирішальна роль автоматизованих інформаційних технологій, в процесі ведення обліку, а отже і в процесах організації та проведення аудиторської перевірки визначили появу на початку ХХІ ст. такого нового поняття як «компютерний аудит», дослідження суті і змісту якого ще потребує свого наукового визначення.

            Роль комп'ютерної техніки в сучасних умовах може однаково виявлятися на різних стадіях аудиторського процесу. На початковій стадії, під час ознайомлення з бізнесом клієнта і планування роботи, аудитори можуть використовувати комп'ютер не лише для друкування листів і організаційних документів, а й для виконання розрахунків, оцінки ефективності внутрішнього контролю і здійснення аналітичних процедур [2].
            Комп'ютерну техніку клієнта аудитор обов'язково застосовує у випадках, коли облік ведуть з допомогою спеціальних програм, а інформацію
зберігають у файлах даних. У цьому випадку "при наявності ЕОМ деякі процедури контролю здійснюють з використанням комп'ютерних програм. Такі процедури контролю отримали назву "програмованих", наприклад, порівняння на ЕОМ рахунків-фактур на закупку з файлами записів щодо отриманих товарів" 

         Аналіз визначення терміну компютерний аудит в практичній діяльності свідчить про те, що досить поширеним сьогодні залишається його вживання як назви спеціального виду послуг, які передбачають виявлення ризиків, притаманних функціонуванню і надійності автоматизованого ІС. Таке вживання терміну, поширене переважно в сфері компаній і фахівців, які

займаються інформаційними технологіями, тобто поза галуззю аудиторської діяльності [3].

            Вітчизняні аудитори також широко використовують комп'ютерну техніку і спеціальні програмні засоби (наприклад, електронні таблиці Ехсеl), для виконання аналітичних процедур, але, на відміну від зарубіжних колег, розрахунки проводять переважно на завершальній стадії аудиту. В Україні аналітичні процедури дуже часто трактують як додатковий вид аудиторських
послуг, прямо не пов'язаний із процесом перевірки, що є неправильним. Дуже важливо ряд аналітичних процедур здійснювати на початковій стадії аудиту, оскільки це допомагає впровадити дедуктивний метод оцінки показників Головної книги і фінансової звітності, правильно спланувати різні аспекти майбутньої роботи, виявити фактори ризику тощо [4].
 
            ВИСНОВКИ

         Таким чином, узагальнюючи сказане зауважимо, що під компютерним аудитом сьогодні слід розуміти найвищий рівень автоматизації діяльності аудиторів, який характеризується а) застосуванням новітніх інформаційних технологій, як основного інструменту в процесі підготовки та проведення перевірки в компютерних інформаційних систем клієнта; б) підходу до проведення перевірки, який передбачає оцінку надійності середовища компютерних інформаційних систем, як основи для формування висновку, щодо достовірності фінансової звітності.

Література

1.                 Кудрицький, Б.В. Декілька слів про компютерний аудит [Текст] / Б.В. Кудрицький  // Фінанси, облік і аудит.   2009. -  14. С.

2.                 Чайка, В. Методика розрахунку ризику, що виникає при здійсненні аудиту підприємства торгівлі із використання компютерних систем [Текст] / В. Чайка  // Аудит.  2010 . -   . С.

3.                 Гуцаленко, У.О. Компютерний аудит в системі внутрішньогосподарського контролю [Текст] / У.О. Гуцаленко // Всеукраїнський науково-виробничий журнал. 2009. -   . С.

4.                        Бондаренко, О.В. Вдосконалення методики проведення аудиту страховика  із застосуванням компютерних технологій [Текст]:  / О.В. Бондаренко //  Збірник науково-технічних праць. -  2007. - Вип. 17.8. - С