Ткаченко С.А., Поживатенко Ю.В.

Миколаївський політехнічний інститут, Україна

Бухгалтерський облік збутових витрат підприємств

(рекламний азимут)

Реклама міцно увійшла у повсякденну життєдіяльність продуцентів промислових видів продукції, важливість її для ефективного господарювання підприємств не можливо заперечити. Однак, на наш погляд, на практиці склалася проблемна ситуація, пов’язана із визначенням економічної ефективності проведених підприємством рекламних заходів. Враховуючи той факт, що для визначення економічної ефективності реклами потрібна відповідна інформація, формування якої відбувається в системі обліково-економічного забезпечення, перед компаніями постала негайна потреба у вирішенні наявної ситуації та налагодження методологічно-інформаційного інструментарію бухгалтерського обліку на можливість надання цієї інформації. Цей факт встановлює проблему у загальному вигляді та підкреслює її зв'язок із важливими науковими та практичними завданнями.

Провівши аналіз останніх досліджень і публікацій провідних вітчизняних вчених-економістів, в яких започатковано розв’язання даної проблеми і на які ми спираємося, виділено невирішені раніше частини загальної проблеми, серед яких особливою значимістю відрізняється питання пов’язане із налагодженням методологічно-інформаційного інструментарію обліково-економічного забезпечення на можливість отримання інформації про ефективність витрат на рекламу, котрої і присвячена означена стаття.

Ціллю статті виступає переконливий доказ того беззаперечного факту, що відповідно налаштований методологічно-інформаційний інструментарій обліково-економічного забезпечення надасть можливість формувати інформацію придатну для визначення економічної ефективності проведених рекламних заходів підприємством.

Для того, щоб мати можливість визначення економічної ефективності від проведених рекламних заходів підприємству потрібно достовірно визначити витрати на рекламу. Враховуючи той факт, що означену інформацію може надавати методологічно-інформаційний інструментарій обліково-економічного забезпечення, пропонуємо наступні заходи спрямовані на вирішення ситуації, що склалася.

Введемо до бухгалтерського синтетичного рахунку першого порядку 93 «Витрати на збут» субрахунки наступного другого порядку, третю позицію серед яких і займе субрахунок на якому знайде угрупування інформація про витрати на рекламу. Для отримання інформації про витрати на рекламу в розрізі її видів та за статтями витрат доцільним, на наш погляд, є введення до означеного бухгалтерського рахунку двох аналітичних статей. На першої із яких буде знаходити угрупування інформація про витрати на рекламу за конкретними її видами, друга ж надасть можливість формувати інформацію за статтями витрат. В результаті бухгалтерський рахунок прийме наступний вигляд (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Структура бухгалтерського рахунка 93300 «Витрати на рекламу»

 

Кореспонденцію рахунку 93300 «Витрати на рекламу» можливо представити у вигляді наступної схеми синтетичного обліку (рис. 2).

Звісно, для того щоб мати можливість отримувати інформацію про витрати на рекламу згідно із запропонованими заходами потрібно увести відповідні реквізити до первинних бухгалтерських документів або більш ретельно та грамотно їх використовувати у разі наявності.

 

Подпись: 13, 20, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 36, 37, 39, 47, 50, 60, 63, 64, 65, 66, 68, 80, 81, 82, 83, 84 Подпись: 93300
«Витрати
на рекламу»
Подпись: 79 «Фінансові результати»
 

 

 

 


  Д-т                               К-т       Д-т                          К-т     Д-т                           К-т

 

 

 

 


Рис. 2. Схема синтетичного обліку витрат на рекламу

 

На основі запропонованих заходів бухгалтерські служби підприємств матимуть можливість формувати відомості синтетичного обліку витрат на рекламу, відомості аналітичного обліку за статтями витрат на рекламу, відомості аналітичного обліку за елементами витрат на рекламу, відомості зведеного синтетичного обліку витрат на рекламу тощо. В означених регістрах буде накопичуватися інформація про витрати на проведені рекламні заходи.

За результатами проведеного дослідження візьмемо на себе відповідальність у ствердженні того факту, що наведені пропозиції щодо відповідного налаштування методологічно-інформаційного інструментарію обліково-економічного забезпечення без сумніву будуть сприяти можливості отримувати керівниками усіх рівнів суб’єктів господарської діяльності інформації про витрати на рекламу, яка цілком зрозуміло знайде своє безпосереднє використання при визначенні ними економічної ефективності проведених рекламних заходів підприємством. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку особливою актуальністю, на наш погляд, відрізняється питання пов’язане із використанням методологічно-інформаційного інструментарію аналітичного забезпечення у визначенні економічної ефективності витрат на рекламу тощо.