Дибченко О.І., БС-09-А

Науковий керівник: Іваніна О.О.

 

Особливості застосування інформаційно-аудиторської логістики в процесі внутрішнього аудиту.

 

    З переходом України до ринкової економіки управління підприємствами радикально змінилося. У сучасних умовах, коли необхідно враховувати інтереси власників, інвесторів, кредиторів, акціонерів, трудових колективів, потрібні нові підходи до управління, а відповідно нові методи формування інформації, що відповідає потребам певних користувачів. Практика свідчить, що одним з найефективніших інструментів ринкової перебудови господарських систем є система внутрішнього аудиту.

    Сьогодні відбувається трансформація внутрішнього аудиту в інструмент оцінки ризиків, спостерігається зміщення акцентів від оцінки окремих операцій до оцінки ризиків в діяльності підприємства в цілому. На сучасному етапі цільова установка внутрішнього аудиту дещо змінилася – від контрольно-підтверджуючої до контрольно-регулюючої. Це, в свою чергу, змінює характер та маштаби завдань, які ним вирішуються. Отже, завданням внутрішнього аудиту стає забезпечення процесу управління підприємством достатньої та релевантною інформацією щодо оцінки ризиків та можливостей компанії, яка дає змогу приймати ефективні управлінські рішення, а також оперативно корегувати прийнятті рішення в разі впливу зовнішніх чи внутрішніх чинників.

    На теперішній час рівень розвитку інформаційних зв’язків підприємства обумовив необхідність впровадження в практику роботи внутрішніх аудиторів такого підходу дослідження, як інформаційно-аудиторська логістика. Серед досліджень, присвячених проблемам впровадження в практику роботи внутрішніх аудиторів інформаційно-аудиторської логістики, слід зазначити роботи  Гаджинскького А. , Волгіна В.В., Степанова В.И., Анікіної Б.А., Радионова А.Р.[5,7].

    Мета статті полягає у збагаченні професійних знань внутрішніх аудиторів щодо особливостей організації та здійснення внутрішнього аудиту, які простежуються у визначенні місця, формуванні завдань внутрішнього аудиту та методів їх досягнення у сучасній концепції бізнесу.

    Не можна не відзначити, що внутрішній аудит як самостійний процес, що здійснюється у рамках підприємства і результати якого є необхідними для прийняття управлінських рішень, у сучасній вітчизняній літературі достатньо не досліджений. Потребують доробки нормативно-правова база з питань організації і функціонування служби внутрішнього аудиту на підприємствах. Тобто можна стверджувати, що практика функціонування служби внутрішнього аудиту ясно вказує на існування об’єктивної і зростаючої потреби в детальній розробці інформаційного забезпечення цього процесу.

    Слід зазначити, що перелік інформаційних послуг, що надаються службою внутрішнього аудиту, визначаються самим економічним суб’єктом, його керівництвом і /або власниками залежно від змісту й специфіки діяльності підприємства, показників фінансово-економічної діяльності підприємства, системи управління, що склалася на підприємстві.

    Найбільшу частку займають послуги у сфері контролю – 36%. Це свідчить про значущість контрольної інформації в діяльності досліджених підприємств. Проте функції служби внутрішнього аудиту не завершується на цьому. Між тим послуги у частині реалізації методологічних і консультаційних функцій становлять 21%. Щодо інформаційного забезпечення процесу планування та реалізації інформаційно-аналітичних функцій у діяльності досліджених підприємств, то вони займають відповідно 17 і 18%. Ще менш затребуваними є роботи в сфері реалізації спеціальних функцій – лише 8%. Отже, особливістю сучасного етапу розвитку внутрішнього аудиту в Україні є його спрямованість на обслуговування потреб власників та керівництва в інформації [3].

        Аналіз сутнісної характеристики терміна «логістика» дає змогу переконатися в тому, що логістика – це концепція, інтегрована функція управління потоками у мікроекономічних системах. У рамках концепції логістики здійснюються раціоналізація і синхронізація взаємозв’язаних логістичних функцій і логістичних компонентів з метою оптимізації управлінських рішень[6].

    Сутність підходу до здійснення процесу інформаційно-аудиторської логістики у розрізі функціональних областей внутрішнього аудиту полягає в чіткому розмежуванні в логістичному ланцюзі етапів процесу внутрішнього аудиту та раціоналізації й синхронізації логістичних функцій та компонентів кожного з етапів, що сприяє прийняттю своєчасних рішень як безпосередньо з удосконалення самого процесу внутрішнього аудиту, так і оптимізації процесів життєдіяльності підприємства.

    Інформаційно-аудиторська логістика є невід’ємною частиною всієї інформаційно-логістичної системи, яка забезпечує функціональну область логістичного менеджменту. Об’єктом вивчення є інформаційні потоки, що відображують рух матеріальних, фінансових та інших потоків, які впливають на процес інформаційного забезпечення внутрішнього аудиту. Основна мета – забезпечення інформацією менеджерів структурних підрозділів в потрібні терміни, в потрібному обсязі й в потрібному місці [7]. 

    Будь-яка логістична система складається з сукупності елементів-ланок, між якими встановлені певні функціональні зв’язки і відносини. Безпосередньо робочою ланкою інформаційно-аудиторської підсистеми може бути автоматизоване робоче місце управлінського персоналу, підрозділ системи управління підприємства або група управлінських працівників, об’єднаних спільністю виконуваних інформаційних функцій (процедур, операцій). Кожний з перерахованих субєктів є учасником логістичного процесу, який спеціалізується на здійсненні будь-якої групи логістичних функцій. При цьому інформаційно-логістична функція – це група однорідних операцій, спрямованих на реалізацію мети інформаційно-аудиторської логістики.

    Крітерієм ефективності реалізації інформаційно-логістичних функцій є ступінь досягнення кінцевої мети інформаційно-аудиторської логістики.[5]

    Дослідження внутрішнього аудиту в реалізації інформаційних потреб користувачів дало змогу сформувати підходи до здійснення процесу інформаційно-аудиторської логістики щодо функціональних областей внутрішнього аудиту: чим точніше розмежування функціональних областей у логістичному ланцюзі внутрішнього аудиту, тим більше якісні, обґрунтовані та своєчасні рішення можуть бути прийняті у частині як безпосередньо вдосконалення самого процесу внутрішнього аудиту, так і оптимізації процесів життєдіяльності підприємства.

 

Література:

 

1.     Внутренний аудит: [учеб. пособие] / В.Д. Андреев. – К.: Финансы и статистика, 2010. – 464 с.

2.     Внутренний аудит: [учеб.-практ. пособие] / А.К. Макальская. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Издательство «Дело и сервис», 2011 – 112 с.

3.     Внутрішній  аудит: методологія, організація / В.С. Рудицький. – Тернопіль: Економічна думка, 2009 – 104 с.

4.     Оценка состояния  внутреннего аудита: [практ. пособие] / Л.В. Сотникова; под ред. В.И. Подольского. – М.:ЮНИТИ, 2010 – 197 с.

5.     Степанов В.И. Логистика: учебник. — К.: ТК Велби, Изд-во Проспект, 2009. - 448 с.

6.     Гаджинский А. М. Логистика: Учебник для студентов высших учебных заведений. — 12-е изд., перераб. и доп. — М: Издательско-торговая корпорация «Дашков», 2011. — 432 с. 

7.     Моисеева Н.К. Экономические основы логистики: Учебник.  — К.: Издательство «Правда» 2010. - 528 с.