РИНОК АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Глубока О. П.

Фабіянська В. Ю.

У статті розглянуто сутність аудиторських послуг, розкрита техніка їх проведення та запропоновано рекомендації для подальшого розвитку в Україні.

Ключові слова: аудит, аудиторські послуги, аудиторська діяльність, методика аудиту.

Постановка проблеми. Для задоволення попиту користувачів, в цілях підвищення конкурентоспроможності, аудиторські фірми пропонують широкий перелік послуг, що постійно оновлюється та розширюється. Висока динаміка розвитку аудиторських послуг створює проблеми просування їх на ринку, інформування про них потенційних користувачів. Кожна аудиторська фірма здійснює аудиторську діяльність самостійно і на власний розсуд формує методичні засади надання тієї чи іншої послуги, дотримуючись вимог законодавства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Серед науковців проблемам надання аудиторських послуг присвячені праці Т.І. Хоролець , К.О. Редько, Л.П. Кулаковської, Ю.В. Пічи, Л.В. Томіловської, Н.І. Дорош, І.О. Лазаркової, Т.С. Солоненко, С. Іванова-Малявіна та ін.

Мета дослідження. На основі дослідження процесу надання аудиторських послуг сформувати їх загальну методику, та розробити пропозиції щодо подальшого розвитку в Україні.

Виклад основного матеріалу. Аудит – це лише складова аудиторської діяльності, адже, крім власне перевірки (аудиту), аудиторські фірми надають широкий спектр аудиторських послуг, що, безперечно, приваблює потенційних замовників.

Згідно з законодавством України, аудиторські послуги можуть надаватись у формі аудиторських перевірок (аудиту) та пов'язаних з ними експертиз, консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналізу фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних і юридичних осіб.

Основними документами, що регулюють аудиторську діяльність, є Закон України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 р., Міжнародні стандарти аудиту, надання впевненості та етики та Господарський кодекс України.

Кожна аудиторська послуга має власну специфіку надання, що визначає відповідну методику її здійснення. Методичні засади надання послуг ґрунтуються на особливостях методів проведення аудиту. Структура та порядок здійснення таких процедур у ході аудиторської діяльності складає основу методики надання аудиторських послуг [2].

Процес аудиторських послуг, що розкривається через методику їх надання, являє собою перелік конкретних методів та процедур, що мають відповідну послідовність застосування.

Загальна методика надання аудиторських послуг містить такі етапи:

1. Залучення клієнта.

2. Укладання договору на надання аудиторських послуг, отримання завдання на виконання робіт.

3. Отримання інформації про господарську діяльність клієнта.

4. Проведення робіт в межах надання аудиторської послуги.

5. Оформлення результатів виконаних робіт.

6. Робота з клієнтом з узгодження отриманих результатів.

7. Передача результатів за наданими аудиторськими послугами.

Наведена загальна методика надання аудиторських послуг має свої особливості реалізації за різних видів послуг.

Аудитори можуть перевіряти: дані (історичні, прогнозні, статистичні); показники результатів діяльності; системи та процеси (наприклад, систему внутрішнього контролю, управлінський облік); поведінку (наприклад, корпоративне управління, управління людськими ресурсами). Тобто супутні аудиту роботи – це різні послуги (наведені вище), консультації аудиторської фірми (аудитора), про виконання яких домовилися замовник з аудитором і які не вимагають аудиторських висновків про достовірність бухгалтерської звітності та іншої облікової інформації, а лише рекомендацій кваліфікованого фахівця [1].

Консультування є одним з найпоширеніших видів аудиторських послуг. Консультування можна розглядати як особливу професійну діяльність, що передбачає залучення кваліфікованих фахівців зі спеціальною підготовкою у галузі бухгалтерського обліку, аналізу, контролю, права, управління. В процесі консультування клієнту надається допомога у виявленні проблем, їх аналізу, надаються рекомендації з їх ефективного вирішення.

При наданні кожної аудиторської послуги використовуються процедури як документального, так і фактичного контролю. Відповідно, аудиторські послуги являють собою сукупність послідовно виконуваних документальних і фактичних аудиторських процедур, які здійснюються в певному порядку, а також відносин, що виникають при цьому між аудиторською фірмою, підприємством-замовником і третьою стороною – користувачем інформації про підприємство [3].

Багато аудиторських послуг надається з використанням однакових процедур. Так, для послуг з організації та комп’ютеризації обліку використовуються такі процедури документального характеру, як аналітичні, експертні процедури та нормативно-правова оцінка. Послуги з аналізу фінансово-господарської діяльності та маркетингових досліджень базуються на аналітичних та експертних процедурах, також використовується огляд, опитування та спостереження. Не дивлячись на те, що типи процедур можуть повторюватися за різних видів послуг, повнота їх застосування є різною.

Варто зазначити, ринок аудиторських послуг в Україні суттєво розширився та диференціювався за напрямами або інтересами замовників. Спираючись на виявленні тенденції розвитку ринку аудиту в країні, можна виділити головні шляхи подолання існуючих недоліків.

По-перше, це структуризація аудиторської фірми, тобто до її складу повинні входити не тільки професіональні аудитори, а й фахівці різних профілів, таких, як: інформаційні технології, право, контролери якості аудиторських послуг, оцінювачі.

По-друге, це комплексне обслуговування бізнесу. Фірма повинна пропонувати не тільки аудит та аудиторські послуги, консалтинг правовий та щодо бухгалтерського обліку та оподаткування, а й консультаційну допомогу у сфері управління, визначення ефективності господарювання, ефективності інноваційної або інвестиційної політики. Чим ширший цей спектр послуг, тим більше шансів для фінансового успіху, впевненості в майбутньому.

По-третє, потрібно всім представникам незалежного аудиту в Україні активізувати роботу щодо пропаганди корисності та важливості незалежного аудиту як для власників, так і для держави в цілому [2].

Висновок. Розробка методичних засад надання основних видів аудиторських послуг є важливим заходом процесу стандартизації їх надання, а їх використання в практиці функціонування аудиторських фірм дозволяє покращити якість виконання робіт та підвищити їх ефективність.

Список використаних джерел

1.                 Богдан І. О. Аудиторські послуги в Україні//Управління розвитком. -№.2(99) -2011-с.124-132.

2.                 Гаргола Ю. Г. Загальна методика надання аудиторських послуг// Міжнародний збірник наукових праць. Випуск 2(17) -2010. –с.65-73.

3.                 Закон України "Про аудиторську діяльність" № 3125-XII від 22.04.1993 р. (зі змінами та доповненнями) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.rada.gov.ua.