Герасименко Н.О.

Криворізький державний педагогічний університет

Система самостійної роботи студентів педагогічного університету

Розглядаючи структуру самостійної роботи студентів виходимо з її двоаспектного характеру, що зумовлює урахування взаємопов’язаної діяльності викладача і студентів під час її організації. Включаємо у неї: цілі навчання, зміст навчання, процес навчання  і у такий спосіб виокремлюємо мотиваційно-цільовий, змістовий, процесуально-діяльнісний, емоційно-комунікативний, контрольно-оцінний компоненти системи самостійної роботи студентів у процесі навчання іноземних мов.

1. Мотиваційно-цільовий компонент відображує систему цілей, внутрішніх потреб і стимулів до самостійної роботи з засвоєння студентами професійно і особистісно значущих іншомовних знань на належному рівні складності.

У побудові системи стимулів студентів значну роль відіграє чітке урахування викладачем цілей засвоєння матеріалу з іноземної мови.

Загальною метою курсу іноземної мови у педагогічному університеті є набуття студентами загальної, комунікативної й професійної компетенцій. Якщо перші дві є обов’язковими нормативними складовими навчання студентів іноземній мові в університеті, професійна компетенція передбачає оволодіння мовленнєвою компетенцією у сфері професійного спілкування, що включає в себе розвиток певних знань; своєчасне ознайомлення з інноваційними методами і прогресивними формами викладання, останніми досягненнями педагогічної думки, з новими технологіями, відкриттями і тенденціями розвитку науки і техніки тощо.

2. Змістовий компонент системи самостійної роботи складає необхідний обсяг знань, достатній для ефективного здійснення самостійної роботи, що визначається навчальними програмами, державними стандартами, рівнем володіння мовою та рівнем оволодіння студентами важливими засобами самостійної роботи.

Основними вимогами до змісту самостійної роботи студентів у процесі вивчення іноземної мови професійного спрямування є: формування системи знань і оволодіння способами діяльності за зразками; засвоєння досвіду творчої діяльності та формування емоційно-ціннісних орієнтирів; відповідність віковим можливостям студентів; урахування фактора часу; встановлення послідовності та зв’язків між предметами і видами навчання.

Змістовими елементами самостійної роботи з іноземної мови, які реалізуються у процесі навчальних занять, є самостійне прочитання, перегляд, прослуховування, спостереження, конспектування, осмислення, запам’ятовування та відтворення навчальної інформації. Основною одиницею змісту самостійної роботи є навчальне завдання.

3. Процесуально-діяльнісний компонент системи самостійної роботи студентів педагогічних університетів складає: загальнонавчальні вміння студентів (аналізувати, планувати, організовувати, контролювати процес і результати виконання завдання, діяльності в цілому; вміння користуватися підручником та іншими доступними джерелами інформації); методи та прийоми, якими оперує кожен студент у процесі своєї діяльності, способи дій – уміння і навички опанування іноземної мови для оволодіння професійними знаннями і технологіями, професійно значущими якостями; розумові вміння (порівнювати, абстрагувати, класифікувати, узагальнювати тощо); типи і види самостійної роботи.

Специфікою процесуально-діяльнісного компонента самостійної роботи студентів у процесі навчання іноземних мов є необхідність спрямованості на формування комунікативного досвіду як процесу поступової передачі виконання окремих елементів комунікативної діяльності самому студенту.

4. Емоційно-комунікативний компонент відображує характер зв’язків у системі «викладач-студент-студенти». Виходячи з того, що самостійна робота – це складне дидактичне утворення, яке віддзеркалює особливості взаємозалежної діяльності викладачів і студентів та здійснюється за опосередкованим керівництвом викладача, зміст емоційно-комунікативного компоненту складають способи управління самостійною роботою студентів.

У процесі навчання, як відомо, функція безпосередньої передачі викладачем знань студентам повинна зменшуватися, а відсоток самостійності тих, хто навчається, відповідно зростати.

5. Контрольно-оцінний компонент самостійної роботи студентів спрямовує діяльність викладачів та студентів на завчасне передбачення й оцінювання можливого результату або процесу виконання завдання для самостійної роботи; оцінювання якості власних знань або здійснення процесу оцінки педагогом.

Під час контролю реалізуються його найважливіші функції – навчаюча, діагностична, вимірювання і оцінювання, виховна, розвивальна, методична, керуюча, корегуючи, що позначається на темпі, якості виконання самостійної роботи студентами і її результативності.

Уявлення щодо самостійної роботи студентів педагогічних університетів у процесі навчання іноземних мов як про системний об’єкт дозволить викладачеві свідомо і науково обґрунтовано управляти процесом засвоєння навчальним матеріалом максимально ефективно.

Системна цілісність забезпечується характером зв’язків і взаємовідносин між компонентами.

 

Література:

1.                        Архангельский С. И. Учебный процесс в высшей школе, его закономерные основы и методы : учеб.-метод. пособие / Сергей Иванович Архангельский. – М. : Высш. школа, 1980. – 368с.