Поприткіна Д.Ш.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя

Основні завдання наукової організації праці майстра виробничого навчання у закладах профтехосвіти

Сучасний етап розвитку суспільства вимагає наукового підходу до організації праці. В економічно розвинених країнах удосконалення організації праці є об’єктом вивчення багатьох науково-дослідних установ. Невід’ємною складовою є наукова організація праці, що означає передусім поліпшення організаційних форм використання живої праці і створює умови для збереження здоров’я працівників, підтримки їх працездатності, збільшення періоду їх трудової діяльності, зростання їх культурно-технічного рівня [4].

Зміни у суспільстві призвели до змін принципів державної політики у сфері освіти. Сьогодні постає необхідність у вдосконаленні системи наукової організації праці сучасного майстра виробничого навчання. А.П. Біляєва, В.С. Ліпатов, Н.Ф. Науменко, О. Новіков у своїх наукових доробках описали основи наукової організації праці у професійно-технічних навчальних закладах.

Особливу цінність для нашого наукового пошуку мають праці академіків С.Я. Батишева, Н.Г. Ничкало, присвячені проблемам професійної педагогіки, в яких відображено особливості наукової організації праці суб’єктів навчально-виробничого процесу у закладах професійно-технічної освіти.

Акцентуємо увагу на тому, що проблеми підготовки педагогів для професійної школи знайшли відображення у науковому доробку вітчизняних учених. Так, зміст і форми підготовки майстрів виробничого навчання в індустріально-педагогічних технікумах України 1967-1994 рр. викладено у дисертаційному дослідженні О.І. Щербак. Розвиток професійної компетентності викладачів спеціальних дисциплін закладів профтехосвіти у системі післядипломної освіти досліджувала Л.І. Шевчук.

Різні аспекти наукової праці педагога професійно-технічних училищ радянських часів, її зміст, основні напрями та особливості у своїх працях описали Л.Л. Каганов, І.П. Юров. Питанням наукової організації педагогічної праці у середніх професійно-технічних училищах присвячено дисертаційне дослідження О.А. Іньшина.

Аналіз наукових джерел, присвячених цій проблемі, дає змогу стверджувати, що наукова організація праці покликана виконувати низку важливих завдань. На думку науковців, педагогів-практиків до основних завдань відносять декілька складових: економічні, психофізіологічні, соціальні.

Одними з основних завдань є економічні. Так, більш економічно вигідно навчати учнів на виробництві реальної продукції у відповідності до програми виробничого навчання [6, 31-39]. Організація праці майстра виробничого навчання на наукових основах сприяє підвищенню продуктивності праці.

Вважаємо за доцільне відмітити, що наукова організація праці певною мірою сприяє формуванню дбайливого ставлення до техніки і її раціональному використанню. Удосконалення роботи майстра веде до більш економної витрати матеріалів, електроенергії, зниження витрат на виробництво в процесі навчання.

Слід зазначити, що більшість науковців велику увагу приділяють необхідності створення сприятливих умов праці в навчально-виробничій майстерні, зокрема на робочому місці, які зберігають здоров’я учнів, підвищують працездатність як учнів, так і майстра виробничого навчання [2, 42-48]. Створення цих умов в свою чергу можна віднести до психофізіологічних умов.

На нашу думку, уваги заслуговують і деякі соціальні завдання наукової організації праці майстра виробничого навчання. Це зокрема розвиток творчої активності учнів у процесі навчання через підвищення змістовності і привабливості праці учнів [5, 269-279].

Безперечне практичне значення має те, що одним із соціальних завдань наукової організації праці майстра є виховання в учнів свідомого ставлення до праці й перетворення її на першу життєву необхідність [3, 91-103]. За переконанням О.В. Аніщенко [1, 27], соціальний аспект наукової організації праці виражається у задоволеності міжособистісними відносинами усіх суб’єктів педагогічної взаємодії (сприятливий мікроклімат, розвиток ґендерної чуйності в учнів, педагогів, адміністративного складу, обслуговуючого персоналу ПТНЗ).

Отже, у вивчених нами літературних джерелах значна увага приділяється науковій організації праці майстрів виробничого навчання, що виконує багато важливих завдань. Для їх розв’язання майстру виробничого навчання необхідно володіти комплексом науково-обґрунтованих заходів, що ґрунтуються на досягненнях передової педагогічної науки і передового виробничого досвіду, спрямованих на постійне вдосконалення педагогічної праці.

 

Література:

1.     Аніщенко О.В. Проблема наукової організації праці учнів загальноосвітньої і професійної школи в історії розвитку педагогічної науки і практики в Україні (кінець ХІХ – ХХ століття): автореф. дис. ... докт. пед. наук: 13.00.01 / О.В. Аніщенко. – К., 2009. – 42 с.

2.     Библиотечка мастера производственного обучения: Сб. 1. – М.: Высш. шк., 1984. – 128 с.

3.     Деева Н.К. Профтехучилище в современных условиях: Метод. пособ. / Н.К. Деева. – М.: Высш. шк., 1991. – 175 с.

4.     Экономический словарь [Електронний ресурс]. – Режим доступу: 11.12.2011 <http://abc.informbureau.com/html/iaoxiass_idaaiecaoess_ odoaa.html>. – Загол. з екрану. – Мова рос.

5.     Макиенко Н.И. Педагогический процесс в училищах профессионально-технического образования: Метод. пособ. / Н.И. Макиенко. – М.: Высш. шк., 1983. – 344 с.

6.     Совершенствование производственного обучения в профтехучилище: Метод. пособие / Н.Д. Крюкова, В.Н. Ковырчев, Г.И. Логунова и др. – М.: Высш. шк., 1989. – 104 с.