УДК 130.2:111.852

Філософія / Філософія культури

к.філос.н. Галгаш Г.Ю.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ

Сугестія як естетичний чинник культурогенезу

 

Основними законами особи в біологічному колективі є закон зоологічного індивідуалізму і закон домінування, соціальними законами - наявність колективних норм і форм спільної колективної діяльності, закон доцільності. Таким чином, культурогенез - це перехід до соціально обумовленої діяльності через заперечення біологічних законів, набуття біологічними інстинктами, перш за все статевого і харчового, соціальних форм їх перетворення. Тому процес входження людини в соціальний світ із самого початку супроводжується впливом культури на її тіло. Цей вплив пов'язаний з приборканням біологічних інстинктів та їх спрямуванням в соціально-виправданому напрямку. Табуювання реалізації певних біологічних проявів поведінки людини є фундаментом для відбудови абсолютно нового світу - власне культурного, людського способу поведінки на основі не біологічних, а соціальних законів, спільно вироблених і встановлених колективом.

Поступове ускладнення культурних надбудов виявляється у формі зростаючого збільшення числа заборонних перешкод щодо можливих біологічних проявів поведінки. Зрештою, вся поведінка індивіда стає тотально регламентованою, а свідомість відрізняється наповненістю вже саме культурними «схемами» руху індивіда, стандартними формами його діяльності, ціннісними установками, що в подальшому постають його культурною системою координат.

Естетична детермінованість процесів культурогенезу пов’язана з механізмом сугестії. Суггестія - специфічний другосигнальний механізм, надбудований над першосигнальною системою, що еволюційно виробився в психиці людини в процесі сумісного соціального спілкування людей. Суггестія є засобом гальмування імпульсів першосигнальної системи. З погляду Поршнева, «суггестія стає фундаментальним засобом дії людей на вчинки і поведінку інших, тобто особливою системою сигнальної регуляції поведінки. Ця нейрофізіологічна система взаємного відгальмовування і спонуки тих або інших дій передує можливості виникнення суспільних відносин і суспільства, але в той же час може розглядатися як первинний зв'язок суспільних відносин» [2, c. 415]. На думку Поршнева, людина в процесі суггестії (навіювання) інтериорізує свої реальні відносини з іншими індивідами, виступаючи як би іншим для себе самого, контролюючим, регулюючим і таким, що змінює завдяки цьому власну діяльність. Суть сугестії полягає в наданні постійної негативної індукції на першу сигнальну систему, в тому, що вона служить засобом гальмування будь-яких першосигнальних рухових і вегетативних рефлексів [2, с.171]. Сугестія – це вплив на індивіда «ззовні-всередину».

У сучасних дослідженнях суггестія розглядається як гальмуюча дія другосигнальних імпульсів на першосигнальну систему, перш за все ним є дія сили слова. Згідно цьому, слово завжди здійснює гальмівну, завжди щось заборонну роботу за допомогою психофізіологічної сили гальмування в людському мозку. Це гальмування проходить дві фази: у першій, спеціальні зони кори приймають мовні сигнали (інші також проводять їх), а в другій у високорозвинутих лобових долях ці сигнали втілюються в гальмування всякої іншої активності, окрім заданої по каналах мови і свідомості [1]. Суггестія в даному випадку володіє примусовою силою, зобов'язуючи нас зрозуміти сказане як незбориму необхідність. Проте, ще до здібності вербального спілкування силою суггестії дії володіє і образ дії, імітатівно повторюваний в процесі колективної діяльності. Суггестією, таким чином, є той єдиний канал, що залишився в процесі гальмування певних видів діяльності, по якому діяльність може і повинна здійснюватися.

Повторення, що вселяється в процесі імітації, підсилює ефект навіювання. Традиція, звичай, культ, ритуал, всяке заучування правил та текстів, церемонії, стереотипи, вираження емоцій - все це естетично-дієвий спосіб викорінювання варіатівних і всякого роду інноваційних форм прояву соціально-невиправданої, недоцільної для общини поведінки.

З огляду на вищесказане можна зробити такі висновки:

- культурогенез – це суспільно-історичний перехід до соціально обумовленої діяльності через заперечення біологічних законів, набуття біологічними інстинктами соціальних форм їх перетворення, та здійснення на основі цього спільної діяльності людей по продукуванню, трансляції і передачі з покоління в покоління історично обумовлених соціальних ціннісно-смислових форм свідомості;

- важливим естетичним чинником процесів культурогенезу є сугестія;

- сугестія – це навіювання за посередництво чуттєво-практичного образу дії єдино необхідного шляху діяльності через гальмування всіх інших видів діяльності, що в процесі співпраці виявилися недоцільними та суспільно-невиправданими.

Література:

1.     Б. Ф. Поршнев Контрсуггестия и история (Элементарное социально-психологическое явление и его трансформации в развитии человечества) / "История и психология" М.: "Мысль", 1972. С.7-35.

2.     Поршнев Б.Ф. О начале человеческой истории (Проблемы палеопсихологии) [Текст] : / Поршнев Б.Ф. -  М.: Мысль, 1974. - 487 с.