Право/8.Конституційне право

Ніколаєва В.С.

Київський національний економічний університет

Криворізький економічний інститут ім. Вадима Гетьмана

 

Конституційний Суд України, як гарант дотримання

Контитуції.

Ключові слова : Конституційний Суд, Конституція, суддівський корпус, конституційне проваждення, конституційний контроль, конституційна

скарга.

         Конституційний Суд України- єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції та законів України. Таке визначення  затверджує  стаття 147 Конституції України та стаття 1 Закону України “Про Конституційний Суд України” від 16 жовтня 1996 року. Ця ж стаття вказує на те, що головна мета створення Конституційного Суду України- гарантування верховенства Конституції як основного Закону держави.

Конституційний Суд в Україні з'явився після прийняття нової конституції 1996 року. Головною проблемою, з якою зіткнувся цей суд на шляху свого розвитку стало протиріччя між стратегічним курсом, що його обрало суспільство, і тими глибокими формаційними перетвореннями.

         Діяльність Конституційного Суду України,відповідно до ст. 4 Закону “Про Конституційний Суд України”, базується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повноти та всебічності розгляду справ і обґрунтованості прийнятих ним рішень.

         Нагадаємо, що Закон «Про конституційний Суд України» визначає також порядок формування суддівського корпусу, функції та повноваження, як суду взагалі,так і окремих його елементів.Особливістю порядку формування суддівського корпусу є призначення до його складу суддів Верховною Радою України, Президентом України, З'їздом суддів України по шість суддів.

         Потрібно зазначити, що до складу Конституційного Суду України входять: Голова Конституційного Суду України, наукові консультанти та помічники судді, постійні та тимчасові комісії Конституційного Суду України, секретаріат Конституційного Суду України.

         Одна з найголовніших функцій Конституційного Суду- судовий конституційний контроль, який включає в себе перевірку відповідності правових актів конституції, яка здійснюється судовими органами. За детального вивчення конституційного контролю,був зроблений наступний висновок: конституційний контроль, що здійснюється Конституційним Судом України, є вищою формою конституційного контролю. Це означає, що такий контроль носить спеціалізований, фаховий характер, а акти, прийняті Конституційним Судом України в результаті здійснення конституційного контролю, за своєю юридичною силою можуть бути умовно прирівняні до Конституції держави.

Необхідність і зміст процедури конституційного провадження випливає з правової природи Конституційного Суду як органу конституційного контролю і органу юстиції. Саме через належність Конституційного Суду до судових органів провадження в Конституційному Суді України розглядається як вид судового провадження і називається конституційним провадженням.

Існують дві форми звернення до Консти­туційного Суду, до яких належать; конституційне подання та конституційне звернення.

         Конституційне подання — це письмове клопотання до Конституційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційними, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України.

         Конституційне звернення- це письмове клопотання до Конституційного Суду про необхідність офіційного тлума­чення Конституції та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина, а також прав юридичної особи.

         Закон визначає порядок провадження у справах у Кон­ституційному Суді України(порядок відкриття провадження у справі; утворення у складі Конституційного Суду колегії суддів та їх повноваження; порядок проведення засідань Кон­ституційного Суду, а також пленарних засідань), а також порядок винесення рішень Конституційним Судом України.

Вивчаючи Конституційний Суд України неможливо не торкнутися  проблеми заснування інституту конституційної скарги, як форми звернення до Конституційного Суду, яка є досить актуальною для нашої країни на сьогодні. Йдеться про абстрактне,факультативне надання громадянам права звертатися до Суду для захисту своїх прав лише з питань офіційного тлумачення Конституції та законів України. Підстави для їх звер­нення обмежені певними умова­ми. Разом з цим на сьогодні склалась така ситуація, що основною функцією Консти­туційного Суду України є врегулювання конфліктів між Президентом України і парламентом, а захисту основних прав громадян приділяється набагато менше уваги. Хоча саме громадян слід вважати головними гарантами. конституційних цінностей у державі.

 

Література:

1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України.-1996.

№ 30. –Cт 141.

2. Закон України "Про Конституційний Суд України" № 422/96 від 16 жовтня

1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996 р. - № 49. - Ст. 272

3 Конституційний Суд України – Режим доступу до статтї:

http://studentam.net.ua/content/view/5922/

4. Фрицький О.Ф.Конституційне право України: Підручник/О.Ф Фрицький.

К:Юрінком Інтер.- 2003 - 536 с.