Сегидін І.М.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

Науковий керівник: Сокровольська Н.Я.

Бюджетна реформа та шляхи удосконалення бюджетної системи України

Для України, як для молодої держави, дуже важливим для розвитку є реформування. Реформи проводяться в багатьох напрямках, зокрема, адміністративна, податкова, судова і звісно бюджетна реформа. Для входження нашої держави в європейські стандарти ведення економіки потрібно враховувати рекомендації економічно розвинених країн та враховувати показники, що рекомендуються ними.

Тому, дуже багато праць українських науковців пре свячено саме бюджетній реформі, зокрема таких вчених: Чухно А.А., Федосов В.М., Бабич Т.С., Скрипник А.В., Паянюк Т.М., Петкова Л.О., Задувайло Л.М., Пасічник Ю.В., Марковський А.І., Кульчицький М., Демків О.І та інші.

Актуальність теми дослідження в тому, що бюджетна реформа є одним з основних заходів, які потрібно провести на шляху входження України в Європейський Союз.

Для врегулювання бюджетних проблем суб’єктами законодавчої ініціативи пропонувалося безліч законопроектів, з 2001 року їх налічується близько 90. Проте переважна більшість цих законопроектів були фрагментарними, націлених на вирішення вузько спрямованих питань, не враховували змін у законодавстві, реалій соціально – економічного розвитку країни та її територій та не були орієнтовані на перегляд засад і основ бюджетного процесу відповідно до передового світового досвіду. З огляду на необхідність продовження бюджетної реформи та унормування на постійній основі в бюджетному кодексі ряду положень бюджетного законодавства за ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України  було створено робочу групу та розпочато роботу над підготовкою системних змін до Бюджетного кодексу України [1,52]. Таким чином, прийнятий закон втілив у собі бачення сучасного розвитку бюджетної системи всіх гілок влади та фахівців інших інституцій, передбачив врегулювання найактуальніших бюджетних проблем [5,27].

Нова редакція Бюджетного кодексу створює передумови для підвищення якості управління бюджетними коштами, забезпечення результативності,  ефективності і прозорості використання бюджетних коштів, удосконалення бюджетної системи на всіх рівнях, забезпечення її інвестиційної привабливості та стабільності. Розглянемо основні моменти бюджетної реформи:

        забороняється відкриття позабюджетних рахунків стосовно бюджетних коштів органами влади та іншими бюджетними установами;

        встановлюється вимога щодо обліку бюджетних зобов’язань за визначеними законодавством субсидіями, допомогами, пільгами незалежно від обсягів бюджетних призначень, передбачених на ці потреби;

        розширення основних функцій головних розпорядників бюджетних коштів у частині розробки плану діяльності на два наступних бюджетних періоди, складання паспортів бюджетних програм та звітів  про їх виконання, представлення головними розпорядниками результатів виконання бюджетних програм на пленарному засіданні Верховної ради України  при розгляді річного звіту про виконання державного бюджету;

        міністру фінансів України дозволяється розміщувати тимчасово вільні кошти  відповідного бюджету на депозитних рахунках чи шляхом придбання цінних паперів із подальшим їх поверненням до кінця бюджетного року;

        об’єднання коштів місцевих бюджетів для виконання спільних проектів;

        до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що зараховується до відповідних бюджетів місцевого самоврядування; збір за забруднення навколишнього природного середовища;

        термін розгляду проекту закону України про державний бюджет України  до двох читань замість існуючих трьох [3,48].

Виділимо наступні шляхи вдосконалення бюджетної системи України:

1.     Завершення податкової реформи і прийняття Податкового кодексу, що забезпечить формування прогнозованої, раціональної податкової політики, сприятиме економічному зростанню, створить єдине правове поле для діяльності суб’єктів господарювання та поліпшить якість планування доходів до бюджету [2,69].

2.     Впорядкування системи діючих податкових пільг та вирівнювання податкового навантаження за видами економічної діяльності.

3.     Запровадження повноцінного середньострокового бюджетного планування в розрізі головних розпорядників бюджетних коштів і бюджетних програм на рівні державного та місцевого бюджетів, як результат затвердження трирічних бюджетів, що буде реальним кроком до підвищення ефективності видатків бюджету та якості бюджетної політики в цілому.

4.     Повномасштабне застосування програмно – цільового методу при плануванні і виконанні бюджетів всіх рівнів, а також практичне застосування оцінки ефективності бюджетних програм та системи звітування про виконання програми.

5.     Застосування єдиних підходів до управління державними коштами в частині коштів загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування.

6.     Реформа галузі охорони здоров’я, особливо в частині обов’язкового медичного страхування.

7.     Перегляд бюджетних правил стосовно здійснення видатків бюджету відповідно до розподілу бюджетних асигнувань за періодами бюджетного року згідно з бюджетною класифікацією з розширенням повноважень розпорядника бюджетних коштів одночасно з посиленням його відповідальності.

8.     Встановлення чітких, прозорих вимог щодо проведення капітальних інвестицій за рахунок бюджетних коштів та надання державної фінансової підтримки суб’єктам підприємницької діяльності на інвестиційний розвиток.

9.     Розвиток внутрішнього ринку цінних паперів із метою мінімізації боргових ризиків та оптимізації співвідношення обсягів внутрішнього і зовнішнього боргу [4,7].

Отже, завдяки прийняттю нової редакції Бюджетного кодексу України створено стимули  передумови для підвищення якості управління бюджетними коштами, демократизації та децентралізації  бюджетного процесу, а також проведення реформ в інших сферах суспільства. Водночас зазначимо, що вже сьогодні існує повне розуміння необхідності подальшого поступального розвитку бюджетної системи України з метою її гармонізації  з міжнародними та європейськими стандартами управління бюджетними коштами та наближення практики національного бюджетування до передового зарубіжного досвіду.

 

Література:

1.           Демків О.І. Напрями поглиблення бюджетної реформи в Україні // Фінанси України – 2009 – № 3 – с. 46-55.

2.           Пасічник Ю.В. Вплив чинників бюджетної системи на економічне зростання в Україні // Формування ринкових відносин в Україні . – 2007. – № 6. – с. 65-70.

3.           Петкова Л.О., Задувайло Л.М. Удосконалення системи міжбюджетних відносин у контексті адміністративно – територіальної реформи // Фінанси України. – 2007. – № 9. – с.48 – 49.

4.           Федосов В.М., Бабич Т.С. Суть і проблематика бюджетування: українські реалії. // Фінанси України. – 2008.  – №  1.- с. 3-23.

5.           Чухно А.А.  Державний бюджет і ефективність економіки. // Наукові праці НДФІ. – 2007. – № 2. – с. 26-32