Экономические науки/4. Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Чєчєнєва Е.Р.

к.е.н Заглада Р.Ю.

Автомобільно-дорожній інститут Державного вищого навчального закладу «Донецький національний технічний університет», Україна

Досвід країн з розвинутою ринковою економікою в організації діяльності інститутів спільного інвестування

 

В країнах з розвинутою ринковою економікою інститути спільного інвестування (ІСІ), поряд з недержавними пенсійними фондами та страховими  компаніями, є одними з найбільш ефективних інструментів акумуляції інвестиційних ресурсів. Розвиток індустрії спільного інвестування становить один із стимулів для розвитку фондового ринку, а саме це є обов’язковою умовою залучення капіталу в національну економіку.

Дослідження діяльності інвестиційних фондів та інвестиційних компаній має  важливе наукове значення та може бути корисним, зокрема, в справі державно-правового та інституційно-правового регулювання цієї області відносин.

Практичні, теоретичні та методологічні аспекти організації та функціонування ІСІ на ринку цінних паперів досліджуються в роботах багатьох вітчизняних та закордонних вчених-економістів. В першу чергу, в роботах Г.Андрощука, Є. Задорожного, В.Новікова, А. Поручника, І. Софіщенко, І. Назарчука,   Н. Кузнецової,    В. Колесника, Е. Крока,   А. Фрідмана, О. Шмелєва.  Таким чином, метою даної роботи є вивчення досвіду країн з розвинутою економікою в організації  функціонування ІСІ та розробка шляхів оптимізації діяльності інвестиційних фондів в Україні.

Перший інвестиційний фонд у світі було створено у серпні 1822 р. у Бельгії, через кілька десятиліть  у Швейцарії і Франції [1]. Як масове явище вони почали розвиватися лише після Другої світової війни, складаючи конкуренцію банкам та іншим фінансовим інститутам [2]. Найбільшого поширення інвестиційні фонди набули у Великобританії та США. В Україні класичні з точки зору їхньої природи та функцій, інвестиційні фонди почали створюватись після прийняття Закону «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»[3].

Серед європейських країн найбільш цікавим є досвід Великобританії в організації функціонування ІСІ. Це пояснюється тим, що ряд країн Східної та Центральної  Європи обрали в якості моделі створення власних ІСІ саме англійську систему спільного інвестування [4]. Також Великобританія має високу динаміку зростання фондового ринку. Так, наприклад, за останні десять років вартість активів ІСІ збільшилася більш ніж у п’ять разів [5].

У Великобританії поширені три типи регульованих інвестиційних фондів: unit trust (пайовий інвестиційний фонд (ПІФ)) – відкритий інвестиційний фонд контрактного типу; investment trust (інвестиційний траст) – акціонерне товариство – інвестиційний фонд закритого типу; інвестиційні компанії відкритого типу (open- end investment company) [1]. Ці інвестиційні фонди істотно не розрізняються за структурою активів. Головне їхнє розходження полягає в організаційно-правовій формі інвестиційних фондів.

Відмінними рисами інвестиційних  фондів як форми колективного інвестування у Великобританії є наступні риси цієї системи: інвестиційні фонди являють вдалий приклад сполучення в одній сфері небанківських керуючих компаній та великих і надійних банківських трастів; діяльність ІСІ забезпечується різними спеціалізованими фінансовими організаціями – керуючою компанією, реєстраторами, адміністратором фондів, трастами, кастодіанами, брокерами-дилерами, оцінювачами і незалежними                      аудиторами [1]. 

Широкі повноваження керуючої компанії врівноважуються зовнішнім контролем за її діяльністю в інтересах інвесторів з боку незалежного від керуючої компанії  трасту. Саме під контролем трасту знаходяться основні грошові рахунки і рахунки цінних паперів у кастодіана, на яких зберігається майно, що складає пайовий фонд. У Великобританії  кастодіанами є великі банки. Причина не тільки в тому, що клієнти більш довіряють банкам як великій і надійній фінансовій структурі, але насамперед  у тому, що тільки такий кастодіан реально може запропонувати своїм клієнтам забезпечення постачань проти платежу у відношенні активів, що складають фонд, а також конвертацію валют при угодах з активами фондів і одержанні дивідендів, виплату відсотків по грошових депозитах, оперативний переказ грошей і деякі інші операції, що відносяться до банківської діяльності.

Ідея двох грошових рахунків у схемі ПІФ Великобританії – дистриб’юторського рахунку під контролем керуючої компанії і основного грошового рахунку для інвестування в різні активи фонду під контролем       трасту – є дуже актуальною для багатьох розробників схем ПІФ в Україні.

Також заслуговує на увагу інвестиційна сфера Німеччини, специфіка економіки якої полягає в тому, що навіть ті фінансові інститути, які здійснюють інвестування на ринку цінних паперів, регулюються тим же законодавством, що й банки. Базою для функціонування інвестиційних фондів є Закон про інвестиційні компанії (KAGG) [6], згідно з яким інвестиційні компанії визнаються кредитними установами і на них поширюються всі відповідні законодавчі норми, в тому числі дія Закону про кредитні установи. Вони підлягають контролю з боку Федерального відомства по нагляду за кредитними установами [6].  Законодавство вимагає здійснення управління коштами фонду не менш як двома керуючими, діяльність яких контролюється також спостережною радою фонду, незалежним аудитором та банком – депозитарієм фонду.

У Німеччині переважають ІСІ відкритого типу. Найбільшими активами володіють фонди, які інвестують у цінні папери із сталими відсотками. Керуючі компанії в Німеччині, як правило, є дочірніми підприємствами банків, які виконують функцію депозитаріїв інвестиційних фондів. 

Німецьке і Британське законодавство про інвестиційні фонди  вимагають визначеної незалежності трасту, депозитарного банку від керуючої компанії [1,6]. При цьому депозитарному банку в Німеччині не забороняється створювати керуючу компанію інвестиційним фондом як  свою дочірню компанію. Однак не допускаються включення тих самих осіб одночасно в органи управління депозитарного банку і керуючої компанії.

Незалежність контролера (трасту, депозитарного банку, кастодіана) від керуючої компанії –  це ключова ланка в концепції ПІФ. Імовірність маніпуляцій грошима дрібних інвесторів різко скорочується, якщо вони довіряються декільком незалежним структурам (звичайно, за умови чіткого розмежування їхніх функцій і відповідальності).

У сфері контролю функції трасту у Великобританії дуже схожі з контрольними функціями депозитарного банку в Німеччині. Головна відмінність «німецької моделі контролю» полягає в тому, що вона жорсткіше, ніж контроль трасту і припускає обов’язковість попереднього узгодження більшості угод, що укладаються керуючою компанією від імені інвестиційного фонду, з депозитарним банком, а також надає право зазначеному банку відмовитися від виконання угод, що суперечать законодавству і правилам інвестиційного фонду.

Таким чином, з міжнародного досвіду в Україні було б корисним врахувати в нормативних актах стосовно ПІФ  наступні пропозиції:

описати повноваження спеціалізованого депозитарію саме як діяльність у якості трасту (чи як контрольну функцію депозитарного банку в Німеччині), тобто окремо від діяльності в якості кастодіана для грошових коштів  і цінних паперів, що складають ПІФ;

         ввести повну незалежність такого спеціалізованого депозитарію (трасту) від керуючої компанії;

передбачити можливість використання поряд з попереднім наступного контролю спеціалізованого депозитарію (трасту) за керуючою компанією.

При розробці вітчизняного законодавства заслуговують на увагу також Директиви Європейського Союзу (ЄС), які покликані сприяти розповсюдженню схем колективного інвестування в країнах ЄС за умови їх відповідності встановленим мінімальним вимогам. Останні повинні стати суттєвою частиною законодавства і нормативного регулювання держав-членів, кожна з яких має право встановлювати більш деталізовані правила та положення. Однак вони повинні відповідати мінімальним вимогам і не обмежувати конкуренцію між країнами-учасниками.

         Аналіз світового досвіду функціонування ринку спільного інвестування свідчить, що ІСІ відіграють суттєву роль у процесі інвестування коштів населення в економіку (таблиця 1). В країнах Західної Європи та США в інвестиційних фондах зосереджено більше 10% ВВП [7]. В країнах Східної Європи цей показник нижче, однак на достатньому рівні.

Таблиця 1

Вартість чистих активів (ВЧА) ІСІ та депозитів фізичних осіб

різних країн світу станом на 01.01.09 р. [7]

Країни

ВЧА у відсотках до ВВП

Депозити у відсотках до ВВП

Відношення ВЧА інвестиційних фондів до банківських депозитів фізичних осіб , %

США

71,500

47,6

150,230

Великобританія

64,000

49,8

119,318

Франція

63,900

54,0

118,280

Німеччина

10,600

27,2

38,880

Російська Федерація

1,100

11,9

9,030

Україна

0,012

17,5

0,066

 

Крім того, в деяких країнах ІСІ є головним інструментом інвестування заощаджень  населення (табл.1). Однак в Україні станом на 01.01.09 р. ВЧА інвестиційних фондів складала лише 0,066% від суми депозитів, при цьому сума коштів на банківських депозитах була більшою за ВЧА ІСІ у 1511 разів [7]. На деяких «молодих» ринках Європи, наприклад у Португалії та Іспанії, був зареєстрований більш як 40-відсотковий темп річного зростання ВЧА інвестиційних фондів. Майже 25 % французьких сімей володіють акціями інвестиційних фондів [7]. Слід зазначити, що у Франції найпоширенішою формою організації спільного інвестування є корпоративні інвестиційні фонди відкритого типу, що мають назву інвестиційних компаній зі змінним капіталом (SICAV) [2]. 

Досвід розглянутих країн є важливим  для побудови діючої системи ІСІ в Україні. Дуже перспективними можуть виявитися ПІФ, активи яких складені у відповідності зі структурою загальновизнаних закордонних фондових індексів.

Держава, в якій створено належні умови для діяльності інвестиційних фондів, в їх особі має ефективний механізм для розвитку ринку цінних паперів. Створення ефективної системи  спільного інвестування та сприятливого інвестиційного клімату в країні вимагає вирішення ряду питань, проведення певних заходів. З огляду на міжнародний досвід, до основних заходів, спрямованих на розкриття та посилення інвестиційного потенціалу ІСІ в Україні слід віднести наступні:

приведення законодавства, що регулює діяльність ІСІ, до вимог європейського законодавства;

забезпечення державної підтримки діючих та новостворюваних ІСІ, насамперед у галузі запровадження максимально пільгової системи їх оподаткування;

         створення механізмів гарантування прав учасників ІСІ;

посилення контролю за емітентами з метою підвищення якості активів;

розширення інструментів інвестування, доступних для ІСІ, зокрема, впровадження похідних цінних паперів;

спрощення процедури оформлення придбання цінних паперів ІСІ;

стимулювання індивідуальних інвесторів до участі в інвестиційному фонді.

Практика може підказати й інші шляхи вирішення зазначених проблем у процесі прийняття інвестиційними компаніями конкретних заходів для організації ринку спільного інвестування.

Література:

 

1. Васильев Г. А., Каменева Н. Г. Организация фондового рынка в Западной Европе. – М.: Экономическое образование, 2003. 324 с.

2. Кузнєцова Н. С., Назарчук I. Р. Ринок цінних паперів в Україні: правові основи формування та функціонування. – К.: Юрінком Інтер, 2005. – 128 с.

3. Закон України «Про інститути спільного інвестування (пайові та                       корпоративні інвестиційні фонди)» від 15.03.2001 №229 – ІІІ //  http://www.zakon.rada.gov.ua/.

4.  Шелудько В.М. Фінансовий ринок: Навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і   доп. – К.: Знання-Пресс, 2003. – 535 с.

5. http://www.banker.com.ua/ – Український банківський портал.

6. Шмелев О.Б. Паевые фонды Германии // Рынок ценных бумаг. –  2003.–      №7. – С.15-18.

7. http://www. investika.ru/Информационно-аналитическое бюро «Инвестика».

8. http://www.uaib.com.ua/ – Сайт Української асоціації інвестиційного бізнесу.