Лукаш А.П.

Науковий керівник: Романюк О.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені  Михайла Туган-Барановського

 

ЗНАЧЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ПОСЛУГ ДЛЯ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

 

Протягом останніх десятиліть значення послуг для світової економіки постійно зростало, а важливість товарів неухильно знижувалася. Послуги сьогодні створюють 70% сукупного виробництва і робочих місць в країнах, що входять в Організацію економічною співробітництва і розвитку, і формують близько 75% ВВП США. Цілком природно, що компанії знаходяться в постійному пошуку кращого сервісу, незалежно від гою, зайняті вони у сфері послуг або виробничому секторі.

Проте більшість мір, направлених на поліпшення послуг, як правило, обмежені певним видом видачі, яку вони здатні провести. І дуже рідко компанії вдасться запропонувати сервіс, здатний або сформувати абсолютно повий ринок, або таким чином реформувати що існує, щоб отримувати непередбачений прибуток протягом тривалою періоду часу.

Інноваційний підхід Enterprise створив повий ринок в області прокату автомобілів. А компанія FedEx свого часу перевизначила ринок доставки листів і посилок.  Обидві компанії являють собою приклади інноваційного сервісу, що

створює нові ринки і кардинальним чином що міняє поведінку споживачів і конкурентів.

При   цьому   ринкостворюючі  інновації  несуть  в  собі  набагато  більший потенціал, чим імітація дій конкурентів або поліпшення існуючих сервісів.

Інноваційні послуги істотно відрізняються від інноваційних продуктів. По-перше, для трудомістких, інтерактивних сервісів їх реальні провайдери - це персонал компанії. Люди стають частиною досвіду споживачів і, відповідно, частиною самої інновації. По-друге, як правило, надання послуг вимагає фізичної присутності споживача, створюючи тим самим необхідність в місцевій «децентралізації» виробничих майданчиків. Нарешті, по-третє, творцям інноваційних послуг не обов'язково володіти відчутним продуктом, щоб підтримувати свій бренд.

Протягом останнього року проводилися дослідження інноваційних послуг і була розроблена матриця, яка виділяє різні стратегічні підходи до інноваційного сервісу, що формує нові ринки. Дослідження допомогло краще зрозуміти, чим інноваційний сервіс відрізняються від інноваційних продуктів, і визначити основні чинники успіху в створенні сервісних інновацій.

Інноваційні послуги, що створюють нові ринки, відрізняються один від одного по двох основних критеріях: за типом вигоди або користі (benefit), яку вони приносять споживачеві, і по рівню «відособленості» (separability) послуги. У першому випадку бізнес породжує інновації шляхом пропозиції нової значущої послуги або нового способу її надання. Другий критерій стосується того, чи повинна послуга бути проведена і надана в один і той же час. Річ у тому, що сучасні технології перетворили сервіси, в яких раніше виробництво було невіддільно від споживання, в послуги, якими можна скористатися у будь-який час і в будь-якому місці. Комбінації обох напрямів формують матрицю (рис. 1), яка може допомогти зрозуміти, що підходить безпосередньо їх компаніям і в яких напрямках їм варто шукати інновації.

 

 

Гнучкі

рішення

 

 

Керована

      зручність

 

 

Зростання

 комфорту

 

 

Поважний

підхід

 

Подпись: не виділяється  виділяється

Двойная стрелка вверх/вниз: тип послуги                        

 

 

 

 

 



  

                                        

Подпись:            нова послуга              новий спосіб
                  
                          

       

Двойная стрелка влево/вправо: тип вигоди
 



                         

                      

 

                           Рис. 1 Матриця інноваційних послуг

 

Зона 1. Гнучкі рішення. Тут мова йде про інноваційні сервіси, додаткова вигода яких для споживача полягає в самій суті послуги і які можуть бути спожиті незалежно від місця і часу свого виробництва. Приклад цього виду інновацій - СNN - належна Time Warner  телевізійна мережа, яка першою в світі почала транслювати свіжі новини 24 години в добу по всьому світу. А інтернет-аукціон, де покупці і продавці можуть укладати операції вдень і вночі, в будні і вихідні, створив перший безперервний торговий майданчик.

Зона 2. Керована зручність. Це інновації, які створюють ринки за рахунок користі, витікаючої із способу надання послуги. Як і у попередньому випадку, споживачі можуть відчути вигоди від цього сервісу в будь-якому місці і будь-який час.

Зона 3. Зростання комфорту. В даному випадку автори наводять приклади інноваційних послуг, споживаних в тому ж місці і в той же час, в яких вони проводяться. Додаткова вигода цих інновацій має  пряме відношення до емоційного або фізичного комфорту споживача.

Зона 4. Поважний підхід. Тут представлені інноваційні послуги, користь яких полягає в способі їх падання, а виробництво і споживання невідокремно один від одного. Компанії які формують нові ринки в цій сфері, демонструють пошану до часу і фізичної присутності споживачів, що користуються їх послугами.