Войтюшенко Н. Н., Яноля Г. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла

Туган-барановського

Інформаційна система – необхідна складова ефективного функціонування підприємства

 

Перехід від індустріального суспільства до інформаційного, у якому інформація стала  важливим ресурсом підприємства – характерна особливість нашого суспільства.

Для того, щоб господарська діяльність фірми в умовах ринкової економіки була ефективною необхідне швидке прийняття рішень, для чого потрібно володіти достатнім обсягом інформації. Інформація повинна бути актуальною, достовірною та вичерпною. Для ефективного створення, обміну та використання інформації на підприємстві створюється інформаційна служба.

Чимало вітчизняних і зарубіжних авторів звертали  увагу на дану тему. Серед них Кунєгіна С. В., Гараніна М. В., Титоренков [3, с.15].

Основною метою даної статті є оцінка необхідності запровадження інформаційних систем для ефективної роботи підприємства та основні вимоги до них.

На підприємстві зазвичай інформаційна служба не виділяється у окремий підрозділ. Для поєднання окремих підрозділів підприємства в єдине ціле і забезпечення ефективної господарської діяльності на підприємстві створюється цілісна інформаційна система. Саме за її допомогою  відбувається обмін інформацією на підприємстві: інформація про роботу кожного підрозділу та про зовнішні зміни фіксується, аналізується, узагальнюється і використовується в процесі прийняття рішень, які, в свою чергу, доводяться до осіб, на яких покладено їх виконання.

Інформаційна система – це сукупність інформації, апаратно-програмних і технологічних засобів, засобів телекомунікації, баз даних, методів та процедур обробки даних, персоналу управління, які реалізують функції збирання, передавання, обробки і накопичування інформації для підготовки і прийняття ефективних управлінських рішень [1, с.117].

В інформаційній системі розв’язується комплекс задач, реалізація яких на базі використання сучасних методів управління, застосування економіко-математичних методів і моделей, комплексу технічних засобів та інформаційних технологій забезпечує автоматизацію виконання функцій і процедур управління.

З ростом масштабів діяльності та збільшенням штату співробітників менеджерам організацій часто доводиться замислюватися над забезпеченням якісного інформаційного обслуговування. Це зумовлює необхідність детального аналізу вимог до інформаційної системи, проектування баз даних, вибору програмних та технічних засобів, створення та заповнення баз даних, розробки прикладних програм, а також модифікації та адаптації інформаційної системи.

Інформація – найважливіший стратегічний ресурс підприємства. Відсутність необхідної інформації породжує невизначеність. Бізнес на певному етапі свого розвитку стає не достатньо керованим. При нестачі необхідної інформації в зручні формі виявляється надлишок інформації, що надходить із різних підсистем і яку важко зіставляти. Крім того, нерідко відсутнє стратегічне планування з ефективним контролем [2, с.35].

Головними критеріями в оцінці інформаційних систем стали достовірність, своєчасність, повнота та корисність інформації для прийняття рішень. Крім цього, для визначення ефективності внутрішньої системи управління в багатьох організаціях для обліку і звітності почав використовуватися новий показник, який показує відношення отриманого прибутку до затрат на технічні засоби і забезпечення функціонування внутрішньої системи інформації.

Інформаційна система підприємства повинна володіти наступними властивостями:

- збереження інвестицій –мінімізувати витрати на введення інформаційної системи.

- надійність – передбачає гарантування збереження і доступність даних при будь-яких технічних несправностях і забезпечення ефективного захисту даних від несанкціонованого доступу;

- можливість росту – масштабованість, можливість розширення;

- ступінь автоматизації різних видів діяльності – повнота автоматизації всіх видів діяльності, а не лише бухгалтерії;

- можливість інтеграції з електронним документообігом – реалізація функції документообігу в системі чи можливість інтеграції із зовнішньою системою документообігу[3, с.16].

Використання інформаційних технологій для управління підприємством робить будь-яку компанію більш конкурентноздатної за рахунок підвищення її керованості й адаптованості до змін ринкової кон’юнктури.

Для ефективного функціонування підприємства необхідно створити інформаційну систему, яка б була здатна протягом тривалого часу задовольняти потреби підприємства. Лише великі підприємства можуть дозволити собі включати до штату фахівців, які будуть в змозі розробити та обслуговувати інформаційну систему, яка найповніше відповідатиме потребам підприємства. Тому для середніх та малих підприємств доцільніше створювати інформаційну систему на базі вже існуючих програм, різноманітність яких здатна задовольнити потреби таких підприємств.

 

Література:

1. Сытник В.Ф., Срока Х., Еремина Н.В. Компьютеризация информационных процессов на  промышленных предприятиях[Текст]. – К.: Катовице: Техника: Экономическая академия им. К. Адамецкого, 2007. – 215 c.

2. Гаранина М.В., Журавлев С.В. Системы и сети передачи информации[Текст]– М.: Экзамен, 2008. – 336 с.

3. Тришанков Л.В. Записки руководителю, который думает компьютеризировать свой бизнес[Текст] // Економика и прогнозирование. – 2005. – №5.