Педагогічні науки/5. Сучасні методи викладання

 

Погорєлова Л.В.

Українська інженерно-педагогічна академія

 

Засоби евристичного навчання технології виробництва продукції громадського харчування

 

Засоби навчання поряд з метою, змістом, формами та методами навчання є одним із головних компонентів методичної системи.

Під засобами навчання розуміються об’єкти деякої природи, які формують навчальне середовище і застосовуються викладачем та студентами в процесі навчальної діяльності [1].

Класифікація засобів навчання у педагогіці розглядається в залежності від тих ознак, що покладені в її основу.  

У евристичному навчанні технології виробництва продукції громадського харчування основною діяльністю і викладача і студента є навчально-пізнавальна евристична діяльність, тому поряд з традиційними засобами навчання ми маємо можливість застосувати евристичні засоби в процесі організації і управлінні такої діяльності.

За класифікацією Назарової Т.С організація та управління сучасним навчальним процесом проводиться: за складом об’єктів, за відношенням до джерел появлення, за складністю, за способом застосування, за особливостями будови,  за характером впливу, за носієм інформації, за рівнем змісту освіти, за відношенням до технологічного процесу [2]. Під час вивчення технології виробництва продукції громадського харчування ми маємо можливість застосовувати засоби навчання за даною найбільш повною класифікацією: матеріальні (приміщення, обладнання, меблі, комп’ютери, розклад занять) й ідеальні (образні уявлення, моделі, мисленнєві експерименти); штучні (прибори, картини, підручники)  й природні (натуральні об’єкти, препарати); прості (зразки, муляжі, моделі, картки) й складні (відеомагнітофони, комп’ютерні мережі) ; динамічні (відео) й статичні; плоскі (картки), об’ємні (муляжі), віртуальні (мультимедійні програми); візуальні (діаграми, демонстраційні прибори), аудіальні (магнітофони, радіо), аудіовізуальні (телебачення, відеофільми); паперові (підручники) , магнітооптичні (фільми), електронні (комп’ютерні програми), лазерні (СD-Rom, DVD); засоби на рівні уроку (текстовий матеріал), на рівні предмету (підручники), на рівні всього процесу навчання (навчальні кабінети); традиційні (наочні посібники, бібліотеки), сучасні (засоби масової інформації, мультимедійні засоби навчання, комп’ютери), перспективні (вебсайти, локальні та глобальні комп’ютерні мережі).

Дидактична мета засобів евристичного навчання: зменшення витрат часу; передача необхідної для навчання нової інформації; розглядання об’єкта або явища, які вивчаються, по частинам і в цілому, й спрямовані на «відкриття» їх властивостей; забезпечення евристичної діяльності студентів та викладача.

Функції засобів евристичного навчання багатогранні: виховні, розвивальні, навчальні, спрямовані на «відкриття», корегуючі, контролюючі. За допомогою відповідних засобів навчання можна розкрити зміст та властивості нових понять,  продемонструвати різні підходи до розв’язання технологічних завдань, сформувати евристичні уміння та здійснити управління різними видами навчально-пізнавальної, в тому числі й евристичною діяльністю студентів, підвищити та підтримати інтерес до вивчення предмету.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Шишкіна М.П. Засоби навчання: проблеми термінології / М.П. Шишкіна// Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. / Кол. авт. – К,: ІЗМН, 1998. – Вип.14. – С. 205-208

2. Назарова Т.С. Средства обучения /Т.С. Назарова// Российская педагогическая энциклопедия: Т.2; Гл. ред. В.В Давыдов. – М.: БРЭ, 1993. – С.137