Право/13. Международное право

К. ю. н. Романюк О. І., Кольцова Ю.С.

Донецькій національний університет економіки і торгівлі імені                   Михаїла Туган-Барановського, Україна

АДАПТАЦІЯ УКРАЇНСЬКОГО ЗАКОНОДАВСТВА ДО ЗАКОНОДАВСТВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

 

           Інтеграція України до Європейських Співтовариств вимагає постійного пошуку шляхів для встановлення та зміцнення економічних та політичних зв'язків із ЄС. Серед основних умов зближення України з Європейським Союзом, поглиблення спів­праці, поступової інтеграції  України у ЄС було визначено адаптацію національної правової системи до європейської через гармонізацію зако­нодавства України з європейським, основним джерелом якого є законодавство ЄС.

Розвиток українського законодавства в умовах євроінтеграції не може залишити бай­дужими ні юристів-практиків, ні вчену спільноту. Тому нині цій темі присвячено велику кількість наукових праць, зокрема: Д. Луценка, Т. Качки, Н. Железняка, І. Куровської, Р. Хорольського, В. Муравйова, В. Денисова, В. Опришка та ін.

Згідно з установчими договорами Євросоюзу, гармонізація його права з національними правовими системами досягається шляхом добровільної відмови держав-членів від частини своїх повноважень пов'язаних з економічною та правовою діяльністю.          

 З метою реалізації цього стратегічного курсу забезпечення всебічного входження в європейський політичний, економічний і правовий простір президент України підписав Закон України «Про загальнонаціональну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу»  від 18 березня 2004 року №1629-IV. Крім того, Мінистерство юстиції України створює робочу групу з планування заходів для реалізації інструмента  TAIEX. Про це наголошується в наказі Мінистерства від 24 березня 2008 року.

Робоча група буде проводити засідання не менше двох разів на рік з метою  визначення заходів спрямованих на адаптацію законодавства України до законодавства ЄС, які потребують заохочення допомоги ЄС в рамках інструменту TAIEX.

            На державний департамент з питань адаптації законодавства покладені такі функції:

-         забеспечувати методичну підтримку структурних підрозділів Мінистерства юстиції з підготовки пропозицій з реалізації інструмента TAIEX;

-         Методичну підтримку структурних підрозділів Мінистерства юстиції позаходах з реалізації інструмента TAIEX;

-         Надавати в установленому порядку узагальнені пропозиції по заходах Главдержслужбі

        При всій необхідності та важливості гармонізації законодавства України до законодавства ЄС виникає низка проблем, від вирішення яких значною мірою залежить ефективність зазначеного процесу в цілому. Серед проблем - наявність великого масиву за­конодавства ЄС по кожній з галузей, щодо якої передбачене зближення нормативно-правових джерел, складності у виборі тих джерел ЄС, до яких необхідно, у першу чергу, адаптувати кодекси та закони. Проблемою є й фактична відсутність перекладів актів законодавства на українську мову, низький рівень мовної підготовки та знань у галузі європейського права тих осіб, які займаються законотворчою роботою, тих на кого покладається реалізація та догляд за дотриманням законодавства.

Для вирішення даних проблем необхідно оптимізувати існуючий механізм адап­тації законодавства України до законодавства ЄС; здійснювати проведення належної профе­сійної підготовки фахівців, які мають безпосередньо забезпечувати процес зближення законо­давства; кодифікувати законодавство у тих галузях, правове забезпечення яких має бути адап­товане до правового забезпечення ЄС; систематизувати по галузях, що вимагають зближення, перекладені українською мовою директиви та інші акти ЄС, європейські правила, стандарти та нормативи, які мають бути імплементовані до законодавства України.

Для того, щоб проаналізувати стан гармонізації українського законодавства з європейським необхідно розглянути розвиток правового регулювання кожної з пріоритетних сфер.

Базовим нормативним актом, що регулює сферу митного права, є Митний кодекс України. Це нормативний акт нового покоління, що його розробляли з урахуванням права ЄС у цій сфері, а також принципів та норм СОТ. Варто підкрес­лити, що не в усіх інститутах митного права вдалося досягти належного рівня адаптації. Зок­рема, це стосується митної оцінки та визначення країни походження. В зв'язку з цим у 2006 р. проводилися роботи щодо внесення змін до Митного кодексу з метою усунення су­перечностей відповідно до права ЄС.

Відносини у сфері фінансових послуг регулює, окрім Цивільного кодексу України, низка законів. Зокрема, закони України "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про державне регу­лювання ринку цінних паперів", "Про національну депозитарну систему" в сфері цінних па­перів та фондового ринку; «Про страхування» та "Про цивільно-правову відповідальність власників транспортних засобів" у сфері страхування; "Про банки та банківську діяльність" - у сфері банківської справи. Аналіз відповідності української нормативної бази в цій сфері аcquis ЄС засвідчує її відповідність принципам права ЄС.

Щодо сфери страхування, то Угода про партнерство та співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами членами забезпечила створення режиму, завдяки якому страхові компанії, які інкорпоровані в одній із держав-членів ЄС, мають мож­ливість надавати свої послуги в Україні.

Низка проблем існує в сфері регулювання процедури банкрутства. Передусім це пов'язано з забороною відкривати процедуру банкрутства щодо гірничих підприємств, а також зберігає чинність мора­торій на примусову реалізацію майна державних підприємств та товариств. На сьогоднішній день триває робота з усунення в належний спосіб цих обмежень.

Роботи з адаптації податкового права України до аcquis ЄС ведуться передусім у рам­ках розробки Податкового кодексу України. Однак ухвалення цього акту щоразу відклада­ється.

Велику роботу з адаптації до ЄС проведено в сфері інтелектуальної власності. У 2005 р. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України переглянув основні нормативні акти в цій сфері.

Правові механізми захисту прав споживачів в Україні лише частково відповідають законам ЄС. Закон України "Про захист прав споживачів" потребує суттєвого оновлення та перегляду з метою приведення відповідно до права ЄС.

Сфера регулювання транспорту в Україні, попри те, що нормативна база є добре роз­робленою та всеохоплюючою, потребує істотного реформування з метою приведення його відповідно до аcquis ЄС. Передусім це стосується лібералізації транспортних ринків; потребують перегляду питання надання транспортних послуг, зокрема тарифна політика, питання захисту довкілля та прав споживачів у транспортній сфері.

У сфері стандартизації головними нормативними актами є закони України "Про стан­дартизацію", "Про підтвердження відповідності","Про акредитацію органів з оцінки відпо­відності" та ін. Крім того, на основі директивних та настановних документів міжнародних організацій із стандартизації розроблено основні та організаційно-методичні стандарти, які об'єднано в комплекс "Національна стандартизація" (13 документів).

Отже, орієнтуючись на досвід у сфері нормотворчої діяльності країн-членів Європейського Союзу, необхідно максимально визначити та реалізувати правові норми та принципи! національної правової системи з урахуванням норм і принципів європейського права.

Відповідно до стратегії інтеграції, адаптація законодавства України до законодавства ЄС полягає у зближенні національного законодавства із сучасною європейською системою права, що забезпечить розвиток політичної, підприємницької, соціальної, культурної актив­ності громадян України, економічний розвиток держави у рамках ЄС і сприятиме поступо­вому зростанню добробуту громадян, приведенню його до рівня, що склався у державах-членах ЄС.

 

Бібліографічний список

1.   Борисова Т. М. Адаптація українського законодавства до законодавства ЄС, Зовнішня торгівля: право та економіка.-2007.- №4.- С 36-38

2. Рогожин  І. Адаптація по українськи [Електронний ресурс]. – Режим доступа:http//soderkoping/org.ua

3. Украина осуществляет адаптацию законодательства к законодательству ЕС [Електронний ресурс]. – Режим доступа: www.minjust.gov.ua

4. Адаптация украинского законодательства к законодательству ЕС[Електронний ресурс]. – Режим доступа: law.edu.ru