Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Краснопёр Ю.А., Пипа А.Ю.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского

Кадрова безпека як підсистема в системі економічної безпеки підприємства

На сучасному етапі еволюції методів управління в організаціях на перший план все чіткіше постає людина (персонал), як найголовніший інструмент провадження ефективної діяльності компанії. Персонал компанії впливає на всі аспекти життєдіяльності організації, а також невід’ємно пов'язаний з її економічною безпекою. Визначення місця і рівня впливу кадрової складової у загальній системі економічної безпеки організації потребує значних досліджень.

Дана стаття є спробою дати визначення і класифікувати складові кадрової безпеки організації.

Саме робота з персоналом визначає успіх у бізнесі й державному секторі економіки. Людський фактор перетворився в головний фактор виробництва, у зв'язку із чим усе більш активно використовується поняття “інвестиції в персонал”.

У теперішній час персоналу організації притаманний високий динамізм розвитку. Він проявляється не тільки в прискоренні процесу оновлення професійних знань, умінь і навичок, але й в неухильному підвищенні ролі професійно важливих і ділових якостей працівників. Освіта, кваліфікація і рівень розвитку професійно важливих якостей виступають сьогодні основними якісними характеристиками персоналу. Тому для збалансованого формування кадрового потенціалу необхідно створити діючу систему керування персоналом, що забезпечувала економічну безпеку підприємства.

Економічна безпека підприємства являє собою достатньо широке поняття, яке включає в себе фінансову, силову, інформаційну, технико-технологічну, правову а також кадрову безпеку, яка є одним з основних факторів економічної безпеки підприємства.

У науковій літературі питання щодо економічної безпеки підприємства, формування кадрової політики на підприємстві обговорюється доволі активно в працях В. Щелкунова, О. Ареф’євої, В. Губського, В. Пономарьова, О. Кірієнко, Т. Кузенко, А. Колосова, О. Груніної та інших.

Основною метою статті є визначення поняття «кадрова безпека», розкриття основних складових кадрової безпеки як підсистеми єдиної системи економічної безпеки підприємства.

В сучасних умовах жорсткої ринкової конкуренції дуже важливого значення набуває економічна безпека всіх суб'єктів підприємницької та інших видів діяльності. Економічна безпека фірми (підприємства, організації) — це такий стан корпоративних ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) і підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їхнє використання для стабільного функціонування та динамічного науково-технічного й соціального розвитку, запобігання внутрішнім і зовнішнім негативним впливам (загрозам).

Таким чином, серед систем економічної безпеки підприємства та управління персоналом знаходиться кадрова безпека як підсистема систем, яка гарантуватиме стабільне та максимально ефективне функціонування підприємства і високий потенціал розвитку в майбутньому.

Кадрова безпека є комбінацією складових пов’язаних між собою складними і часто завуальованими зв’язками: безпека життєдіяльності, соціально-мотиваційна безпека, професійна безпека та анти конфліктна безпека.

А як приклад, хотілося б розглянути з позиції кадрової безпеки Петровське відділення № 5405 ВАТ «Державний Ощадний банк України» м. Донецька.

Петровське відділення 5405 ВАТ «Державний ощадний банк України» м. Донецька і його підзвітні філії обслуговують населення Петровського району і м.Угледар.

Розгрупувати персонал можна за групами кадрів, що існують в організації за віком, статтю, освітою тощо, в нашому випадку розгрупуємо персонал за освітою (табл. 1).

Таблиця 1

Характеристика персоналу ОБ за освітою за 2006-2007 роки

Персонал

2006 р.

2007 р.

Відхилення, +, -

Темп зміни, %

Всього    

%

Всього

%

1. Кількість чол. з вищою освітою

25

21,7

35

33,7

+10

40

2. Кількість чол. з середньою освітою

67

58,3

47

45,2

-20

29,9

3. Кількість чол. без освіти

23

20

22

21,1

-1

4,3

Всього:

115

100

104

100

-11

9,6

 

З даних, зазначених в табл. 1 бачимо розподіл працюючих за освітою. Отже, в 2006 році переважали працюючі з середньою освітою, в 2007 році картина трошки змінилась – зросла кількість працюючих з вищою освітою, знизилась – працюючих без освіти, але спостерігається переважна кількість робітників з середньою освітою.

Тому щорічно в даному відділенні проводиться атестація з цілю вивчення і укріплення знань персоналу.

Отже, якщо повернутися до кадрової безпеки, то, щодо безпеки життєдіяльності: у Петровському ВОБ 5405 створені всі необхідні умови для комфортної роботи персоналу (в холодну пору року приміщення добре обігрівається, в теплу – робить кондиціонер), існує перерва, протягом якої робітники можуть займатися своїми особистими справами, покидати приміщення, дихати свіжим повітрям, для безпеки праці у відділенні є охорона, яка добре виконує свої обов’язки. Щодо соціально-мотиваційної безпеки: робітники впевнені в своєму робочому місці, навіть в часи сучасної фінансової кризи, вони вчасно і в повному обсязі отримують свою заробітну плату; серед працівників використовується  «посадове просування», тобто якщо працівники показують, що їх рівень знань, вмінь підвищився, то керівник переглядає їх кандидатуру на підвищення. Ще керівник щотижня скликає наради, спілкується з працівниками, вислуховує від них пропозиції, дає поради. У важливих питаннях прислуховується до точки зору підлеглих, і з усіх пропонованих варіантів вибирає найоптимальніший для кожної ситуації. Щодо професійної безпеки: існує система принципів, підходів, дій направлена на створення певних умов праці (належний рівень оплати праці, відповідна посада, добре обладнане робоче місце), використовується прогнозування структури персоналу, визначення потреби в кадрах, планування, залучення та розміщення персоналу, оцінювання результатів праці для виявлення потенціалу кожного працівника. І останнє, щодо анти конфліктної безпеки: більшість працівників банку спілкуються не тільки в відведений для роботи час, а й поза ним. У кожного з членів колективу в якийсь момент може трапитись подія в житті, так сказати не дуже очікувана і не завжди приємна, і саме в цей момент колектив може підтримати цю людину не тільки морально, а, в деяких випадках, і матеріально. Як відомо, у кожному колективі рано чи пізно можуть виникати якісь маленькі непорозуміння, і Ощадний банк не є винятком, іноді серед членів різних відділів виникають непорозуміння з приводу якихось не співставлень в роботі, розрахунках, але ці проблеми швидко вирішуються завдяки умінню знайти загальну точку зору. 

Таким чином, як висновок, можна відзначити, що в розглядаємому Петровському ВОБ 5405 м. Донецька мають місце всі складові кадрової безпеки, надані всі умови для доброго функціонування даного банку, він в повному обсязі забезпечений кадрами. Тому можна з впевненістю сказати, що даний банк знаходиться в повній економічній безпеці з огляду на його кадрову політику та безпеку.

Література:

1. Кириченко О.А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності: Навч. посіб. - 3-тє вид., перероб. і доп. - К.: Знання-Прес, 2002. - 384 с.

2. Козаченко Г.В. та інші. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення: Монографія. – К.: Лібра, 2003. – 280с.

3. Швець Н. Методи виявлення і збереження кадрової безпеки, або Як перемогти зловживання персоналу// Персонал - 2006.- №5.