Д.е.н. Дідур С.В., Кашина О.В., Мелешко М.М.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського, Україна

ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОГО ПОДАТКОВОГО КОНТРОЛЮ В УКРАЇНІ ТА ФРН

Податкові реформи в Україні, що здійснюються протягом останніх років супроводжуються кризовими явищами у сферах суспільного життя. Ці явища в українській економіці  призводять до кризи суспільного сектору, що являється причиною збільшення порушень податкового законодавства. Високі податки зумовлюють приховування підприємцями своїх реальних доходів, криміналізації виробництва, маніпуляції з готівковими та безготівковими розрахунками, завуальованість справжнього виду діяльності з метою уникнення оподаткування.

До системи органів державної податкової служби України належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.

У складі органів державної податкової служби знаходяться відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями - податкова міліція.

Структура Державної податкової адміністрації України затверджується Кабінетом Міністрів України.

До основних функцій Державної податкової адміністрації України можна віднести наступні:

-   контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі, валютні операції, порядку розрахунків із споживачами та контроль за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької діяльності;

-   проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства;

-   затвердження форми податкових розрахунків, звітів, декларацій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків;

-   розробка основних напрямів, форм і методів проведення перевірок щодо додержання податкового та валютного законодавства та інші  [1].

Податковий контроль являє собою державний контроль за дотриманням законності при нарахуванні та сплаті податків у бюджет.

Податковий контроль здійснюється службовими особами податкового органу в межах своєї компетенції за допомогою податкових перевірок; вимагання у платника податку проведення інвентаризації; обстеження будь-яких приміщень платника податку, в тому числі і житла громадян, якщо вони використовуються для отримання доходу (прибутку); одержання інформації від платника податку та третіх осіб; а також надання доручення органам Контрольно-ревізійної служби України на проведення ревізії. Податкові органи застосовують ту чи іншу форму контролю в залежності від напрямку податкового контролю [2].

Процесуальну частину планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що проводяться контролюючими органами, регулює Указ Президента України „Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності” від 23.07.98 р., №817/98 [3].

Недоліками податкового контролю є те, що чинними нормативно - правовими актами не встановлено чітких процедур організації проведення документальних перевірок платників податків. Як правило, кожний контролюючий орган самостійно розробляє правила та порядок проведення перевірок у вигляді методичних рекомендацій. Зрозуміло, що такі рекомендації є відомчими нормативними актами і необов'язкові до виконання суб'єктами підприємницької діяльності. На сьогодні на більш високому законодавчому рівні деяке врегулювання знайшли лише виїзні перевірки.

Податкові інспекції ФНР входять у фінансову систему, структура побудови якої, досить своєрідна. Вона відображає федеративну побудову держави, відносну самостійність земель: існує Федеральне міністерство фінансів і земельні міністерства фінансів. У кожній землі, крім того, існує так звана Верховна фінансова дирекція (Головне фінансове управління), підпорядкована одночасно і Федеральному, і земельному міністерствам фінансів (є і федеральним, і земельним органом). Верховній фінансовій дирекції підлеглі податкові інспекції і митні органи. У федеральному Міністерстві фінансів поряд з іншими існують управління: мита і акцизів; майна і податків з угод; фінансових взаємин між Федерацією і землями. Вони займаються і земельними податками, але вказівок землям надавати не можуть. У земельному Міністерстві фінансів існує податковий відділ з підрозділами по окремих податках. У Верховній фінансовій дирекції, що є, власне кажучи, посередницьким органом, також є відділ мита і податків на предмети споживання, що відноситься до федеральної частини дирекції, і відділ податків на майно, що відноситься до земельної частини. Існує оцінювальний відділ по оцінці майна, земельних ділянок, сільськогосподарських підприємств і угідь, що необхідно при розрахунку податку зі спадщини У податковій інспекції є фінансова каса зі штатом конфіскаторів. У великих інспекціях, існують відділи податку з юридичних осіб, слідчі і пошукові відділи. Варто відмітити, що у ФРН немає спеціальної податкової поліції, і у випадку опору залучається звичайна. В одній з інспекцій міста Кіля діє єдиний на всю землю Шлезвиг - Гольштейн відділ спадщини та подарунків. Тут існує чотири рівні державної служби, кожному з них відповідає певний ступінь освіти і номенклатура посад. Від їхньої категорії залежить і розмір заробітної плати.

Органи фінансового розшуку ФРН працюють у взаємодії з кримінальною поліцією і прокуратурою. Вони можуть проводити розслідування як по запитах останніх, так і за власною ініціативою. Співробітники фінансового розшуку приймають також участь у слідчих заходах щодо кримінальних справ, якщо вони стосуються поряд з іншими обставинами правопорушень у сфері оподатковування. У ФРН злісне ухилення від сплати податків карається позбавленням волі до 10 років. Також в цій  країні діє інститут податкових судів, що розглядають виключно позови за податковими спорами. Органи фінансового розшуку представляють собою спеціалізовані поліцейські служби, укомплектовані професіоналами високої кваліфікації, котрі використовують при проведенні розслідувань такі специфічні методи, як негласне спостереження,  опитування свідків із оточення особи, що підозрюється, перевірка поштових відправлень та прослуховування телефонних розмов.

Отже, державний податковий контроль є суттєвим елементом державного регулювання економіки і обов'язковою умовою ефективного функціонування фінансової системи та економіки країни в цілому. Податкова служба ФРН характеризуються широкою розгалуженістю системи податкового контролю, а також більш жорстким покаранням за порушення податкового законодавства. Наділення податкових служб цих країн правами і функціями правоохоронних органів, зокрема створення в їхніх рамках підрозділів фінансового розшуку, які використовують специфічні методи роботи, характерні для спецслужб, надало можливість істотно підвищити ефективність фінансового контролю в галузі оподаткування. А тісна взаємодія податкових служб з правоохоронними органами, насамперед, у частині обміну інформацією, сприяло помітнії активізації боротьби з певними видами злочинів.

Література:

1. Закон України «Про державну податкову службу в Україні». – К.: ПВКП «Укртиппроект», 1998. – С. 6.

2. Зміни та доповнення до проекту Податкового кодексу України http://www.nf.org.ua/

3. Указ Президента України „Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності від 23.07.98 р., №817/98.