Тихонченко О.С., студентка

Науковий керівник: Бедзай О.В., старш.викл.        

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

 

                Аналітичні процедури у контрольному процесі

 

Розвиток сучасної економіки, тенденції до зростання частки приватної власності, відокремлення процесів володіння і управління, і викликана цим необхідність оцінки ефективності роботи найманого управлінського персоналу та захисту інтересів власника виводять на якісно новий рівень питання організації контрольної діяльності. Організація та методика контролю є досить складним та відповідальним процесом, оскільки вимагає від суб’єкта контролю, окрім професійних знань, знання і суміжних наук. Здійснення контролю неможливе без знань бухгалтерського обліку, планування, економічного аналізу. Збереження майна власника, забезпечення ефективності і результативності контролю неможливе без використання його прогресивних форм контролю, дієвість яких забезпечується використанням прийомів та засобів економічного аналізу.

Контроль як наука в Україні, та в більшості інших країн, характеризується наявністю ґрунтовних теоретичних та практичних розробок. Внаслідок об’єктивної глибокої інтеграції економічного аналізу і контролю дослідження останнього неможливе без знання методики та теоретичних засад економічного аналізу. Теоретичні, методичні та практичні проблеми організації економічного аналізу на підприємстві досліджені в наукових працях Ф.Ф. Бутинця, І.Д. Лазаришиної, Є.В. Мних, О.А. Петрик, В.К. Савчука, В.О. Шевчука та інших.

Метою даної статті є розробка та теоретичне обґрунтування підходів щодо використання способів і прийомів економічного аналізу в контрольній діяльності, визначення ролі та місця аналітичних процедур у процесі контролю.

Аналіз і контроль тісно взаємоповязані між собою, що породжує ряд проблем теоретико-методологічного та практичного характеру, які потребують пояснення. Перша з них – ідентифікація окремими авторами економічного аналізу як складової методу контролю. Таке уявлення сформувалось на підставі широкого застосування способів і прийомів економічного аналізу для досягнення різноманітних цілей різних форм та видів контролю (ревізія, перевірка, СБЕ, аудиторські перевірки та ін.). Дослідження змістового взаємозв’язку економічного аналізу і контролю дозволяє встановити неправомірність уявлення економічного аналізу у якості складової методу контролю.

Сутність способів і прийомів економічного аналізу можна розглянути через різні форми контролю, а саме: “Економічний аналіз – система наукових прийомів, що використовуються в судово-бухгалтерській експертизі для виявлення причинних зв’язків, які обумовили конфліктні ситуації у господарських операціях і процесах, що стали об’єктами розслідування правоохоронних органів” [3, с. 378].

Контроль або будь – яка діяльність, що має контрольну спрямованість, чи то, судово-бухгалтерська експертиза, аудит чи розслідування злочинів в економічній сфері неможливо без способів і прийомів економічного аналізу. Пріоритетною як в цілях контролю, так і для самого економічного аналізу є орієнтація на дослідження причинно-наслідкових зв’язків економічних явищ і процесів. Саме це дозволяє знайти вузькі місця і визначити ділянки, які потребують контролю. Так, зміни у собівартості продукції (підвищення її матеріало- або трудомісткості) можуть бути результатом дії багатьох факторів (інфляція, дії або зміна постачальників, соціальна політика уряду тощо). Водночас різке, необґрунтоване збільшення витрат, невідповідність їх доходам, відсутність явних економічних причин та відповідних пояснень потребують детальної уваги контролера (аудитора, експерта, ревізора).

Цільовим спрямуванням дослідження використання способів і прийомів економічного аналізу в контролі є формування єдиних теоретичних положень та розробка універсальних рекомендацій щодо використання аналітичних процедур у контролі, без диференціації за видами та формами здійснення контролю. Разом з тим досягнення цієї мети неможливе без вивчення ступеня проникнення аналізу та його застосування в різних контрольних процесах.

Якщо не використовується економічний аналіз як прикладна наука, то використовується аналіз як спосіб пізнання дійсності, який внаслідок об’єктивних причин, що носитиме економічний характер і не може бути відокремлений від економічного аналізу, оскільки діалектичний тандем аналіз-синтез неможливий без знання економічних законів, глибокого розуміння причинно-наслідкових зв’язків економічних явищ та процесів: “Економічний аналіз – виведення економічних закономірностей з відповідних фактів економічної дійсності, розкладання економіки на окремі частини, які називаються економічними категоріями, та їх аналіз [1, с. 141]”.

Заслуговує на увагу той факт, що застосування аналітичних процедур у контрольному процесі значно підвищують ефективність останнього як на сучасному етапі, так і півстоліття тому. Доцільність інтеграції аналітичних процедур у контрольний процес підтверджується наступним:

1) використання способів і прийомів економічного аналізу забезпечує системність ревізії, оскільки дозволяє уявити, охопити та змоделювати діяльність підприємства як єдиної господарської одиниці;

2) застосування способів і прийомів економічного аналізу надають можливість визначити вузькі місця, ділянки, які потребують детальнішого контролю, що дозволяє підвищити ефективність процесу планування перевірки та її дієвість;

3) аналітичні процедури є способом одержання необхідних доказів щодо ефективності використання та забезпеченості збереження всіх видів ресурсів суб’єкта господарювання, дотримання платіжної дисципліни тощо;

4) економічний аналіз відповідних об’єктів безпосередньо проводиться у процесі ревізії, а його здійснення може бути одним з її завдань; крім того, окремі його методи використовуються при арифметичній перевірці, зустрічній перевірці, аналітичній перевірці звітності і балансів, хронологічній та нормативній перевірках, відновленні кількісно-сумового обліку, лабораторних аналізах;

 5) застосування способів і прийомів економічного аналізу дозволяють сформувати рекомендації з підвищення ефективності роботи підприємства за матеріалами проведених ревізій тощо.

При проведенні аналітичних процедур у ревізії та інших видах контрольної діяльності можуть бути задіяні всі методичні прийоми та способи, які формують метод економічного аналізу: абсолютні та відносні величини, коефіцієнти, прийом обчислення індексів, всі види порівняння (горизонтальні, вертикальні, трендові), балансове узагальнення, факторний аналіз тощо. Можна відмітити, що достатньо дієвим вважається використання порівняння, так як різка, об’єктивно необґрунтована зміна абсолютної величини, питомої ваги окремих елементів, наприклад складової власного капіталу, розрахункових величин, які характеризують фінансовий стан підприємства, можуть свідчити про зловживання, істотні недоліки та порушення в роботі господарюючого суб’єкта.

Питання використання способів і прийомів економічного аналізу в контрольній діяльності є досить вагомим, оскільки весь контрольний процес, починаючи з ознайомлення з підконтрольним суб’єктом господарювання та планування перевірки і закінчуючи формуванням висновків за її результатами, пронизаний аналітичними процедурами. Окреслюючи межі застосування аналітичних процедур, у контролі можна виділити такі аспекти:

1. Аналіз в цілому і зокрема його економічна інтерпретація використовується в контрольній діяльності при вивченні діяльності підконтрольного підприємства, створення гіпотез та їх доказу або спростування, формування логічних висновків та розробки рекомендацій за результатами контрольних дій.

2. Аналітичне забезпечення контролю, під яким мається на увазі участь аналітичних документів у формуванні інформаційної бази для здійснення контролю, використання загальних та специфічних методик економічного аналізу в контрольних процедурах.

Дослідження використання способів і прийомів економічного аналізу в контролі не може вважатися повним без вивчення взаємозв’язку економічного аналізу та такого специфічного новоутворення в теорії господарського контролю, як аудит. Складність висвітлення питання використання економічного аналізу в аудиті зумовлюється насамперед суперечливим характером останнього, його неоднозначністю і відносною новизною для вітчизняної практики (в порівнянні з ревізією або судово-бухгалтерською експертизою). Незважаючи на більш як 15-річне існування аудиту в Україні, його природа, сутність, зміст, місце в системі господарського контролю є постійним приводом для запеклих дискусій у наукових колах. Отже, обґрунтування значення аналітичних процедур та порядок їх використання в процесі аудиту потребують подальшого дослідження.

 

Список літератури :

1. Вітвицька, Н. С. Застосування прийомів і методів економічного аналізу в державному фінансовому контролі // Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства” : тези доповідей міжнар. наук.-метод. конф. (16-17 травня 2007 р.) / – К. : КНЕУ, 2002. – С. 79–83.

2. Лазаришина, І. Д. Економічний аналіз в Україні: історія, методологія, практика [Текст] : монографія / І. Д. Лазаришина. – Рівне : НУВГП, 2008. – 369 с.

3. Щадрин, В. В. Основы бухгалтерского учета и судебно-бухгалтерской экспертизы: учебник для юридических вузов / В. В. Щадрин. – М. : Юристъ, 2006. – 463 с.