Котковський В.С.

канд. екон. наук, доцент, завідувач кафедри банківської справи, Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

 

ІНВЕСТИЦІЙНИЙ БАНКІНГ: ЕКОНОМІЧНА ПРИРОДА ТА ОСОБЛИВОСТІ НА РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ

 

Питання дослідження фінансових та організаційно-економічних інновацій набувають особливої актуальності на сучасному етапі економічного розвитку. Створення системи ефективного управління інноваційною діяльністю в області організаційно-економічного розвитку з метою підвищення потенціалу вітчизняних банків є новим науковим напрямом, особливо в аспекті фінансової глобалізації і посилення конкуренції.

Економічна наука приділяє велику увагу методам, механізмам і інструментам, які використовуються в інноваційній діяльності організацій різних галузей. Актуальність підвищення ефективності інноваційної діяльності на основі використання потенціалу науково-технічного прогресу розкрита в багатьох працях зарубіжних і вітчизняних учених і практиків. Багато дослідників акцентують особливу увагу на проблемах ефективного використання інноваційного потенціалу в сучасних моделях ринкового господарства. Цій проблематиці присвячені праці таких учених, як Аньшин В.М., Баркер А., Горфінкель В.А., Гохберг Л.М., Іванов Р.І., Ільєнков С.Д., Клейтон М., Копер Джон П., Мединський В.Г., Пригожин А.І, Твісс Б., Фабоцци Фр.Дж., Швандер В.А., Шумпетер Й.

Глибока реструктуризація торкнулася і такої сфери банківського бізнесу, як обслуговування приватних осіб (Private banking). Відносно приватних осіб в розвинених країнах вже не спостерігається характерне для попередніх етапів швидке зростання продажу банківських послуг. Цей ринковий сегмент близький до насичення, відшукувати на ньому вільні ніші стає все важчим, а конкуренція між банками зростає, що і обумовлює необхідність радикальної зміни підходів до організації Private banking. Сенс змін, що відбуваються, полягає в глибшій орієнтації послуг на потребі конкретних груп клієнтів і досягненні на цій основі загальної рентабельності даного напряму банківській діяльності, яка в даний час неухильно знижується. Крупні капіталовкладення, проведені банками в інфраструктуру послуг для приватних осіб, можуть окупатися і забезпечувати необхідну рентабельність лише при постійному зростанні об'єму послуг, що надаються, чого важко добитися в умовах насичення ринку.

У нових умовах найбільш затребуваною і одночасно складною для банків сферою стає інвестиційний банкінг як «достатньо широкий і не цілком чітко позначений круг послуг, пов'язаних як з первинним розміщенням цінних паперів, так і з операціями на вторинному ринку цінних паперів» [1]. Основна, початкова функція інвестиційного банкінгу – організація емісії і первинного розміщення цінних паперів. У США цю функцію виконують інвестиційні банки, і саме там вона отримала найбільш широкий розвиток. У Європі попит на подібні послуги формується паралельно з розвитком фондового ринку і виходом на нього підприємств різних галузей. Відмінна риса емісійної складової інвестиційного банкінгу в даний час – це розширення попиту на його послуги з боку середніх і дрібних підприємств і відповідно, пристосування його до їх потреб.

Інвестиційний банкінг охоплює також торгові операції з цінними паперами на вторинному ринку і пов'язані з ними депозитарні, консультаційні послуги і послуги з управління портфелями цінних паперів клієнтів. Це його напрям з року в рік ускладнюється у зв'язку з розвитком термінової торгівлі, появою деривативів і впровадженням фінансового інжинірингу.

Відносно новим елементом інвестиційного банкінгу є проведення операцій по злиттю і придбанням. У таких операціях банки беруть участь як консультанти і посередники, які не тільки допомагають укладати і оформляти операції, але і займаються активним пошуком продавців і покупців підприємств, частини підприємств і інших активів.

Інвестиційний банкінг забезпечує банкам вищі в порівнянні з традиційними операціями прибутки, які утворюються за рахунок впровадження інновацій в цю сферу діяльності і її розповсюдження на нові сегменти економіки. Зараз таким сегментом є сектор малих і середніх підприємств, які зацікавлені в отриманні дешевого фінансування з відкритого ринку. Відповідаючи на їх нові запити, банки у всіх країнах активізують діяльність по організації, супроводу і підтримці емісій цінних паперів цією групою підприємств [2].

Проте і в інвестиційному банкінгу конкуренція за клієнтів загострюється, а витрати на вдосконалення його інформаційної інфраструктури і підготовку кадрів зростають. Для того, щоб вони окупалися, необхідно розширювати масштаби інвестиційного банкінгу, чим більшість банків успішно займаються останніми роками, оскільки інвестиційний банкінг – майбутнє банківського бізнесу.

Як показало проведене дослідження [3], в сучасній українській банківській системі спостерігається зростання частки інтернет-банкінгу як новаційної технології для банківського співтовариства, так і для клієнтів. Підвищення інтересу до послуг інтернет-банкінгу обумовлено, перш за все, більш привабливими умовами в порівнянні з пропозиціями традиційних послуг банків. Вітчизняні банківські установи в процесі динамічного освоєння сучасних фінансових технологій є конкурентоспроможними і не поступаються зарубіжним конкурентам.

 

Список використаних джерел:

1. Белоглазова Г.Н. Современный банковский бизнес. Ответы на вызов нового времени (Глобализация и развитие информационных технологий как предпосылки изменения характера банковского бизнеса) // Проблемы современной экономики. - 2004. - № 1. - С. 16.

2. www.prostobank.com.

3. Грачева М. Электронные банковские услуги: особенности управления рисками // Банковские технологии. - 2002. - № 6.