Економічні науки / 10. Економіка підприємства

 

К.е.н. Бужимська К.О.

Житомирський державний технологічний університет

Модернізація підприємства та його розвиток: порівняльний аспект

Зміст будь-якої економічної категорії можна розкривати, з одного боку, за допомогою висвітлення різних його аспектів, з іншого – на основі порівняння з близькими категоріями. Для більш повного розуміння сутності модернізації підприємства, вважаємо за доцільне порівняти цю категорію з категорією «розвиток».

Детальний, глибокий та всебічний аналіз основних підходів до розуміння поняття «розвиток системи» проведено Раєвнєвою В.О. в монографії «Управління розвитком підприємств: методологія, механізми, моделі». Автором виділено та проаналізовано три основні підходи до розуміння поняття «розвиток» через:

ü                вивчення і виділення властивостей систем, що розвиваються;

ü                формування трактувань даного терміна;

ü                порівняння поняття розвитку з родинними (у плані наукового пізнання поведінки систем) категоріями [1, с. 96].

На основі цього аналізу автор формує власний погляд на розвиток підприємства, під яким «розуміється унікальний процес трансформації відкритої системи в просторі і часі, який характеризується перманентною зміною глобальних цілей його існування шляхом формування нової дисипативної структури і переводом його в новий атрактор функціонування» [1, с. 108].

Порівнюючи ці два визначення (табл. 2) можна зробити наступні теоретичні припущення.

Таблиця 2

Порівняльна характеристика категорій «модернізація» та «розвиток»

Порівняльна ознака

Модернізація

Розвиток

Сутність

процес

процес

Головна характеристика сутності

системний та цілеспрямований

унікальний

Вектор процесу

удосконалення, покращення, оновлення (висхідний вектор)

трансформація (може мати як висхідний, так і низхідний, а також нейтральний вектор)

Мета

забезпечення посилення конкурентних переваг підприємства

перманентна зміна глобальних цілей

Засоби досягнення мети

інноваційні зміни об’єктів модернізації та створення нових об’єктів

формування нової дисипативної структури і переведення підприємства в новий атрактор функціонування

Рівень управління процесом

оперативний, тактичний

стратегічний

 

По-перше, і модернізація, і розвиток розглядаються як процес, але перший з них є системним (має чітко визначені: об’єкт, предмет, суб’єкти тощо в рамках підприємства) і цілеспрямованим, тоді як другий є унікальним. Унікальність процесу не виключає того, що в певні проміжки часу він також може мати ознаки системності та цілеспрямованості.

По-друге, процесу модернізації зажди притаманний висхідний вектор (удосконалення, покращення, оновлення), розвиток може мати висхідний, низхідний або нейтральний вектор (трансформація). Отже, процес розвитку, який має висхідний вектор, можна трактувати як процес модернізації.

По-третє, модернізація має на меті зростання конкурентоспроможності підприємства, розвиток характеризується перманентною зміною глобальних цілей його існування. Зміна глобальної мети існування підприємства (його місії) пов’язана з досягненням попередньої мети або її зміною через неможливість досягнення чи інші причини. Отже, процес розвитку підприємства з моменту встановлення глобальної мети до її досягнення, який має висхідний вектор, ми трактуємо як процес модернізації.

По-четверте, засобами модернізації виступають інноваційні зміни об’єктів модернізації (структурного підрозділу, підприємства загалом тощо) або створення нових об’єктів (введення в експлуатацію нових структурних виробничих підрозділів), засобами розвитку є створення нових дисипативних структур і переведення підприємства на новий атрктор функціонування, що по суті включає в себе і засоби модернізації, але подається в більш широкому сенсі.

По-п’яте, виходячи з наведеного трактування поняття «розвиток», можна зробити припущення, що «це процес динамічної зміни глобальних цілей системи, які зумовлюють життєздатність соціально-економічних систем протягом досить тривалого історичного періоду. У зв’язку з цим в рамках управління розвитком підприємства доцільно говорити тільки про стратегічний його контур» [1, с. 108]. Тому систему управління процесом модернізації, як складової процесу розвитку, яка має чіткі цілі (переважно в кількісному виражені), об’єкти, суб’єкти, програму заходів, ми відносимо до тактичного та оперативного рівнів управління підприємством.

Виходячи з вищевикладеного можна зробити висновок, що модернізація – це процес розвитку підприємства, який:

ü                є системним і цілеспрямованим;

ü                починається в момент встановлення місії підприємства і закінчується в момент її досягнення;

ü                має висхідний вектор;

ü                відбувається на інноваційній основі;

ü                є об’єктом управління тактичного і оперативного менеджменту.

 

Література:

1. Раєвнєва Олена Валентинівна. Управління розвитком підприємства: методологія, механізми, моделі / Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України; Харківський національний економічний ун-т. – Х. : ВД "ІНЖЕК", 2006. – 496с.