Л.Г. Михальчишина, Л.В. Козоріз
Вінницький державний аграрний
університет
АНАЛІТИЧНА ОЦІНКА
ЕФЕКТИВНОСТІ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Економічне обґрунтування фінансово-господарської діяльності підприємства здійснюється на підставі аналізу показників ефективності, які поділяються на:
1) показники ефекту – визначаються як абсолютні значення і відтворюються в грошових одиницях як різниця між результатами діяльності та витратами на їх здійснення;
2) показники ефективності – визначаються як співвідношення прибутку від діяльності підприємства до витрат на її здійснення і відтворюються відносними величинами.
Проведення такого аналізу полягає у вивченні поточного стану підприємства, його відхилень від запланованого рівня, а також виявлення факторів, що спричинили ці відхилення. Він є інформаційною базою для розробки обґрунтованих пропозицій, а тому повинен мати на меті:
по-перше, оцінку діяльності підприємства та його підрозділів, яка здійснюється шляхом зіставлення фактичних результатів із запланованими або за попередній період. Можливою вважається і оцінка відносно нормативних показників або показників аналогічних підприємств. Результати оцінки діяльності є базою для стимулювання цієї діяльності, коректування бізнес-планів;
по-друге, виявлення можливих резервів, їх величини і місць виникнення, що дає змогу класифікувати їх за ступенем важливості, рівнем управління та часом дії. Цей етап є надзвичайно важливим для розробки планових організаційно-технічних заходів з метою підвищення ефективності функціонування підприємства;
по-третє, чітке формулювання проблем, які виникають під час діяльності підприємства, дозволяє оперативно реагувати на зміни внутрішнього і зовнішнього середовища. Формулювання проблем здійснюється на основі вивчення факторів будь-яких відхилень і є важливим аспектом для подальшого їх розв’язання.
Під час організації аналітичної оцінки ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства потрібно вирішити такі основні питання методологічного характеру, а саме:
· обрати мету та визначити задачі аналізу;
· визначити період і послідовність методики його проведення;
· визначити джерела інформації та їх вірогідність.
Основними джерелами інформації при проведенні такого аналітичного
дослідження є типові форми річної бухгалтерської звітності підприємства,
зокрема: Баланс (ф. № 1), Звіт про фінансові результати (ф. № 2), Звіт про рух
грошових коштів (ф. № 3), Звіт про власний капітал (ф. № 4), Примітки до річної
фінансової звітності (ф. №5), а також можуть залучатися дані статистичної звітності,
оперативна бухгалтерська інформація.
Найбільше застосування в аудиторській
діяльності отримав аналіз фінансової звітності, який здійснюється шляхом:
· порівняння показників звітності за
ряд років;
· розрахунком відносних показників за
ряд років до певного підсумкового показника (наприклад, до підсумку балансу);
· визначення спеціальних коефіцієнтів,
що характеризують співвідношення окремих показників звітності.
Перший підхід носить назву
горизонтального аналізу – порівняння кожної позиції в інформації з попереднім
періодом; другий – вертикального аналізу – визначення структури підсумкових
фінансових показників.
Вивчення фінансового стану
підприємства найчастіше здійснюється за такими основними напрямками:
1) оцінка майнового стану
підприємства;
2) оцінка ліквідності активів та
платоспроможності підприємства;
3) оцінка показників фінансової
незалежності та структури капіталу;
4) оцінка показників прибутковості та
рентабельності підприємства;
5) оцінка показників ділової та
ринкової активності.
Особливістю зазначених напрямків є їхня орієнтація (здебільшого) лише на показники бухгалтерського балансу та приміток до нього. Подібний підхід представляється занадто спрощеним, оскільки інформація балансу через низку об’єктивних і суб’єктивних причин, дає досить приблизну характеристику фінансового стану підприємства. Це пов’язано з тим, що бухгалтерська звітність, у тому числі і баланс, складаються з визначеною періодичністю. А тому, розраховані на його основі показники також є моментними даними і лише приблизно характеризують стан господарюючого суб’єкта. Саме ці обставини викликають необхідність подальшої розробки методичних підходів щодо оцінки фінансового стану та результатів діяльності підприємства. З цією метою пропонується доповнити існуючу методику дослідження фінансового стану ще одним напрямом – оцінкою ефективності діяльності підприємства в цілому, основою вивчення якої є показники Звіту про фінансові результати.
Для здійснення такого аналітичного дослідження в першу чергу потрібно обрати критерій ефективності, тобто головну ознаку, яка відрізняє його від інших класифікаційних одиниць. При цьому обраний критерій має відповідати принципам побудови показників ефективності, а також всебічно відтворювати її економічну сутність. На основі похідних даних можна визначити проміжні та узагальнюючий показники, побудувати факторну модель, розробити формули впливу факторів на узагальнений показник, вирахувати можливі відхилення при здійсненні фінансово-господарської діяльності, обчислити резерви та обґрунтувати проблеми, які потребують негайного вирішення на управлінському рівні.