Право/6. Боротьба з економічними злочинами

 

Студентка 1-го курсу Фоменко Р.С., к.ю.н. Пілігрим А.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 ім. М.Тугана-Барановського, Україна

Процес перевезення товарів, що знаходяться між митницями

 

На сьогоднішній день, у час, коли подорожі за кордон, а також, так зване, імпортування й експортування товарів набули великої «популярності», частина населення почала розуміти значимість введеного «Митного кодексу України» від 11 липня 2002 року. У даній роботі охоплена лише маленька частина його актуальних правил, а саме – правила перевезення товарів, що вже знаходяться під пильним оком митного контролю, тобто між митницями.

 Процес переміщення через кордон України товарів та транспортних засобів відбувається за допомогою митного режиму. Характер та зміст митних режимів має істотний вплив на інтенсивність товаропотоків через митний кордон України. Особливими властивостями митного режиму виступає специфіка його об’єкта – правові відносини, що виникають з приводу переміщення товарів, інших предметів та транспортних засобів через митний кордон.

Перевага ринкових відносин, прагнення України до інтеграції у світову співдружність зумовили необхідність кардинальної зміни митного законодавства, що призвело до прийняття нового Митного кодексу України. Детальний опис процедур, механізмів взаємин митних органів та учасників зовнішньоекономічної діяльності – усе це спрямоване на те, щоб Кодекс став законом гранично прямої дії. У чинному Митному кодексі закладена принципово нова ідеологія.  Митна служба, що завжди була винятково контролюючим відомством, має трансформуватися в організацію, чиє основне завдання – сприяння зовнішній торгівлі і надання послуг учасникам зовнішньоекономічної діяльності.

Перевага ринкових відносин, прагнення України до інтеграції у світову співдружність зумовили необхідність кардинальної зміни митного законодавства, що призвело до прийняття нового Митного кодексу України. Детальний опис процедур, механізмів взаємин митних органів та учасників зовнішньоекономічної діяльності – усе це спрямоване на те, щоб Кодекс став законом гранично прямої дії. У чинному Митному кодексі закладена принципово нова ідеологія.  Митна служба, що завжди була винятково контролюючим відомством, має трансформуватися в організацію, чиє основне завдання – сприяння зовнішній торгівлі і надання послуг учасникам зовнішньоекономічної діяльності.

Товари та інші предмети, відносно яких митне оформлення не завершено, в тому числі ті, що переміщуються транзитом через територію України, можуть перевозитись з однієї митниці в іншу за відповідальністю підприємства або громадянина, які прийняли такі товари та інші предмети до перевезення. Митні вантажі між митницями України переміщуються під митним чи іншим забезпеченням, про що робляться відповідні відмітки у провізних документах. Великовагові та громіздкі вантажі, а також вантажі, що перевозяться насипом чи навалом, можуть перевозитися між митницями на відкритих транспортних засобах. У таких випадках необхідно вжити заходи, що не дозволяють здійснити підміну таких вантажів (детальний опис їх у вантажних чи інших документах, нанесення на вантажі розпізнавальних знаків та інше).

При імпорті товарів складається внутрішній транзитний документ на партію товару митницею відправлення, декларантом чи перевізником на бланку „Провізної відомості” Ф-МД5 у трьох примірниках на яких проставляється штамп „Під митним контролем - імпорт” та завіряється особистою номерною печаткою співробітника митниці. Перший екземпляр „Провізної відомості” направляється у митницю призначення, другий - надається перевізнику, третій – залишається на контролі на митниці відправлення. Контроль за виконанням перевізником зобов’язань здійснює митниця відправлення.

При експорті вантажів після їх оформлення в митному відношенні митницею, в зоні діяльності якої знаходиться його власник (відправник), вони направляються в митницю призначення, яка розташована на митному кордоні. На такий вантаж оформлюється митна декларація, четвертий аркуш якої разом з іншими товаросупровідними документами направляється до пункту пропуску на кордоні, де вилучається митницею призначення, яка здійснює пропуск вантажу за межами митної території України.

При транзиті вантажі декларуються в митниці із заповненням вантажної митної декларації, направляються митницею, що здійснила пропуск таких вантажів на територію України до митниці на митному кордоні України яка здійснює пропуск за межі митної території України разом із примірником вантажної митної декларації на транзитні вантажі. Механізм контролю доставки вантажів аналогічний тому, який застосовується при вивезенні товарів. Транзитні перевезення здійснюються як прохідний та внутрішній митний транзит.

Прохідний митний транзит – це переміщення товарів під митним контролем від одного пункту пропуску (ввезення), розташованого на митному кордоні України до іншого пункту пропуску (вивезення) розташованого на митному кордоні України.

Внутрішній митний транзит – це переміщення товарів під митним контролем від пункту ввезення до митного органу розташованого на митній території України; від митного органу на митній території України до пункту вивезення; від митного органу до іншого митного органу розташованого на території України.

До товарів, що перебувають під митним контролем і переміщуються транзитом, застосовуються заходи гарантування доставки до митного органу призначення. Контроль за доставкою товарів у митниці призначення здійснює митниця відправлення цих товарів. У разі виявлення фактів недоставки вантажу в митницю призначення справу про порушення митних правил заводить митниця, якій було надане відповідне зобов’язання про доставку вантажу на митницю призначення.

Згідно зі ст.109 Митного кодексу України не доставка в митні органи України у визначений термін предметів, що знаходяться під митним контролем та переміщуються з одного митного органу України в інший, а також прийнятих для вручення митному органу України митних та інших документів на ці предмети тягне попередження або накладення штрафу на громадян у розмірі до одного офіційного встановленого на день здійснення порушення митних правил мінімального розміру заробітної плати, а на посадових осіб – від 2 з половиною до 10 мінімальних розмірів заробітної плати, з конфіскацією цих предметів або без такої.

Таким чином, у загальній атмосфері становлення нової держави, прийняття нового Митного кодексу, у якому зазначені усі правила контролю при перетині українського кордону, є  дуже важливим кроком уперед.

Література:

1.     Митний кодекс України від 11 липня 2002 року „Зовнішньоекономічна діяльність та митна справа. Збірник нормативних актів. Станом на 1 січня 2004 року”, - К. „Атіка”, 2004. – стор. 229 - 358.

2.     „Основи митної справи”, Гребельник В.  - К., 2003 р.

3.     „Митний контроль та митне оформлення” / під ред. М.М. Каленського – К., 2003 р.

4.     „Основи митної справи” / під ред. П.В. Пашка, - К. 2002 рік.

5.     „Послуги в галузі митної справи” // „Митна справа”, Бондаренко І.О. – 2004 р.  - № 6 – стор. 46 – 52.

6.     „Коментар до Митного кодексу України / за ред. П.В. Пашка. – К.: Юстиніан, 2004.