*119654*

Экономические науки/10.Экономика предприятия

 

Медведєва О.В.

Керівник: Семерунь Л.В., к.е.н., старший викладач

Донецький Національний Університет Економіки та Торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського, Україна

Система АВС-аналізу управління запасами: сутність та переваги впровадження на підприємстві

        

         Ефективне управління запасами дозволяє підприємству задовольняти або перевищувати очікування споживачів, створюючи такі запаси кожного продукту, які максимізують чистий прибуток, тому сьогодні на підприємстві стали актуальними проблеми пошуку нових методів управління запасами.

Метою роботи є визначення сутності АВС-аналізу управління запасами та переваг впровадження на підприємстві.

АВС-аналіз є одним з універсальних методів, який направлений на аналіз і управління асортиментом підприємств. В основі методу АВС лежить так зване правило Паретто. Відповідно до методу Паретто 20% наслідків відповідає 80% причин. Є відоме правило у бізнесі, так і не тільки в бізнесі: 20% зусиль приносять 80% результату. Дане правило часто називають також правилом 20/80 або законом Парето [3].

Для проведення АВС- аналізу запасів необхідно:

 1) встановити вартість кожного товару (за закупними цінами);

 2) розташувати товари за зменшенням ціни;

 3) знайти суму даних про кількість і витрати на придбання;

 4) розбити товари на групи залежно від їх питомої ваги в загальних витратах на придбання.

Залежно від витрат товарні запаси поділяються на три групи - А, В, С за їх питомою вагою в загальних витратах на придбання. Однак розподіл не обов’язково відбувається на три групи, число груп та їх межі вибираються довільно. Найбільш розповсюдженою є така класифікація:

·        Група «А»: найбільш дорогі та коштовні товари, на частку яких припадає приблизно 75-80% загальної вартості запасів, але вони складають лише 10-20% загальної кількості товарів, які знаходяться на зберіганні.

·        Група «В»: середні за вартістю товари. Їх частка в загальній сумі запасів складає приблизно 10-15%, але у кількісному відношенні ці запаси складають 30-40% продукції, яка зберігається.

·        Група «С»: найдешевші. Вони становлять 5-10% від загальної вартості виробів, які зберігаються, і 40-50% від загального обсягу зберігання.

Аналіз АВС показує значення кожної групи товарів. Зазвичай на 20% всіх товарів, які знаходяться в запасах, припадає 80% всіх витрат. Виходячи з цього, для кожної з трьох груп товарів закладається різний ступінь деталізації під час планування та контролю [1].

Необхідно жорстко контролювати наявність у асортименті товарних позицій класу А, віддавати їм перевагу під час обслуговування та обробки замовлень. Доцільно врахувати якість товарів групи А, виконання строків поставки, рівень обслуговування, умови оплати тощо, тобто прагнути до якості сервісу у 98–99 %. Для товарів групи В сервісний норматив бажано підтримувати на рівні 95 %, а для групи С – 90 %. Визначені під час аналізу групи, мають різні характеристики і вимагають неоднакового управління. Нині існують якісно різні методи управління запасами, до яких належать [2]:

1) система із фіксованим обсягом замовлення;

2) система із фіксованим інтервалом часу замовлення;

3) система із встановленою періодичністю поповнення запасів до встановленого рівня (орієнтована на роботу із значними коливаннями попиту);

4) система «мінімум-максимум» (використовується такі, коли витрати на облік запасів та витрати на оформлення замовлення настільки значні, що стають співрозмірними із втратами від дефіциту запасів).

По суті, АВС-аналіз – це ранжирування асортименту за різними параметрами. Ранжирувати таким чином можна постачальників, складські запаси, покупців, тривалість періоду продажів – все, що має достатню кількість статистичних даних. Результатом АВС аналізу є угрупування об’єктів згідно з мірою впливу на загальний результат.

Застосування АВС-методики в управлінні запасами підприємства обумовлене низкою переваг: простота розрахунку та застосування аналізу, що не вимагає великих капіталовкладень; широкий спектр сфер застосування (оцінка клієнтів, асортименту, сегментів діяльності, запасів товарів); теоретична модель АВС-аналізу дозволяє розраховувати та аналізувати значну кількість параметрів, що характеризують обєкти досліджень; можливість графічного або матричного подання результатів; гнучкість застосування, можливість використання на різних рівнях управління [2].

Для ефективного використання запропонованих методів управління запасами підприємства доцільно використовувати сучасні програмні засоби, провести автоматизацію процесів аналізу і планування.

 

Література:

 

1. Аналіз ABC-XYZ в управлінні матеріальними запасами [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrkniga.org.ua/ukrkniga-text

2. Куницька О.М., Мержиєвська Є.В. Управління запасами з використанням сучасних підходів логістики та маркетингу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: nbu.gov.ua

3. Совершенствование управления запасами с помощью ABC и XYZ анализа [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://upravlenie-zapasami.ru/statii/sovershenstvovanie-upravleniya-zapasami-s-pomoschiyu-ABC-XYZ-analiza