*119790*

Блажевіч Г.О.

аспірантка МЕГІ

старший викладач Донецького інституту міського господарства ДАЖКГ

 

Прийняття управлінських рішень при формуванні стратегії розвитку інноваційно-технологічного потенціалу промислового підприємства

 

Висновки про ефективність стратегії розвитку інноваційно-технологічного потенціалу промислових підприємств можна зробити тільки на підставі оцінки процесів її формування і розвитку, що дозволяє приймати якісні управлінські рішення в даній галузі. Тому що основною причиною хаотичності змін у внутрішньому середовищі підприємства, на наш погляд, є неадекватність управлінських рішень практично на будь-якому рівні формування потенціалу.

Для початку слід виявити найважливіші проблеми, вирішення яких дасть найбільшу вигоду для суб’єкта, що приймає управлінське рішення, тобто визначити сукупність конкретних заходів, що дозволяють привести систему в потрібний стан. Управлінські рішення мають наступну класифікацію:

-         за ступенем визначеності, тобто за повнотою та достовірністю базових даних;

-         за кількістю осіб, що беруть участь в процесі прийняття рішення;

-         за ступенем охоплення об’єктів в управлінні;

-         за характером цілей і тривалості впливу на них;

-         за змістом завдань і кількості цілей [1].

До процесу прийняття управлінських рішень висуваються такі вимоги:

-         наукова обґрунтованість і компетентність;

-         повно важність;

-         несуперечність;

-         оперативність;

-         ефективність та економічність.

Прийняття управлінських рішень – це основа управління. Технологія менеджменту розглядає управлінське рішення як процес, що складається з трьох стадій:

-         підготовка рішення;

-         ухвалення рішення;

-         реалізація рішення [2].

В процесі формування та реалізації стратегії розвитку інноваційно-технологічного потенціалу підприємства необхідно приймати безліч управлінських рішень стосовно:

-         визначення групи технологічних операцій та одиниць обладнання, що виступає їх технічним забезпеченням, які потребують в вдосконаленні або повній заміні в рамках розвитку інноваційно-технологічного потенціалу підприємства;

-         визначення блокуючих факторів, що мають вплив на розвиток інноваційно-технологічного потенціалу підприємства;

-         прийняття управлінських рішень щодо мінімізації можливих дисбалансів в процесі розширення структури домінантних компонент інноваційно-технологічного потенціалу на основі впровадження нової технології та її технічного забезпечення;

-         вибір корегуючих управлінських заходів на основі результатів реалізації дії координаційного центру розвитку інноваційно-технологічного потенціалу та ін.

Процесу управління розвитком інноваційно-технологічного потенцiалу підприємства властиві елементи невизначеності. Отже велике значення здобуває оцінка потенційних можливостей виробничої бази підприємства, її здатність до засвоєння і впровадження у виробництво обраного напрямку розвитку інноваційно-технологічного потенцiалу промислового підприємства. Для цього доцільно використовувати методичний підхід до збалансованого розвитку інноваційно-технологічного потенціалу промислового підприємства, на базі моделі збалансованого розвитку структурних компонент ІТП, яка передбачає усунення розбалансування між структурними компонентами (низько ранговими, субдомінантними та домінантними) інноваційно-технологічного потенціалу промислового підприємства.

Для визначення впливу на кінцеві результати реалізації потенціалу в конкретних проектах та визначення рівеня інноваційного розвитку всього промислового підприємства, доцільно використовувати методичний підхід до діагностики стану інноваційно-технологічного потенціалу промислового підприємства, на основі моделі оцінки ефективності використання ІТП за стадіями життєвого циклу проекту, яка визначає на якій стадії використання інноваційно-технологічного потенціалу підприємства виникають проблеми тобто дозволяє отримати інформацію щодо оцінки рівня розвитку інноваційно-технологічного потенціалу, ефективності його використання за стадіями ЖЦ інноваційних проектів та стану взаємодії структурних компонент інноваційно-технологічного потенціалу підприємства.

На базі ЗАТ «НКМЗ» проведено апробацію можливостей формування стратегії розвитку інноваційно-технологічного потенцiалу з використанням запропонованих підходів. Запропонований комплекс управлінських заходів дозволяє значно підвищити конкурентоспроможнiсть підприємства, і отримати річний економічний ефект у розмірі 1 171,77 тис.грн.

Література

1.                 Управление организацией / [под. ред. А. Поршнева]. - М.: «Юнити», 1998. – 416 с.

2.                 Фесенко И.А. Организационно-экономический механизм управления ресурсным потенциалом угледобывающих предприятий / Вісник економічної науки України ІЕП. – 2010. -№1. - с. 138.