*119692*

К.е.н. Мехеда Н.Г. , Малиновська І.В.

Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького

 

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА РІТЕЙЛУ

 

 

Розвиток вітчизняної роздрібної торгівлі в Україні відбувається набагато швидше, ніж у країнах США і Західної Європи , так як перехід на сучасні форми торгівлі в країні стався значно пізніше і Україна має змоги використовувати для розвитку і побудови  роздрібних мереж набутий зарубіжний досвід, а з іншого боку, – не конкурентоспроможність традиційних форм призводить до спустошення роздрібного ринку, що, донедавна, на тлі зростаючої купівельної спроможності населення зажадало швидкого заповнення утвореного дефіциту.[1]

Метою дослідження є: висвітлення  питання економічної сутності категорії  "економічна безпека підприємства рітейлу".

На сьогодні велика увага приділяється економічній безпеці підприємства. Проблему економічної безпеки досліджували такі зарубіжні вчені, як: Бєндіков М. А. ,  Є.А. Олейников ,   В. Шликов ,  В. І.Ярочкін   та ін.,  в тому числі значний внесок у дослідження проблеми економічної безпеки підприємства зробили вітчизняні вчені:  КузенкоТ.Б,  Козаченко Г.В., Ляшенко О. М., В.П.  Пономарьов ,   С.Ф.  Покропивний ,  С.М. Іл’яшенко.  Проте єдиної думки щодо  поняття  «забезпечення економічної безпеки підприємства» та визначення його сутності на сьогодні в економічній літературі немає. 

Головним завданням роботи є висвітлення підходів до забезпечення економічної безпеки підприємства рітейлу в умовах  ринкових відносин.

Термін "рітейл" –  досить новий у лексиконі вітчизняних економістів і практиків. З поняттям рітейл пов'язані поняття "рітейлінг", "рітейлер", "рітейл парк", "підприємство рітейлу", "мережа рітейлу". У перекладі з англійської мови "рітейл" – це "роздрібна торгівля". До початку світової фінансово-економічної кризи рітейлінгові мережі позиціонувались як суперечливий ринок, що бурхливо розвивався. Насамперед, піднесення переживала вся світова індустрія роздрібної торгівлі.  Росли мережі магазинів, загострювалась і без того досить сильна конкуренція.[2]

Головною особливістю підприємств рітейлу є наявність мережі підприємств.  Всі підприємства мережі рітейлу мають спільні ознаки  (формат

підприємства,  загальна площа магазину,  відсоток торговельної площі до складських приміщень,  кількість працівників тощо).[3]

Для визначення економічної безпеки підприємства рітейлу повинні використовувати систему показників  (індикаторів)  економічної безпеки, що показує рівень забезпечення економічної безпеки на підприємстві рітейлу.

Враховуючи економічні інтереси і загрози економічній безпеці підприємства рітейлу,  потрібно здійснювати аналіз економічної безпеки підприємства і її кількісну оцінку з метою раннього виявлення несприятливих тенденцій, що закріпилися в діяльності підприємства рітейлу.

Забезпечення економічної безпеки підприємства рітейлу передбачає виділення,  аналіз і оцінку існуючих загроз за кожним із функціональних складників і розроблення на їх основі системи протидіючих заходів, що попереджають початок негативних явищ у діяльності підприємства. Система оцінки та аналізу економічної безпеки охоплює сукупність послідовних, взаємозв'язаних між собою блоків, етапів діяльності, систематизованих і пристосованих до цих завдань методик, методів, моделей, що дають змогу виявити, оцінити і зменшити дію господарських ризиків до прийнятного рівня з мінімальними затратами корпоративних ресурсів.

Враховуючи особливості здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства рітейлу,  на основі виконаного дослідження економічної сутності категорії  "економічна безпека підприємства рітейлу",  встановлено,  що ця категорія має складну структуру у вигляді функціональних складників, на які мають вплив як зовнішні, так і внутрішні чинники загроз. Також у статті доведено, що умовах світової економічної інтеграції виникає нагальна потреба у розробленні методів забезпечення економічної безпеки підприємства рітейлу. Цим питанням і будуть присвячені подальші дослідження.

Отже, на сьогоднішній день не дуже широко вивчається питання "економічна безпека підприємства рітейлу", потрібно більше приділити уваги цій економічній сутності подальшого вивчення та розглядати не тільки як торговельну точку, а як весь процес організації роздрібної торгівлі. Так як саме рітейл потрібний захист національних інтересів, стійкість до внутрішніх і зовнішніх загроз, здатність до розвитку та захищеність життєво важливих інтересів людей, суспільства, держави.

 

 

 

Література:

1. Ковальов Д. Економічна безпека підприємства / Д. Ковальов, Т.                              Сухорукова // Економіка України, 1998. – С. 48-52.

2. Економіка підприємства: підручник / За заг. ред. д-ра екон. наук, проф.Покропивного. – К.: КНЕУ, 2003. – 608с.

3. Форматы ритейла. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.torgrus.com.

4. Моделювання економічної безпеки: держава,  регіон, підприємство : монографія / В.М. Геєць, М.О. Кизим,  Т.З. Клебанова та ін. /  За ред. В.М. Гейця. –  Х. : ІНЖЕК, 2006. – 240 с.