*119205*

Табалова О.Є.

Здобувач кафедри фінансів

Луцького національного технічного університету

Регіональні асиметрії за передумовами забезпечення сталого розвитку України

 

Діагностику регіональних асиметрій доцільно розпочати з оцінки системи показників, що характеризують передумови сталого розвитку, що визначатиме об’єктивний рівень асиметрій, зумовлений стартовими умовами функціонування регіону.

Особливістю таких показників є їх квазіпостійність, тобто відносна незмінність у часі. Систематизація показників для оцінки економічних передумов сталого розвитку базується на оцінці забезпеченості регіонів України природно-ресурсним потенціалом з метою дослідження доступності регіонів до матеріально-сировинної бази; геоекономічних умов (наближеності до кордону, столиці та морських портів); транспортної інфраструктури (за щільністю залізничних колій та автомобільних шляхів).

Результати оцінки економічних передумов сталого розвитку регіонів показують, що найбільш забезпеченими природно-ресурсним потенціалом є Луганська, Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Миколаївська, Херсонська, Чернігівська, Полтавська, Черкаська області та АР Крим. Найменш забезпеченими є Чернівецька, Львівська, Рівненська, Харківська області України. Результати діагностики засвідчують, що за рівнем забезпеченості регіонів природно-ресурсним потенціалом, регіональні асиметрії є незначними.

Найбільші відхилення спостерігаються за індексом суспільного благополуччя Аткінсона. За усіма ж іншими підходами до розрахунку, рівень регіональних асиметрій становить біля 25 %, що відповідає двохкратному співвідношенню максимального та мінімального рівнів (за коефіцієнтами диференціації, децильним та квінтильним коефіцієнтами). Разом з тим, слід вказати на значно вищий рівень асиметрії за середньо територіальними даними (на одиницю площі), ніж за середньодушовими. Таким чином, можна стверджувати про достатню однорідність розподілу сукупного природно-ресурсного потенціалу за регіонами України. Такий рівень регіональної асиметрії вважатимемо прийнятним, що відповідає середньому рівню симетрії.

Результати діагностики регіональних асиметрій за геоекономічними передумовами сталого розвитку свідчать про об’єктивний рівень асиметрій та відносну однорідність регіонів держави з наближення до кордону (19 регіонів з 27 є прикордонними), до столиці (що зумовлене центральним положенням м.Київ). Найближче розміщеними до морських портів є приморські регіони України: Одеська, Миколаївська, Херсонська області, АР Крим, м.Севастополь (порти Чорного моря), Донецька, Запорізька (порти Азовського моря).

Діагностика регіональних асиметрій за економічними передумовами на основі оцінки транспортної інфраструктури показав об’єктивний її рівень. До регіонів з найбільш розвинутою транспортною інфраструктурою належать Донецька, Львівська та Чернівецька області. Регіонами-аутсайдерами є Херсонаська, Миколаївська області та АР Крим. Разом з тим, країна за даною характеристикою не є надмірно диференційованою.

Таким чином, результати діагностики економічних передумов сталого розвитку дозволяють зробити висновок про відносну рівномірність регіонів України щодо вхідних параметрів забезпечення економічного розвитку. Для більш ґрунтовних висновків, зупинимось на діагностиці соціальних та екологічних передумов сталого розвитку регіонів України. Результати оцінки регіональних асиметрій за кількістю студентів на 10 тис. населення показують значний їх рівень, який перевищує об’єктивний рівень. Така ситуація зумовлена в першу чергу, рівнем розвитку вищої освіти у тих чи інших регіонах. Так, найвищий рівень студентства серед населення спостерігається у м. Київ (1981 осіб), Харківській (928 осіб), Львівській (618 осіб), Одеській (597 осіб) та Запорізькій (573 осіб) областях. Найнижчим цей показник є у Закарпатській (228 осіб), Київській (235 осіб), Кіровоградській (282 осіб), Чернігівська (294 осіб) та АР Крим (283 осіб).

Протилежна ситуація спостерігається за рівнем економічної активності населення, міра асиметрії якого є досить незначною та знаходиться у зоні об’єктивного значення. Тобто, за регіонами України, населення у віці від 15 до 70 років працює з однаковою мірою активності. Регіоном-аутсайдером за цим показником є лише Івано-Франківська область (57 %). Регіонами-лідерами є міста Київ та Севастополь і Чернігівська область.

За рівнем інвалідності населення, регіони України характеризуються прийнятним рівнем асиметрії. Найбільше інвалідів у розрахунку на 1000 осіб населення спостерігається у Хмельницькій, Чернігівській, Житомирській та Черкаській областях.

Таким чином, діагностика регіональних асиметрій за соціальними передумовами сталого розвитку, як і за економічними передумовами, показала прийнятний рівень асиметрій. У перспективі слід звернути увагу на високий рівень асиметрій відносно освітнього рівня населення, адже за рівнем здобуття вищої освіти населення регіонів України значно диференціюється.

Проведемо діагностику регіональних асиметрій за екологічними передумовами сталого розвитку, яка базується на оцінці рівня радіаційної активності. Радіаційна забрудненість території країни обрана у якості екологічної передумови сталого розвитку з причини негативного впливу Чорнобильської катастрофи на територію регіонів країни. Соціально-економічні проблеми стали невіддільними від екологічних. Україну в цілому та її регіони зокрема після 1986 року вважають зоною екологічного лиха, що певним чином зменшує приплив туристичних та інвестиційних потоків у регіони. Тому дослідження регіональних асиметрій у цьому аспекті є надзвичайно актуальним та важливим.

За рівнем забруднення площі регіонів Цезієм-137 вирізняються Одеська, Харківська, Київська, Житомирська області, де рівень забруднення перевищує середній по країні рівень на 50 %. В цілому рівень варіації за даним показником становить 31,2 %. Рівень асиметрії скошено уліво, що свідчить про знаходження більшості регіонів у нижчому від середнього рівня забруднення. Від’ємне значення рівня куртозису засвідчує, що в Україні не сформовано чітко ядра розподілу забруднення Цезієм – 137. Оскільки даний показник є дестимулятором, таке явище є позитивним.

Досить неоднорідною є площа країни щодо щільності забруднення Стронцієм-90 вище допустимого рівня. Результати аналізу вказують на ядро забруднення, яке зосереджено у м.Києві, Київській області, Житомирській, Черкаській, Чернігівській та Одеській областях. Не виявлено джерел забруднення у Запорізькій та Херсонській областях, що стало на перешкоді діагностування регіональних асиметрій за функцією Аткінсона. Низький рівень забруднення Стронцієм-90 спостерігається також у Волинській, Миколаївській, Сумській областях та АР Крим. Коефіцієнт куртозису наближається до нормативного значення, що свідчить про відносно однакову кількість регіонів із забрудненням та без забруднення Стронцієм – 90. Індекс Тейла свідчить про надмірний рівень регіональних асиметрій за цим екологічним параметром.

Результати оцінки регіональних асиметрій за площею, забрудненою Плутонієм, свідчать про значну диференціацію регіонів. Так, рівень варіації за цим показником складає 51,1 %, індекс Тейла – 0,47, що свідчить про надмірний рівень асиметрій за цим параметром. Коефіцієнт куртозису відхиляється від нормативного рівня вліво, що свідчить про переважання кількості регіонів з меншим середнього рівня забруднення.

Таким чином, діагностика регіональних асиметрій за екологічними передумовами сталого розвитку свідчить про значний їх рівень. Особливо це стосується забруднення Плутонієм.

В цілому проведена діагностика регіональних асиметрій за передумовами сталого розвитку засвідчує допустимий рівень диференціації регіонів, що вказує на відносну однорідність стартових умов для забезпечення розвитку регіонів України.

Співставлення результатів дослідження регіональних асиметрій за передумовами сталого розвитку та досягнутими рівнями дозволить оцінити рівень використання регіонами України свого потенціалу та дослідити їх активність у забезпеченні сталого розвитку.