*119811*

к. е.н., доцент Тарасова І.І., магістр Чехместрук М.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Дослідження та аналіз тенденцій світового ринку мінеральних добрив

 

Постановка проблеми.  Хімічний сектор завжди був, є й буде важливою сферою економіки. В умовах глобалізації й росту світового попиту на продукцію рослинництва й тваринництва, збільшення прибутків від сільськогосподарського виробництва створюються передумови для підвищення рівня споживання мінеральних добрив. При відсутності потенціалу розширення орних земель інтенсифікація стає єдино можливим способом ведення сільського господарства.

          Аналіз останніх досліджень. Питання пов’язані зі станом розвитку виробництва та споживання мінеральних добрив висвітлюють в наукових працях такі зарубіжні та вітчизняні вчені: Джозеф Д. Корнелл, Й. Богдєвич, А. Голубов, Ю. Макогон, Н. Янковский та інші провідні науковці і практики.

         Метою статті є  дослідження нинішньої ситуації та детальний аналіз стану ринку мінеральних добрив у світі.

Виклад основного матеріалу. Виробництво мінеральних добрив є найбільшою підгалуззю хімічної промисловості. Це одна з найбільш прибуткових і фінансово-стійких галузей не тільки у хімічному комплексі, але і в промисловості в цілому.

Мінеральні добрива - джерело різних поживних елементів для рослин і властивостей ґрунту. За допомогою добрив можна різко підвищити врожаї будь-яких культур на вже освоєних площах без додаткових витрат на обробку нових земель. За допомогою мінеральних добрив можна використовувати навіть найбідніші, так звані непридатні землі.

 Ринок мінеральних добрив привабливий особливо для тих країн, де попит на внутрiшньому ринку цiєї продукції невеликий. Тим часом все бiльший вплив на динамiку виробництва й споживання добрив роблять свiтовi тенденцiї розвитку сiльського господарства. У їхньому числi вiдносне насичення ринку сiльськогосподарської продукцiї й скорочення посiвних площ у розвинених країнах, а також створення високоврожайних сiльськогосподарських культур, удосконалення агротехнiки, все бiльш широке поширення генної iнженерiї й бiотехнологiї, що принципово змінює пiдходи до оброблення грунтiв.

Для світової промисловості мінеральних добрив характерний ряд особливостей, а саме:

- пряма залежність виробництва від доступності й регулярності постачань сировини: природного газу, вугілля, нафти (для виробництва азотних добрив), фосфатів (для виробництва фосфорних добрив) і калійних солей (для виробництва калійних добрив);

- капіталомістке виробництво;

- концентрація виробництв поблизу джерел сировини (наприклад, підприємства з виробництва калійних добрив) або ринків збуту;

- тенденція будівництва підприємств із великою одиничною потужністю з метою зниження собівартості виробництва на одиницю готової продукції;

- значна частка експорту в обсязі загальносвітового виробництва мінеральних добрив (хлористий калій – близько 80%, фосфорні добрива (моноамонійфосфат і діамонійфосфат) – більш 40%, аміачна селітра – більш 25%, карбамід – близько 23%) у силу нерівномірного географічного розподілу природних ресурсів у країнах і регіонах світу [5].

За останні 50 років світовий ринок мінеральних добрив збільшився практично в 5 разів і його обсяг досягає понад $ 70 млрд. Розвиток ринку носить стабільний поступальний характер без істотних спадів, що викликано такими факторами, як скорочення ресурсу вільних світових посівних площ, зростання чисельності світового населення, підвищення вимог до якості продукції, проникнення сільськогосподарської продукції на ринок енергоресурсів. Все це вимагає підвищеної віддачі від сільгоспугідь і тягне зростаюче споживання добрив всіх типів [5].

За минуле десятиліття споживання добрив у світі зросла на третину, поставивши черговий історичний рекорд. Приріст практично повністю забезпечили найбільш успішні з країн, що розвиваються - в першу чергу Китай та Індія, на які тепер доводиться майже 40% споживання базових агрохімікатів. Якщо раніше найбільшим імпортером добрив був Китай, то тепер він все ж зміг домогтися самозабезпечення, і місце головного імпортера на ринку зайняла Індія, де швидке зростання споживання добрив поєднується з гострим дефіцитом сировини для їх виробництва [1].

Поряд з колишніми факторами, що сприяють зростанню споживання добрив (збільшення чисельності населення при обмеженому орному клині, розвиток сучасного товарного виробництва), в останнє десятиліття  позначилися нові. Один з них - підвищення стандартів споживання в швидкозростаючих азіатських країнах. Сучасний «західний» раціон має велику енергетичну цінність, у ньому вище частка м'яса та дорогих продуктів (овочів, фруктів), а для їх виробництва потрібно виробляти більше кормів і інтенсивніше використовувати земельну площу. Посилює дану тенденцію й розвиток біопаливного виробництва: нова ніша тепер додатково поглинає майже десяту частину всієї рослинницької продукції, вносячи свій внесок у інтенсифікацію землеробства [1].

Як було зазначено вище, центри виробництва фосфатних і азотних добрив розподілені в районах споживання, а калійних - в районах видобутку сировини. У відповідності з цим на сьогоднішній день найбільшими виробниками азотних і фосфоровмісних добрив є регіони і країни-споживачі - Азія (Китай та Індія) і Північна Америка (США), а виробниками калійних добрив - країни, що розташовують сировиною: Канада, Росії і Білорусія.

Світовий ринок мінеральних добрив перетворився в один з найбільш консолідованих і гостро конкурентних. У Західній Європі 80% загального виробництва добрив контролюють 8 крупних фірм, в США 60% азотних добрив поставляють 5 компаній. У країнах, що розвиваються виробництво добрив зосереджено в руках декількох державних або керованих державою компаній. У Росії до 90% калійних і фосфорних добрив поставляють 6 компаній, а виробництво азотних знаходиться під контролем ВАТ «Газпром».

Найбільшим постачальником мінеральних добрив на світовий ринок є компанія PotashCorp, за якою слідує Mosaic. У десятку лідерів також входять Білоруськалій, OCP, Agrium, Israel Chemicals, Yara, Уралкалий, Сильвініт. Серед інших великих виробників - Sinochem (Китай), IFFCO (Індія), Єврохім (Росія), Фосагро (Росія), SAFCO (Саудівська Аравія), Egyptian Fertilizer Company (EFC), Arab Fertilizer and Chemicals Company (AFCCO) (Єгипет), Тольяттіазот (Росія), Черкаси (Україна) та Koch (США) [5].

Розглянемо більш детально основні види добрив, а саме: азотні, фосфатні, калійні, аміак та карбамід.

Сприятлива цінова кон'юнктура спостерігалася на ринку азотних добрив в 2011 році. Ціни на всі азотні добрива - аміак, карбамід, аміачну селітру, КАС - досягли своїх локальних цінових максимумів з 2008 року. Незважаючи на значну корекцію цін в кінці 2011 - початку 2012 року, що відбулася внаслідок утворився тимчасового дисбалансу попиту і пропозиції, на ринку як і раніше зберігається висхідний ціновий тренд, підтримуваний зростаючим попитом.

За рік споживання азотних добрив виросло на 3,5%, до 106,9 млн т (в живильній речовині). За оцінками IFA, в 2012 році збільшення попиту складе 1,9%. Баланс попиту та пропозиції на азотні добрива сприятливий для виробників. У 2010 році він становив 4,5 млн т, рік потому - вже 2,8 млн т, а в 2012 році значення показника знизився до 2,5 млн т.

Важливим фактором, що підтримує ціни на азотні добрива на високому рівні, є вартість природного газу (основна сировина). При збереженні нафтових котирувань на високому рівні ціни на природний газ будуть мати тенденцію до підвищення. При цьому нові джерела газу (сланцевий газ) навряд чи зможуть в осяжній перспективі забезпечити достатній обсяг виробництва, щоб знизити ціни на енергоносії на світовому ринку. У зв'язку з цим експортна ціна газу буде залишатися високою, збільшуючи собівартість виробництва карбаміду та іншої азотної продукції в енергозалежних регіонах [4].

Наступним для розгляду є світовий ринок фосфатних добрив, де у звітному році продовжилася позитивна динаміка, зазначена рік тому. Ціни на MAP / DAP і фосфорну кислоту зростали протягом майже всього року. За оцінкою IFA, високий попит на фосфатні добрива підштовхнув видобуток фосфатного сировини на 4,8%, до історично рекордного уровня 190, 8 млн т. Найбільший внесок у збільшення видобутку фосфатів внесли Китай, США, Марокко, Перу і Саудівська Аравія, на частку яких припадає порядку 70% ринку. Нова пропозиція на ринку фосфатного сировини покривається зростаючим попитом. Обсяг світової торгівлі фосфатними добривами (MAP / DAP / TSP) в 2011 році склав 25,3 млн т, що на 1% більше рівня попереднього року. Основні продажі генерували США, Китай, Росія та Марокко. На поточний момент США є найбільшим експортером MAP / DAP, однак, за прогнозами IFA, частка цієї країни буде в перспективі скорочуватися, поступаючись місце зростаючому експортному потенціалу Саудівської Аравії. Головними ж покупцями на фосфатному ринку як і раніше залишаються Бразилія та Індія [1].

Калійні добрива 2011 рік був успішним не тільки для ринків азотних і фосфатних добрив, але і для калійного сегмента. Ціни на хлористий калій за звітний період виросли на 25,5%, до 480 дол США за тонну (FOB FSU). Калій, як і раніше залишається самим недоспоживання продуктом серед добрив. Як наслідок, попит за рік виріс на 6,5% і, за прогнозами IFA, в 2012 році збільшиться на 3,3%. Обсяг міжнародної торгівлі за підсумками року виріс на 1,6%, до 43,7 млн ​​т. У найбільшою мірою продажі зросли в Північній Америці і СНД. Основні імпортери хлористого калію за рік значно наростили обсяги споживання: Бразилія - ​​на 5,9%, до 7,1 млн т, Китай - на 19,2%, до 6,2 млн т, Малайзія та Індонезія - на 11,9% , до 4,7 млн ​​т [4].

Рік 2012 почався для світового калійного ринку не надто активно в умовах обережного попиту з боку дилерів і зниженою завантаженості потужностей калійних підприємств. У I половині 2012 року ринок калію відчував тиск з боку ряду факторів. До кінця 2011 року були накопичені значні складські запаси завдяки активним закупівлям в минулому році. Макроекономічна нестабільність вплинула на ряд регіонів, так, наприклад, в Індії девальвація місцевої валюти спонукала індійський уряд знизити розмір субсидій на закупівлю калійних і фосфатних добрив сільськогосподарському сектору, тому фермери були змушені платити більш високу ціну за добрива. Це позначилося на попиті, і рівні складських запасів на цьому ринку. Також останнім часом спостерігалися несприятливі погодні умови у багатьох регіонах, наприклад, катастрофічна посуха в США. У II кварталі 2012 року попит відновився, налагодився активний експорт у Північну і Південну Америку, Китай. Аналітики вважають, що позитивна тенденція збережеться до кінця поточного року. Попит не буде таким високим, як у II кварталі, однак ринок почне рости вже на початку 2013 року [2].

Якщо розглянути аміак та карбамід, можна зробити висновок, що обсяги світового виробництва і торгівлі даним видом продукції,  за рік зросли до 163 200 000 т і 20,2 млн т, на 3,8% і 3,6% відповідно. Обсяги виробництва карбаміду також виросли на 3,8%. Лідерами за обсягами експорту карбаміду і раніше залишаються Росія, Оман, Єгипет, Катар, Саудівська Аравія і Китай. Країни Близького Сходу та Північної Африки набирають все більшу потужність за рахунок активного розвитку нових проектів. Основними імпортерами були європейські країни, США, Індія, Бразилія і Таїланд [1].

Всесвітня потреба в мінеральних добривах зростає досить стійко. У 2010/2011 роках глобальна потреба в добривах виросла на 6,2% до 173 млн. т в порівнянні з 2009/2010 роках.

Що стосується регіональної потреби в мінеральних добривах в 2011/2012 р.р., то вона досить контрастна. Західна і Центральна Європа як і раніше використовують меншу кількість добрив, ніж у 2007/2008 р.р. Потреба в Західній і Центральній Європі більш ніж на 2 млн. т менше, ніж чотири роки тому, і, на думку аналітиків, дана ситуація мало зміниться в осяжному майбутньому. У 2011 році потреба в добривах зміцнилася в Північній і Латинській Америці, Південній Азії. Максимальний рівень попиту на мінеральні добрива в 2011/2012 р.р. очікується в Східній Азії (+ 1,7 млн. т) і Південної Азії (+ 1,1 млн. т.) [1].

Південна Азія внесла величезний внесок у зростання світового попиту на мінеральні добрива за останні роки. На думку фахівців, в 2012/2013 роках глобальна потреба в мінеральних добривах буде продовжувати рости. Попит на фосфатні і калійні добрива буде розвиватися стійко: + 3% до 42,3 млн. т на фосфатні і + 3,3% до 30,4% млн. т на калійні. Попит на азотні добрива також матиме позитивну тенденцію в зростанні (+ 1,7%).

За прогнозом Міжнародної асоціації виробників добрив (IFА, провідна галузева асоціація), представленому навесні нинішнього року в Монреалі, за останній час ініційована не одна сотня проектів (введення в 2011-2015 роках) розширення і створення нових потужностей на загальну суму 85 млрд доларів. Ця цифра в два з половиною рази більше аналогічного показника попередніх п’яти років, які мали інвестиційно сприятливий клімат [3].

Таким чином, глобальне виробництво мінеральних добрив задовольняє глобальну потребу в них, і в подальшому аналітики прогнозують поступове зростання виробництва мінеральних добрив у світі.

Висновки: Після кризи 2008-2009 років світова галузь мінеральних добрив характеризувалась відновленням світового попиту, а по деяких продуктах - приростом у порівнянні з докризовим рівнем, що позитивно позначилося як на обсягах виробництва, так і на продажах мінеральних добрив.

Попит на мінеральні добрива збільшувався практично у всіх регіонах світу, крім Східної Європи та Центральної Азії, де він залишався стабільним, і Західної Азії, де він скоротився на 3%. Випереджаючими темпами зростав у країнах Північної (10%) і Південної (12%) Америки, Південної Азії (4,5%) та Західної та Центральної Європи (5,2%), у порівнянні з більш низькими темпами в країнах Африки (3 , 4%) .

Основна характеристика 2012 року - збереження загальної макроекономічної нестабільності в світі та зростання волатильності котирувань на мінеральні добрива, зростання впливу спекулятивних факторів у формуванні цін.

Перехід центрів впливу в області мінеральних добрив з традиційних ринків Європи і США на швидко розвиваються ринки Азії та Латинської Америки.

До числа важливих макроекономічних чинників 2012 року, що роблять вплив в тому числі на ринок мінеральних добрив, слід віднести такі, як:

  погіршення фінансової та інвестиційної ситуації в світі, в тому числі в провідних країнах-імпортерах,

• нестабільність в арабських країнах, що грають важливу роль на ринку мінеральних добрив.

 

Література:

1. Аналитический обзор рынка : Минеральные удобрения. ФГБУ Спеццентручет в АПК. М.-2011.

2.http://www.id-marketing.ru/goods/rynok_mineralnyh_udobrenij_2011_avgust_ 2012_gg.htm#description-tab

3. http://ar2011.uralchem.ru/market_overview/world_mineral_fertiliser_market/

4. http://ar2011ru.acron.ru/our-business/the-global-fertiliser-market- overvi ew/

 5.http://www.newchemistry.ru/letter.php?n_id=2247