*120143*

Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

 

Асист. Сисюк Л.П.,

Слободянюк С.В.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно - економічного університету

 

ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

Пріоритетним завданням більшості країн світу є формування або підвищення рівня конкурентоспроможної національної економіки як основи для забезпечення сталого розвитку держави та підвищення добробуту націй.

Конкурентоспроможність є важливим фактором подальшого розвитку і нашої держави, оскільки саме конкурентоспроможність характеризує ступінь розвитку суспільства, а підвищення конкурентоспроможності сприяє підвищенню життєвого рівня громадян країни.

Актуальність дослідження теми полягає в тому, що в економіці України визріла ціла низка гострих проблем, які ще більше підсилюється економічною кризою, знижуються соціальні стандарти. Однією з найважливіших проблем є низька конкурентоспроможність вітчизняної продукції.

Дослідження конкурентоспроможності вивчали в своїх працях М.Портер, Дж. Сакс, М. Фрідмен, Дж.М.Кейнс, А.Маршалл, Амоша О.І., Бутко М.Н., Відоменко І.О., Гончар Т.І., Коротка С.Г., Малащук Д.В., Москвіна А.О., Черевань В.П., Жаліло Я.О. та інші.

Метою статті є дослідження рівня конкурентоспроможності економіки України та основних напрямів підвищення її конкурентоспроможності.

Конкурентоспроможність країни - це здатність країни досягти й підтримувати високі темпи економічного зростання, що виражаються в постійному прирості рівня ВВП на душу населення. Рівень розвиненості будь-якої країни є показником її конкурентоспроможність у співставленні з іншими, оскільки конкурентоспроможні країни мають більше шансів для економічного розвитку, тобто конкурентоспроможність та економічний розвиток є взаємопов'язаними поняттями.

Основним стрижнем у визначенні конкурентоспроможності економіки країни в умовах сьогодення є її безпосередній зв'язок з продуктивністю національної економіки як джерела підвищення стандартів життя. Тому для підвищення конкурентоспроможності будь-якій країні необхідно створити умови швидкого та стабільного підвищення продуктивності праці.

Конкурентоспроможність національної економіки може бути досягнута як за рахунок природних багатств країни, так і за рахунок освоєння нових знань та технологій. На даний час Україна притаманний перший шлях, про що свідчить експорт української продукції, переважну долю в якому займають металопродукція, мінеральні продукти, продукти рослинного походження.

Сучасний етап розвитку економіки України та показники її соціально - економічного стану свідчать про неефективність використання економічного потенціалу України.

Основним показником, що може охарактеризувати економічний потенціал та рівень конкурентоздатності економіки у кількісному виразі, є ВВП на душу населення, рівень якого в Україні набагато нижчий у порівнянні з іншими країнами. Він у 12,2 разів нижчий ніж у Люксембурзі, 7 разів – ніж у США та 2,2 рази – ніж у Росії. Загалом за даними Міжнародного валютного фонду за 2010 рік України посідає 102 місце серед 183 країн за рівнем реального ВВП на душу населення [5].

У цілому українська економіка характеризується надто високою матеріаломісткістю виробництва та енергоємністю ВВП.

Рівень споживання первинних паливно-енергетичних ресурсів на одиницю ВВП в Україні є набагато вищим, ніж у розвинених країнах світу. Надто високою залишається енергетична складова собівартості промислової продукції. Цей показник в Україні є одним із найвищих серед країн світу, зокрема, у 3,7 разу вищим, ніж в країнах ЄС [6].

Національна економіка України характеризуються технічною та технологічною відсталість, значним фізичним та моральним зносом основних фондів, низьким рівнем використання виробничих потужностей, високою матеріало-, енерго- та ресурсоємністю, відсутністю або низьким рівнем інноваційної діяльності. Економіка України має рівень технологій третього технологічного укладу, що є головним гальмом у конкурентоздатності підприємств України та, загалом, у набутті економіки статусу конкурентоздатності.

Українська продукція надзвичайно енергомістка через зношування основних фондів та застарілі технології, кінцева продукція має високу собівартість, знижуючи таким чином конкурентоспроможність українських виробників на світових ринках.

Рівень конкурентоспроможності країни можна визначати за різними методиками. Провідними міжнародними організаціями, які займаються ранжуванням країн за рівнем конкурентоспроможності є Світовий економічний форум (World Economic Forum) та Інститут розвитку менеджменту (The International Institute for Management Development (IMD)).

Згідно даних звіту «Глобальний огляд конкурентоспроможності 2011-2012 рр.» за рівнем ІГК Україна посіла 89 місце серед 142 країн світу за рейтингом ІГК та знаходиться у групі африканських країн, що розвиваються, при цьому найнижчі місця - за показниками «Державні та суспільні заклади» та «Ефективність товарного ринку», найвище місце - за  розміром ринку. Інноваційні процеси ще не набули достатніх масштабів і не стали суттєвим фактором економічного розвитку.

На світових ринках за Україною закріплюється стратегічно невигідна товарна структура експорту, хоча  Україна має потужний науковий потенціал.

Найважливішу конкурентну перевагу України складає її величезний людський капітал, який характеризується високим рівнем професійної та вищої освіти, що є важливою конкурентною перевагою нашої країни, оскільки наявність висококваліфікованих кадрів може гарантувати успіх у сучасному світі та бути передумовою формування конкурентоспроможної економіки.

Незважаючи на великі потенційні можливості, конкурентний статус України залишається невисоким.

Для досягнення рівня конкурентоспроможності економіки України необхідно найближчим часом внести відповідні зміни до чинного законодавства для стимулювання технологічного оновлення виробництва та впровадження інновацій, зокрема до Податкового кодексу України шляхом введення інноваційних пільг, що в майбутньому дозволить підвищити економічний рівень держави та покращити життєвий рівень населення.

У найкоротші терміни також необхідно збільшити бюджетне фінансування науки щонайменше вдвічі для досягнення європейських стандартів - 1% ВВП за рахунок бюджету.

Основними перспективами подальшого підвищення конкурентоспроможності економіки України у реальному секторі економіки можуть забезпечити реформи у вищій освіті, збільшення фінансування наукових розробок на впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій за рахунок бюджетів усіх рівнів, створення технопарків, технополісів, кластерів, інноваційного розвиток економіки, створення умови для подальшого прискореного розвитку венчурного підприємництва.

Для підвищення конкурентоспроможності економіки України вважається за доцільне, перш за все, розробити стратегію конкурентної економіки України, яка б базувалася на наступних заходах: поєднанні монетарної стабільності з економічним зростанням; переходу до стимулюючої функції державних фінансів; розбудові механізмів довгострокового кредитування; заохоченні інноваційних процесів; формуванні ефективної інституційної структури економіки; детінізації економіки.

Протягом наступних кількох років потрібно сконцентрувати зусилля на розвитку більш динамічних та ефективних секторів економіки, насамперед високотехнологічних, розвитку фінансового ринку та ринку ділових послуг, що призведе у подальшого до досягнення економікою рівня конкурентоспроможності та відповідно підвищення рівня життя населення.

Мають потенціал для набуття статусу конкурентоспроможності та потребують уваги з боку держави наступні галузі економіки: авіабудівна промисловості, суднобудування, сількогосподарське машинобудування, харчова промисловості, транспорт, зокрема транзитний, зв’язок, туристична і санаторно-курортна справи та подальший розвиток галузей сфери послуг.

Для набуття економіки України статусу конкурентоспроможності, уряду потрібно вжити цілу низку невідкладних заходів, зокрема, скористатися правом законодавчої ініціативи для внесення змін до нині діючого законодавства, зокрема, у Податковому кодексі України, передбачати підтримку перспективних галузей при складанні проектів Законів України Про Державний бюджет України.

Серед шляхів вирішення проблеми підвищення конкурентоспроможності економіки України, які необхідно вирішити найближчим часом, варто виділити наступні:

-                     стимулювання розвитку економіки шляхом створення технопарків, технополісів, кластерів, інноваційного розвиток економіки, створення умов для подальшого прискореного розвитку венчурного підприємництва, розробка дієвої системи фіскальних стимулів для інноваційного підприємництва;

-  забезпечити реформи у вищій освіті, зокрема зробити тематику досліджень вищої школи більш прикладною, забезпечити практичне впровадження результатів у різноманітні сфери та галузі економіки. Було би доцільно збільшити фінансування наукових розробок на впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, що дозволило б нашій економіці бути конкурентоспроможною.

За результатами проведеного дослідження встановлено, що незважаючи на великі потенційні можливості, конкурентний статус України залишається невисоким, економіка потребує комплексної структурної перебудови, яка має пролягати у інноваційному розвитку високотехнологічних галузей економіки, зменшення частки сировинних галузей у загальному обсязі ВВП. Для підвищення конкурентоспроможності економіки України вважається за доцільне, перш за все, розробити стратегію конкурентної економіки України.

 

Література:

 

1.                     Бєлєйченко О.Г. Чинники впливу на конкурентоспроможність економіки  // Економіка та держава. – 2009. - № 8. - с. 33-35.

2.                     Конкурентоспроможність економіки України в умовах глобалізації / За ред. Я.А. Жаліла. – К.: НІС, 2005., с. 13.

3.                     Пугачевська К.Й. Сучасні тенденції та стан конкурентного середовища в економіці України // Інноваційна економіка. – 2011. - № 22 . - с. 95-98.

4.                     http://www.me.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=173714&cat_id= 173713. - Аналіз рейтингу конкурентоспроможності України та ряду інших країн.

5.                     http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/data/changes.htm. - Data refer to the year 2010. World Economic Outlook Database-September 2011.

6.     http://yearbook.enerdata.net - Yearbook Statistical Energy Review 2010.