*119553*

Городко І.С., Дубровіна В. А.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ІННОВАЦІЙНІ ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ

 

В сучасних умовах господарювання страхування є потужним видом бізнесу. Суть його виявляється у грошовому відшкодуванні збитків, що виникли внаслідок згубних подій. Страхування створює передумови для нейтралізації або пом’якшення наслідків дії небажаних випадків на основі визначення розмірів ризику та передачі його від страхувальника до страховика.

Сьогодні ринок страхових послуг – це сектор фінансового ринку України, що зростає найдинамічніше. Але все ж економічна криза національної економіки значно погіршила стан і перспективи розвитку українського страхового ринку.

В Україні основні проблеми теорії та практики страхування в умовах ринкової економіки досліджували: Базилевич В. Д., Мних М. В., Борисова       В. А., Осадець С.С., Внукова Н. М., Охріменко О. О. та ін. Але завжди актуальним залишається розвиток нових тенденцій розвитку страхового ринку, тому звідси і випливає актуальність даного дослідження.

Актуальністю даної теми є розгляд наявного розвитку страхування в Україні в сучасних умовах господарювання, що обумовлює необхідність постійного відстеження тенденцій та виявлення особливостей функціонування даної сфери фінансової системи держави.

На сьогодні страховий ринок України демонструє значний розвиток і піднесення, що супроводжується зростанням кількості страхових компаній, розширенням напрямків страхової діяльності, збільшенням обсягів страхових операцій.

 Проте, вітчизняний страховий ринок також має ряд недоліків:

     недосконалість нормативно-правової бази у сфері страхових послуг;

     недостатність фінансових ресурсів для забезпечення довгострокових зобов'язань з приводу страхування життя;

     відсутність обов'язкового медичного страхування за участю страховиків;

     чисельна кількість випадків шахраювання з боку страхових компаній, а також їхніх спроб ухилення від податків;

     недостатня прозорість фінансової звітності страхового сектора та відсутність якісної стратегічної інформації.

Ситуація в галузі страхування в 2011 році була дуже важкою. Очікувалося відновлення зростання класичного ринку приблизно на 5%. Також сподівалися на перегляд базового законодавства, «перезавантаження» органу нагляду, оздоровлення ринку. Однак, за певними винятками, цього не сталося. Але слід відмітити у 2011 році вперше досягнуто взаєморозуміння щодо принципів відносин банків та страхових компаній. Зокрема, було відпрацьовано та підписано страховиками, банками та їх об’єднаннями «Правила співробітництва страховиків і банків, пов’язаного зі страхуванням».

Якщо говорити про проблеми страхового ринку, то одна з головних — непрозорість ринку. Сьогодні є дуже багато недостовірної, спотвореної інформації, яка прикривається фальсифікованими аудиторськими висновками. Законодавством передбачено обов’язок страховиків оприлюднювати річну звітність.

Члени Української федерації убезпечення (УФУ), які одночасно є членами МТСБУ, наполягають на оприлюдненні показників компаній – членів МТСБУ на сайті бюро, щоб їх можна було аналізувати і робити висновки щодо стану компаній.

Не дивлячись на велику кількість заходів, що використовувалися останнім часом, Бюро поки що не змогло впровадити механізми ефективної протидії недобросовісній конкуренції, демпінгу та забезпечити прозорість і платоспроможність своїх членів.

Продовжується робота над законом «Про страхування»., розглядається можливість впровадження норм європейських директив Solvency I і Solvnecy II на українському ринку. Цей закон регулюватиме відносини на страховому ринку щонайменше наступних десять років. Він передбачає впровадження європейських норм регулювання страхової діяльності. А це означає суттєві зміни на ринку — і його структури, і принципів роботи компаній.

Також вже є розробленим проект стратегії розвитку страхового ринку на 2011-2020 роки. Адже від того, чи буде переглянута та суттєво підвищена роль страхування у державній економічній політиці та суспільному житті загалом, залежатиме і зміст стратегії розвитку і результати її впровадження.

Страхування може стати основою розвитку економіки, тому що воно є вагомим внутрішнім джерелом «довгого» ресурсу, який є необхідним для забезпечення сталого, інноваційного розвитку економіки України.

Таким чином, для прискорення темпів розвитку страхового ринку України необхідно:

     активніше співпрацювати з НБУ;

     надати страховим компаніям доступ до коштів резервів, що знаходяться на депозитах в банках;

     проводити валютні аукціони для потреб страхувальників;

     вдосконалити механізм управління ризиками у сільському господарстві;

     запровадити медичне страхування;

     змінити та доповнити нормативно-правову базу зі страхування сільськогосподарських ризиків;

     сприяти підвищенню страхової культури населення і його довіри до страхових компаній.

Реалізація перерахованих рекомендацій, повинна сприяти збереженню та зміцненню, можливо в середньо - чи довгостроковій перспективі, фінансового потенціалу страхового ринку України, що має створити сприятливі умови для активнішої інвестиційної діяльності вітчизняних страхових компаній у період посткризового відновлення економіки.